mekanik2
mekanik2
06 Mayıs 2007

MMO D.GAZ İÇ TES. YETKİ BELGESİ KAPSAMI

Makine mühendisleri odasından alınan dogalgaz iç tesisat yetki belgesi ile ev ve iş yerlerine yönelik DOĞALGAZ projeleri gerçekleştirilmekte.         

Sanayi doğalgaz projelerini gerçekleştirmek için bu belge yeterli olurmu?

Birde makine mühendisleri odasının verdiği ısıtma tesisat belgesi var bu belgenin doğalgaz iç tesisat belgesinden farkı nedir =?

 

 

 


Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
06 Mayıs 2007

MMO'dan alinan ic tesisat sertifikalari gaz dagitim sirketlerinden alinmasi zorunlu yetki belgeleri icin 1.basamaktir.Simdi bu yetki belgesinin kapsami nedir ve Ic tesisat diye nitelenen sadece evsel donusumlermidir bunun icin EPDK 4646 Dogalgaz Piyasasi Sertifika yonetmeliginin son haline bakalim.

(25 Eylül 2002 tarihli ve 24887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır)

Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliği

BİRİNCİ KISIM

Genel Hükümler

 

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, doğal gaz piyasasında iç tesisat ve servis hatları ile yapım ve hizmet faaliyetlerini yürüten gerçek veya tüzel kişilere verilecek sertifikalara ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

madde1.de anlatilmak istenen nedir? Ic tesisat RMS-B ve servis kutularindan itibaren tuketici tarafindan yaptirilan ve   mulkiyeti tuketiciye yani musteriye ait olan dahili ic tesisattir.

Servis Hatlari ve Yapim Hizmet sertifikasi nedir?gaz dagirim sirketlerinin sorumlulugunda olan celik ve polietine hatlarla birlikte RMS basinc dusurucu ve servis kutularinin montajini yapabilmek icin alinan sertifikadir.  

Kapsam

Madde 2 — Bu Yönetmelik, doğal gaz piyasasında iç tesisat ve servis hatları ile yapım ve hizmet faaliyetlerini yürüten gerçek veya tüzel kişilere sertifika verilmesi, sertifika kapsamındaki faaliyetlerin yürütülmesi, sertifikaların iptali, sona ermesi, yenilenmesi, tadili ile sertifika ve yetki belgesi sahiplerinin hak ve yükümlülüklerine ilişkin usul ve esasları kapsar.

Hukuki dayanak

Madde 3 — Bu Yönetmelik, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.

12) İç tesisat: Basınç düşürme ve ölçüm istasyonu veya servis kutusu çıkışından itibaren sayaç hariç, müşteri tarafından yaptırılan ve mülkiyeti müşteriye ait olan boru hattı ve teçhizatı ile tüketim cihazları, atık gaz çıkış borusu, baca ve havalandırma sistemleri gibi tesisatı,

12) Ne diyor? Epdk tarafindan ic tesisat tanimlamasi cok acik bir sekilde yapilmis.Basinc dusurme ve olcum istasyonu veya servis kutusu cikisindan itibaren sayac haric musteri tarafindan yaptirilan ve mulkiyeti musteriye ait olan boru hatti ve techizati (Kisacasi dahili ic tesisati) vs.Burda anlatilmak istenen sudur.Kapsam sadece evsel ic tesisat ile sinirli degildir.Basinc dusurme istasyonu yani RMS-B Orkide apartmaninin girisinde kullanilmayacagina gore ve Bu meretin sanayi tesislerinde kullanilacagi zira  korun bile gorecegi sekilde asikar olduguna gore "EPDK TARAFINDAN YAPILAN IC TESISAT" tanimi sadece evsel donusumle sinirli degildir.     

Simdi Ic tesisat belgesi EPDK' dan gaz dagitim lisansi almis GAZ DAGITIM SIRKETLERI tarafindan verilir.

Servis Hatlari Yapim ve Hizmet Sertifikasi direkt olan resmi vecibeler yerine getirildigi takdirde EPDK tarafindan hak sahiplerine bizzat verilir.

Simdi A gaz dagitim sirketin den yetkili IC tesisat sertifika sahibi bir arkadasimiz o bolgede evsel donusum proje ve uygulamalari ile birlikte Endustriyel Ve sanayi dogalgaz donusum proje ve uygulamalari yapma hakkina ANASININ AK SUTU GIBI sahiptir.Sadece bir Endustriyel yada sanayi tesisinin gaz dagitim sirketinin sorumlulugundaki Yuksek basinc hatti ve RMS-B girisini yapabilmesi Icin EPDK dan yetki almasi gerekir.

Sonuc olarak EPDK yonetmeliklerini iyi okuyunuz (Mekanik2 bu sozum sana degil yazdiklarim tum site katilimcilari icin gecerli).Gaz dagitim sirketlerinden aldiginiz Ic tesisat belgeleri Sanayi tesisatlari yapabilmeniz icin yeterlidir.Yapamazsiniz diyen gaqz dagitim sirketlerine EPDK   

(25 Eylül 2002 tarihli ve 24887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır)

Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliği ni gosteriniz gerekiyorsa iyi anlamalari icin gozlerinin icine sokunuz.(Zira Sanayi dogalgaz tesisatlarini yapamazsiniz demelerinin baska gayri ahlaki sebepleri vardir)

   Son MMO yaklasik 1 ay once sanayi donusum kursu ve kurs sonu verilmek uzere sertifika uygulamasina gecti.Bu kurslardan alacaginiz sertifikalar gaz dagitim sirketlerinden almis oldugunuz sertifika ile ayni esdegerde degildir ve kanune de hic bir katkisi yoktur.Sadece EPDK dan alinacak sertifika icin katkisi olur.

HERKESE USTUN BASARILAR   
Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
07 Mayıs 2007

Cok onemli bir konuydu bu kimseden bir tepki yada katki da gelmedi.Sanirim herkes evsel donusumde karar kilmis durumda.Dusunceler acik bir  sekilde pratige donusturulurse sesli dusunmenin yararini gormemiz hepimizin ortak menfaatinedir.


silverhill
silverhill
07 Mayıs 2007

sayın mekanikj2 arkadaşım

sana ve bütün sektör arkadaşlarıma başarılar dilerim

"Sanayi doğalgaz projelerini gerçekleştirmek için bu belge yeterli olurmu?"

 Şu ana kadar hiçbir kurum "Endüstriyel Döünüşüm" için bir belge istemedi. Doğalgaz iç tesisat yetki belgesi sana sanayi dönüşümlerinde çalışabilme hakkı veriyor.

Sana ve herkese iyi çalışmalar dilerim
mekanik2
mekanik2
10 Mayıs 2007

Bartrobel34 ve silverhill' e teşekkürler.

 
Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
11 Mayıs 2007

Oncelikle nezaketinden dolayi ben tesekkur ederim.Degisik bolgelerde dogalgaz sektorunde  muhendislik hizmeti veren arkadaslar sanayi tesisatlari uygulamalarinda  gazdagitim sirketlerinin prosedurlerinin nasil isledigini yazarlarsa sevinirim.


erkan1818
erkan1818
12 Mayıs 2007

Arkadaslar mmo odasinda artik sanayi dogalgazi yetki belgesi cikti.

Onceki alinanllar daha cok konut dogalgazina hitap ediyor.

Turkiye de cesitli illerin gaz dagitim kuruluslari cesitli sartnameler olusturmuslar.

hepsinin ozu aslinda igdastan baslamakta ve ozlu degisikliklerle cesitli illerin sartname adini almaktadirlar.

Sistemin guvenilirlikolarine gore de cesitli sartlar guncellemisler,

 
Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
12 Mayıs 2007

erkan1818 yazdı:

Arkadaslar mmo odasinda artik sanayi dogalgazi yetki belgesi cikti.

Onceki alinanllar daha cok konut dogalgazina hitap ediyor.

Turkiye de cesitli illerin gaz dagitim kuruluslari cesitli sartnameler olusturmuslar.

hepsinin ozu aslinda igdastan baslamakta ve ozlu degisikliklerle cesitli illerin sartname adini almaktadirlar.

Sistemin guvenilirlikolarine gore de cesitli sartlar guncellemisler,

Erkan

Gaz dagitim sirketleri yapisal olarak kanunen vede hukuken EPDK yonetmeliklerine baglidir.4646 EPDK yonetmeliklerinin disinda uygulamalar hukuken suctur ve sikayet halinde gaz dagitim sirketleri yuksek oranda para cezasina carptirilmaktadir.Igdas ve o donemde kurulan gaz dagitim sirketleri yasa geregi EPDK 4646 yonetmeliginin disinda birakilmislardir.Onumuzdeki yil Igdas ve digerlerin ihalesi gerceklestirilecek ve o tarihten sonra 4646 EPDK hukumlerine tabii olacaklar.IGDASIN sanayi dogalgaz konusunda yaptigi uygulama ferdi uygul;amadir ve EPDK ya bagli diger gaz dagitim  sirketleri icin emsal teskil etmez.Yukarda yonetmeligi aciklayici olarak yazdim.Yonetmelikte yazan disinda sende dahil soylenilen hersey sadece yorumdan ibarettir.Sektorde hizmet verenlerin bu tur konularda yorumdan cok rasyonel cevaplara ihtiyaclari  oldugunu unutmaytin.  
muhozo
muhozo
14 Mayıs 2007

Bartrobel34 yazdı:

(25 Eylül 2002 tarihli ve 24887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır)

Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliği ni gosteriniz gerekiyorsa iyi anlamalari icin gozlerinin icine sokunuz.(Zira Sanayi dogalgaz tesisatlarini yapamazsiniz demelerinin baska gayri ahlaki sebepleri vardir)

   

 

bence bu tanım tüm gaz dağııtm şirketlerini ve orda çalışan mühendisleri zan altında bırakacak bir söz.

5 yıl boyunca 10 tane 4 katlı apartman iç tesisatından başka tesisat yapmamış firma ile toplamda 100 tane en küçüğü 500 m³/h kapasiteli endüstriyel tesis yapmış firmayı EPDK aynı kefeye koyuyor diye böyle bir karalama yapmak bence çok yanlış

Ayrıca MMO ile gaz dağıtım şirekti aynı ilde faailyet gösteren ve sürekli dirsek teması içinde olması gereken iki kurumdur. MMO nun verdiği yetki gaz dağıtım şirketi kontrolünde olduğu sürece bence gayet mantıklıdır. ve bunun mevzuata uygun hale getirilmesi içinde bence sanayi işi yapan büyük firmalar ön ayak olmalıdır.    
Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
14 Mayıs 2007

[/QUOTE]

 

bence bu taným tüm gaz daðýýtm þirketlerini ve orda çalýþan mühendisleri zan altýnda býrakacak bir söz.

5 yýl boyunca 10 tane 4 katlý apartman iç tesisatýndan baþka tesisat yapmamýþ firma ile toplamda 100 tane en küçüðü 500 m³/h kapasiteli endüstriyel tesis yapmýþ firmayý EPDK ayný kefeye koyuyor diye böyle bir karalama yapmak bence çok yanlýþ

Ayrýca MMO ile gaz daðýtým þirekti ayný ilde faailyet gösteren ve sürekli dirsek temasý içinde olmasý gereken iki kurumdur. MMO nun verdiði yetki gaz daðýtým þirketi kontrolünde olduðu sürece bence gayet mantýklýdýr. ve bunun mevzuata uygun hale getirilmesi içinde bence sanayi iþi yapan büyük firmalar ön ayak olmalýdýr.    

[/QUOTE]

Degerli Meslektasim

Yazdigim yazi cok acik ve netttir.Kimsenin zan altinda kalmasi icin de neden yoktur.EPDK gibi gaz sektorunu hatta ulkemizin enerji ile ilgili tum resmi hukuksal sureci elinde bulunduran bir kurumun ic tesisat sertifikasi ile ilgi yonetmeligine hic bir gaz dagitim sirketinin uygulamada aykiri davranmaya hakki yoktur.Bir onceki yazimda cok acik bir sekilde yazdim.Ic tesisat sertifikasi almis her muhendis 4646 EPDK ic tesisat yonetmeligi geregi sanayi projesi yapma ve uygulama hakkiyla birlikte imza yetkisine sahiptir.Bu hak verilmisse bu hakki hic bir kurum ve  kurulusun soz konusu kurulus MMO olsa DAHI almaya vede kisitlamaya hakki yoktur.Bu kanunen verilmis bir haktir ve her muhendisin bunu kullanmasi da cok dogaldir.Simdi gelelim ikinci konuya apartman tesisat ile sanayi tesisati yapan ayni kefe gibi yazdiklariniza aciklik getireyim.Her ilkin bir baslangici vardir.Sanayi tesisati uygulamasi yapanlarda konut tesisatindan gecerek bu ise basladilar.Firmalarin ve de  muhendislerin sanayi uygulamalarinda ehil olup olmadiklari yada bu konuda bir mevzuat degislikli gerekip gerekmedigi ayri bir konudur.Bu konu hakkinda EPDK degisliklik yapmadigi surece yukarda yazdigim yonetmelik sonuna kadar gecerlidir.Ayrica kimsenin sanayi tecrubesi var yok kilifi icine girp firmalarin onunu kesmeye vede pazari belirli firmalara peskes cekmeye hakki yoktur.O firmanin o isi yapip yapamayacagina karar verecek de Musterinin direkt kendisidir. Sanayi tesisatlarinida bu kadar gozunuzde buyutmeyin, sartnameleri okuyan isin teorisine ve mantigina hakim olan herkes bu isi ASLANLAR gibi yapar patlamada olmaz catlamada.MMO firmalari gaz dagitim sirketlerini zapt-i rapt alacagina gaz dagitim sirketleri ve diger kurumlarla esgudum icinde olsun.Demokratik hakkini kullanmakla demokratik olmak ayni sey degildir.MMO gaz dagitim sirketleri uzerinde kuramadigi tahakkumu  SMMO belgesi ile yapmaya calisiyor.Yillarca bu ulkede LPG sektoru denetimsiz uygulamalarla sektorde at kosturdu.Denetimsiz ve standarda uygun olmayan LPG otogaz istasyonlari havaya uctu bir okadar da can kaybi yasandi.MMO nun akli neredediydi ozaman?Simdi dogalgaz sektoru ve pazar buyudu pastada buyuk buyrun pastayi isteyen istedigi yerden kessin.Meydan sizin.

Uzakta bir koy var uzakta o koy bizim koyumuz.Uzaktaki koyde meyva var onlari toplamak icin cok yurumeniz lazim su zahmeti yapmaniz lazim diyen ler yakindaki koydeki meyveleri toplamanin derdindedir.Uzerinize alinmayin sizin icin yazmadim!!!!!.Okuyanda nedemek istedigimi anlar.Bu ulke tarihinde taht kavgalarinda kardes kardesini bogdurmus.Rant kavgasi ve Ihtirasin onune kim gecmis.Kimse bana  masal anlatmasin.!!!      
qqqq
qqqq
15 Eylül 2007

selam ben bu konuda yeniyim.birşey anlamadım ama açıklamalarınız çok güzel ve ciddi.görüşmek üzere...


mefisto
mefisto
15 Eylül 2007

Konu eski bir konu ama bence güncel kalması çok önemli. Bende Bartrobel34'e katılıyorum. Ortada çok büyk bir pasta var ve ne yazık ki piyasadaki makine mühendislerini en ateşli savunması ve onlarla yol göstermesi gerekn MMO onlar üzerinden kazanç sağlamaktan başka bişey düşünmüyor.

Tabi gaz dağıtım şirketleride aynı şekilde firma üzerinden kazanç sağlama peşinde. Türkiyede mühendis yetiştirilmiyor mühendis harcanıyor bence.
cantekinulukaya
cantekinulukaya
16 Eylül 2007

Burada tartışılan konunun az-biraz uzağında ama siz değerli meslektaşlarımla bir şeyi paylaşmak istiyorum.

MMO dan Mekanik Tesisat Yetki Belgesi almak için başvuru yapmaya gittim ve bu kursa katılım için ne gibi şartlar aradıklarını öğrenmek istedim.

İşte aldığım yanıt:

Mekanik Tesisat Kursana katılabilmek için bu yetki belgeye sahip bir mühendisin bulunduğu bir iş yerinde 1 yıl süreli vede sigortalı  olarak çalışmak gerektiğini ya da

Faliyet konusu sadece doğalgaz(iç tesisat) olan bir firmada, firmanın %51 hissesine sahip ve de 1 yıllık sigorta primi eksiksiz olrak yatırılmış olarak çalışmam gerektiği söylediler.

Sizce sadece bir kurs katılımı için bahsedilen şartlar çok ağır değilmi?Vede bu şartlar öne sürülerek Makine Mühendislerinin yetkileri alabildiğince kısıtlanmış olmuyor mu?

Vede doğalgaz iç tesisat kursuna katıldığım zamanlar aklıma geliyorda 3.5 günlük sözde bir eğitimin ardından verilen bir belge ki bence mekanik tesisat belgesinden daha ciddi olması gerekirken, mekanik tesisat belgesini alma işi niye bu kadar zorlaştırılmış acaba???

Cevap ve yorumlarınızı bekliyorum.Saygılarımla....
Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
16 Eylül 2007

cantekinulukaya yazdı:

Burada tartýþýlan konunun az-biraz uzaðýnda ama siz deðerli meslektaþlarýmla bir þeyi paylaþmak istiyorum.

MMO dan Mekanik Tesisat Yetki Belgesi almak için baþvuru yapmaya gittim ve bu kursa katýlým için ne gibi þartlar aradýklarýný öðrenmek istedim.

Ýþte aldýðým yanýt:

Mekanik Tesisat Kursana katýlabilmek için bu yetki belgeye sahip bir mühendisin bulunduðu bir iþ yerinde 1 yýl süreli vede sigortalý  olarak çalýþmak gerektiðini ya da

Faliyet konusu sadece doðalgaz(iç tesisat) olan bir firmada, firmanýn %51 hissesine sahip ve de 1 yýllýk sigorta primi eksiksiz olrak yatýrýlmýþ olarak çalýþmam gerektiði söylediler.

Sizce sadece bir kurs katýlýmý için bahsedilen þartlar çok aðýr deðilmi?Vede bu þartlar öne sürülerek Makine Mühendislerinin yetkileri alabildiðince kýsýtlanmýþ olmuyor mu?

Vede doðalgaz iç tesisat kursuna katýldýðým zamanlar aklýma geliyorda 3.5 günlük sözde bir eðitimin ardýndan verilen bir belge ki bence mekanik tesisat belgesinden daha ciddi olmasý gerekirken, mekanik tesisat belgesini alma iþi niye bu kadar zorlaþtýrýlmýþ acaba???

Cevap ve yorumlarýnýzý bekliyorum.Saygýlarýmla....

Bu kurslara aslinda kurs demekten cok bilgilendirme yada brifing toplantisi demek daha dogrudur sanirim.Bu ulkede yasamanin ayakta kalmanin maliyetini bilmiyorlarmi.Universiteden mezun olup hayata atilan bir cok meslekdasimiz kendi geleceginden cok gecim sikintisi icindeki ailesine katkida bulunabilmek mesleki geleceginden bile odun verip dusuk ucretli gorevlerde cal,ismak zorunda kaliyor.Her ay MMO dan onlarca e-mail geliyor.Sadece okuduklarim arasinda ferdi kaza sigortasi uygulamasi son yillarda yapilan en dogru islerden geldi.MMO mesleki sivil toplum kuruluslardan biridir.Ulke sorunlarina sahip cikmak duyarlilik gostermek meslek erdemi icinde olan sorumluluklardan biridir ve olmalidirda.Ancak hayata atilmis genc meslekdaslarimizin yildirici ve yorucu uygulamalar yada yaptirimlarla  karsisina cikmaktan cok daha yapici ve kolaylastirici politikalar uretmek de zor olmasa gerek.Bu ulkede telefonunda kontor olmadigi icin yada ev telefonu borucundan dolayi kapali oldugu icin is basvurusunda bulunamayan insanlar var.MMO dogru bir is yapmak adina her kursta ucretsiz kontenjan acsa ve bu uygulamayi genellestirse ne olur.

Basarilar   
mefisto
mefisto
16 Eylül 2007

1 sigortanın yatması yetmiyor, firmanın SMM li olması ve sigortanın odanın belirlediği fiyattan (brüt 1.150 YTL) yatması şartıda ayrıca aranıyor. Ben 2 senedir 1 yılı tamamlamaya uğraşıyorum ya muhasebeci hata yapıyor ya patronlar işin çakallığına kaçıyor. MMO benim için yatması gereken SSK piriminde artış olduğunu bile bana söylüyor bende patronu ikna etmeye çalışıyorum. Çok saçma bir düzen.


ali orhun
ali orhun
16 Eylül 2007

Değerli arkadaşım, benim bildiğim kadarıyla odanın her yıl ocak ve temmuzda brüt ücrette artışı var.

TEŞEKKÜRLER/SAYGILAR


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.