ali orhun
ali orhun
20 Ağustos 2007

MALİYET VE TEKLİF

BU KONULARDA, GENEL OLARAK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR. ARKADAŞLAR ÖZELDE ÖRNEKLER VEREBİLİRLER.KOLAY GELSİN....

TEŞEKKÜRLER/SAYGILAR

 ALİ ORHUN


ibo17
ibo17
20 Ağustos 2007

arkadaşım piyasaya girdiğinde , insanların %80 den fazlasının akıllarının kaliteli malı değilde ucuz fiyatı araştırmak olduğunu gördüm. geçen hafta 7 dairelik bir kolon tesisatı için daire başı 150 ytl ye iş aldım. hesapladım bana kalacak olan sadece 50 ytl. o da kendim mühendis olduğum için.Giriş kolon tesisatı çok uzun du ve DN50 ile 16 metre gitmek zorundaydım.

insanların akıllarına çanakkalede daire başı kolon tesisatını 150 ytl olarak sokmuşlar. hatta ilk başlarda 75 ytl ye iş alan bir firma bile tanıyorum. durum böyle olunca yapacak birşey kalmıyor. tesisatı yapan ustayı bırak , çırak bile benden daha fazla kazanıyor bu şartlar altında.   

artık tek bir felsefe kalıyor geriye. oda ;

AL BİŞE SAT BİŞE SANADA KALIR BİŞE.

HERKESE KOLAY GELSİN. BOL SABIRLAR.
ali orhun
ali orhun
20 Ağustos 2007

ibi17 E CANDAN TEŞEKKÜRLER....DİĞER ARKADAŞLARIMIZDAN DA BU KADAR AÇIK VE HAYATTAN ÖRNEKLER GÖNDERİRSELER HERKES YARARLANIR. HER YERDE ,HEP AYNI DURUMLAR...

 

YANİ, EL ELE BAŞ BAŞA ...HA GAYRET, KOLAY GELSİN...

TEŞEKKÜRLER/SAYGILAR

ALİ
kedice
kedice
21 Ağustos 2007

))


ibo17
ibo17
21 Ağustos 2007

bundan 2 hafta önce ford otosan kocaeli deki fabrikadan iş görüşmesine çağırmışlardı. gideyim gitmeyeyim derken onca yolu tepip gittim pişman olmamak için. adamlarla herşey güzel konuşuyoruz yarım saat geçiyor biz hala muhabbetteyiz.

bu başıma geldiği için anlatıyorum. konu son 1 senedir doğalgaz sektöründe çalıştığıma gelince , adamlar 180 derece dönüyorlar.

arkadaşlar dikkatli olalım. doğalgaz sektörü çok ciddi bir sektör olmasına rağmen , ''tüm sorumluluk mühendiste olmasına rağmen'' , durumumuz içler acısı. odamız bize gerçekten sahip çıkmıyor. 1150 ytl maaşı bize öngörüyorlar. (işveren bile 1250 ytl öngörüyor.) Kirayı mı ödesin fturalarımı yatırsın , kendini mi geliştirsin , geçinsin mi yada hele bir de evliyse...

piyasada adam bakkalını kapatıp doğalgazcı bakkalı açıyor.

BUNU BURADA YAZIYORUM. YAKINDA ÇİN MALI MÜHENDİSLER GİBİ OLACAĞIZ....

Anlayan anlar umarım...
ali orhun
ali orhun
21 Ağustos 2007

KONU BAŞKA MECRAYA GİRDİ....ADAM BAKKALINI KAPAYIP DOĞALGAZCI AÇABİLİR AMA SERTİFİKA ALMASIİÇİN MUTLAKA MÜHENDİS İSTİHDAM ETMESİGEREKİR. TABİİ ÜCRETLER DE AYRI BİR KONU.
ibo17
ibo17
21 Ağustos 2007

yazmışken bari tam olsun dedim. ondan biraz konu dağıldı.

sektöre karşı bu kadar dolu olduktan sonra gel de yazma.

neyse sana iyi çalışmalar arkadaşım. kusuruma bakma.

çekiliyom ardan.
ali orhun
ali orhun
21 Ağustos 2007

KUSURLUK NE VAR ,İBO 17 ,İÇİN DOLUOLSUN BASINCI ATMIŞ OLDUN.İÇİNDEN GELENİ YAZDIN.

İŞİN GÜCÜN RASTGELSİN...

KOLAY GELSİN
romeo
romeo
22 Ağustos 2007

ibo 17 kardeşim çok dolusun sen ya allah hepimize sabır versin ne yapalım bizim kaderimiz bu.. ama en yakın zamanda bunun bir çaresi olması gerekiyor. firma açan mühendislerin haricinde diğer ustalara ve sektörü para kazanma makinası olarak gören yerel zenginler çömez mühendisleri 1-2 yıllığına sömürdükten sonra hadi paşam yapıyorlar. tüm arkadaşlara sesleniyorum bu tip kravatlı cücelere pabuç bırakmayın ve makina mühendisleri odası ile ortak çalışmalar yapın hepinizin fiyatı sabit olsun bence mesela  1500+proje... bu çok zor değil bence bu adamlar bize muhtaç ve biz olmadan dükkanlarına kilit vururlar. biraz daha mesleğimize değer ve kendimize saygı diyorum

kolay gelsin hepinize saygılar arkadaşlar
c1mühendislik
c1mühendislik
22 Ağustos 2007

ARKADAŞLAR MALİYETİNİN DE ALTINDA FİYAT VEREREK MESLEKTAŞLARINI ZOR DURUMDA BIRAKAN VE KENDİSİNİNDE HEZİMETE UĞRAYACAĞINI BİLE BİLE İŞ YAPAN BİR MÜHENDİS NE KENDİSİNİ NEDE CAMİASINI KORUYAMAZ.KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR VERİR. BU DÜŞÜNCEYLE İNSANIN ÖNCE KENDİSİNE,MESLEĞİNE,EMEĞİNE SAYGILI OLMASI LAZIM.KİMSE BEDAVA İŞ YAPMAMALI EMEĞİ NE İSE ALMALI. ÇÜNKÜ HER EMEĞİN BİR BEDELİ OLSA GEREK.BU TÜR DAVRANIŞLARLA HEM KENDİMİZE HEMDE MESLEKTAŞLARIMIZA ZARAR VERİRİZ,KAZANAN BAŞKALARI OLUR.
ali orhun
ali orhun
22 Ağustos 2007

c1 MÜHENDİSLİĞİKUTLUYORUM. ANCAK, KEŞKE HER TEKNİK ELEMAN

C1 MÜHENDİSLİĞİN YAZDIĞI GİBİ YAPSA/YAPABİLSE...

TEŞEKKÜRLER/SAYGILAR
ibo17
ibo17
22 Ağustos 2007

aynen...

''ÇİN MALI MÜHENDİS OLMAYALIM ARKADAŞLAR''
ibo17
ibo17
22 Ağustos 2007

İLANLAR BÖLÜMÜNDE UYGUN FİYATA ÇİZİM YAPILIR DİYE BİR İLAN VAR.

MALİYETİ DÜŞÜRMEK İÇİN YAKINDA ÇİNDEN MÜHENDİS İTHAL EDERLERSE HİÇ ŞAŞIRMAM DOĞRUSU.
abdil26
abdil26
23 Ağustos 2007

Merhaba arkadaşlar yazacaklarım konu başlığıyla pek alakalı değil ama herkes bu kadar bişi yazdıktan sonra bende biraz fazla basıncımı atmak istedim. Bende mezun olduktan sonra 2 yıl bu sektörde makina mühendisi olarak çalıştım sonra askere gittim ve döndüğümde doğalgaz sektörünün bu kötü durumunun hala devam ettiğini görünce artık devam etmek istemedim. Çünkü piyasa her geçen gün daha düşürülüyor ve çalışma şartları dahada zorlaşıyor. Şuan bir mekanik tesisat firmasında çalışıyorum işimden ve olanaklarımdan memnunum.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.