30 Mart 2006

Tek kombi ile iki bağımsız daire ısıtma

İki bağımsız daireyi uygun güçte tek kombi ile ısıtırsak gaz şirketleri bu projeyi onaylar mı?

Diyelim ki sadece alt kattaki mutfakta doğal gaz kullanılacak. Üst katta LPG ocak kullanılacak. BU projeyi gaz şirketleri kabul eder mi?

 


30 Mart 2006

Üsküdarda en üst 2 daireyi satın almış bir müşterimiz daireleri ileride dubleks daire yapıcağı için tek kombi ile ısıtmak istediğini ancak kombinin üst dairede fırınında alt daireye olmasını isteyince projede ve gaz açmada problem olucağını bilerek İç Tesisat Şefliğine durumu izah ettik bize bağımsız iki dairenin bu şekilde gaz alamıyacağını daireleri birbine bağlayan ya bir merdiven yada aynı katta ise tek kapıdan geçiş ( merdiven sahanlığından geçiş olmuyor ) olması gerekiyormuş. Bu nedenle müşterimiz önce daireyi içten merdiven ile dublekse çevirdi daha sonra bizde tesisat yapıp gazladık.

Sizin durumunuzda buna benzer ise anladığınız üzere bu mümkün değil ancak gaz tesisatı sadece bir dairede olur ise yani fırın ve kombi tesisatı aynı dairede ise diğer daireye giden bakır yada plastik borunun gaz dağıtım şirketi tarafından önemseneceğini sanmıyorum.


31 Mart 2006

Arkadaşım  gaz tesisatı (ocak ve kombi ) tek bir daire içindeyse bir sakıncası yok. Sen gaz olan dairenin projesini çizip onaylatırsın ikinci daireyi hiç karıştırmazsın.Gaz dağıtım şirketi kalorifer tesisatına karışmaz.

Ama her iki dairede gaz kullanacaksa (kombi bir dairede ocak diğer dairede ) o zaman gaz dağıtım şirketinin bunu kabul edeceğini zannetmiyorum.
01 Nisan 2006

Buna benzer bir durumla bende karşılaştım. Bir müşterimin evi ve tam sırtında olan bitişik binada da kendine ait kıraathanesi vardı. Ve kıraathanenin ve evin bulunduğu caddeler ayrı caddelerdi. Evin olduğu tarafta doğalgaz hattı varken diğer cadde de yoktu. Bizde mecbur olarak müşterimizin evine toplam ısı kaybını kaldıracak ve G-6 sayaca geçmeyecek 30.000kcal/h lik bir kombi ile sistemi kurduk. Daire gaz alacakmış gibi diğer işyerini hiç karıştırmadan projemizi çizdik,gazımızı açtık ve daha sonra kıraathaneyide kombiyle besledik. Tabi kıraathaneye gaz hattı çekemedik ama anladığım kadarıyla sizinde bir ocak doğalgazlı diğeri LPG li diye belirtmeniz bu sıkıntıya müşterinin ve sizin razı olduğunuzu gösteriyor. Zaten İGDAS ancak sizin belirttiğiniz cihaza gaz vermekle sorumludur, size "bak burdada ocak var bu niye doğalgazlı değil?" şeklinde bir soru yöneltemezler. Başka yolu yok ne yazıkki...

Kolay gelsin
24 Nisan 2006

bende de buna benzer bir sorun var.

benim evim iki katlı ve köşe her iki sokaktada kapım var birinci kapıdan girildiğinde merdivenden hem ilk kata giriş hemde ikinci kata çıklıyor ama diğer kapıdan girildiğinde üst kata çıkmak için alt kattan geçmek gerekiyor.

bende ikinci kapıyı adres göstererek abone oldum. ve alt kata kombiyi koyacağım ocakta yine alt katta olacak bu durumda gaz şirketi bu projeyi onaylarmı acaba üç firma keşfe geldi bu konuda bir fikir vermediler ya ben hatırlatmadım yada onlar farketmediler. birde köşede dükkanım var bu durumda hem ikinci kata hemde dükkana braşman bırakmak gerekirmi. dükan eve bitişik yani bir odasından bölme ayrıca tapu arsa tapusu
24 Nisan 2006

igdaş için konuşuyorsak , her iki daire de gaz alacaksa kesinlikle içten merdivenli ve merdiven boşluğuna sadece bir kattan kapısı olması ve bunu müşterinin dilekçesini proje dosyasına koyarak igdaşa bildirmeniz gerekiyor. tabi bu durumda dubleks daire toplam alanı 200 m² yi geçmiyorsa normal abonelikle kurtarıyorsunuz. eğer merdiven boşluğunda her iki katın da kapısı varsa malesef iki ayrı abonelik isteniyor ve gaz hatları da ayrı yapılmak zorunda.

ancak tek katta gaz hattı olacaksa igdaş kalorifer tesisatını denetlemediği için tek kombiyle ısıtabilirsiniz. gaz hattı olan dairenin projesini çizersiniz, ancak diğer daireye de branşman bırakmanız gerekir.

 

 
24 Nisan 2006

ben gecen gun igdas gidip bununla ilgili bi soru sormuştum tatmin edici bi cevap alamasam da paylaşmak istiyorum bizim bi müşterimiz dubleksini ve üst dairesini tek kombi ile ısıtmak istedi ama sadece sıcak su ve ısınma dubleksine de bi ocak istedi en ust kata içten bi ulaşım yok ayrı girişli bana yapabileceğimi fakat aboneliğinin tek olamayacagını ve öteki katada branşman bırakmam gerektiğini söyledi ayrıntılı bilgi için baska subeye gitmemi söyledi öyle kaldı hala arastırıyorum arkadasım belki senin soruna biraz yardım edebilir.


24 Nisan 2006

iGDAŞın uygulamasında her bağımsız birime ayrı ayrı abonelik yapmak suretiyle tek kombi ile bir daire gaz alabilmektedir. Yalnız kolon hattı çekilecekse ileride dairelerin ayrılabileceği düşüncesi ile her daire kapısına bir branşman bırakılmalıdır. Eğer daire dublex ise ve bunu ruhsat ile belgeyebilirseniz Tek kombi uygulaması hiç sorun yaşatmaz. Lakin Tke kombi iki daire beslemesinde ocak ile kombi ayrı dairelerde olamaz.

Saygılarımla...

 
24 Nisan 2006

Doğalgaz tesisatı sadece kombinin bulunduğu dairede kalıyorsa hiçbir sorun yok.

Doğalgaz projende sadece kombi kullanan daireyi göster.Bizden kalorifer tesisat projesi isteyen yok.

 
25 Nisan 2006

Şöyle bir durum olursa ne yapabiliriz:

Ev dubleks ama kombi alt katta mutfak üst katta. Biz alt katla üst katın arasına karotla delik açıp ocağa giden boruyu geçirmemiz sorun olur mu?
25 Nisan 2006

Dublex tapusu ibraz edildikden sonra toplam alan 200 m2 yi geçmiyorsa tek abonelik ile içten merdiven olmak şartıyla onaylanır.

Aksi halde sayaç olmayan katta doğalgaz kullanan cihaz monte edemezsin.
26 Nisan 2006

TEK KOMBİYLE  İKİ DAİREYE  KALORIFER TESISATI ÇEKTİRDİM. LAKİN İGDAŞLA UĞRAŞMAMAK ADINA ÜST KATA DA BRANŞMAN BIRAKTIRDIM , ÜST KAT  OCAK  SADECE KULLANIYOR, ALT KAT OCAK VE KOMBİ KULLANIYOR  , PROJEMİ ONAYLATTIM VE GAZINI İGDAŞ AÇTI. AYNI KİŞİNİN OLMASINA RAĞMEN ÇİFT TAPUDA DUBLEX OLMAMASINDAN DOLAYI BÖYLE BİR UYGULAMA YAPTIK  LAKİN SIKINTI ŞU OLDU. MÜŞTERİME DOĞALGAZ FATURASI BİRAZ YÜKSEK GELDİ. 1 1/4 BORU DÖŞEMEK İSTEMİŞTİM HATTIN UZUN OLMASINDAN DOLAYI FAKAT MÜŞTERİME MALİYET FAZLA GELİNCE BALANS YAPTIM İŞİ ALMAK İÇİN FAKAT ISINAMAMA SORUNU YAŞIYOR VE FAZLA DOĞALGAZ FATURASI ÖDÜYOR.  ALLAHTAN MALZEMECİLER SAGOLSUN  KIŞIN TATİLE ÇIKMIŞTIM  TATİLİMİN BİTİMİNDE MÜŞTERİM ALMANYA'YA DÖNMÜŞTÜ. SANIRIM YAZIN İŞİNİ HALLEDECEM....Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.