erascan
erascan
03 Nisan 2006

Popüler Konu : mekanik tesisat projesine İMZA atmak için

           Merhaba arkadaşlar, ben buyıl mezun oldum ve şu an doğalgaz firmasında çalışmaktayım. Öncelikle böyle bi siteyi hazırladıkları için emeği geçen herkese teşekkürler.  

           Arkadaşlar, mekanik tesisat projesi çizip imza atabilmem için ne gerekiyo. ben şahıs firmasında çalışıyorum, yani firmada benden başka mühendis yok. konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

             teşekkürler....


m_ali581
m_ali581
03 Nisan 2006

öncelikle merhaba. yeni mezun olan bir makine mühendisi olarak mekanik tesisat projelerine imza atma yetkin yok. 2002 yılından sonra mezun olanlar için mekanik tesisat projelerine imza atabilmek için şunları yapmak gerekiyor.

1. 1 sene süre ile bir makine mühendisinin yanında staj yapmış olmak

2. kendi şahsına ait bir büro açman ve 1 yıl süre ile sigortanı belli bir değer ( m.m.o. belirler) üzerinden yatırmak.

umarım yardımcı olabilmişimdir.
erascan
erascan
03 Nisan 2006

               Teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için m_ali581 arkadaşım. Anladığım kadrı ile ben bu şartlarda mekanik tesisat projesi çizemicem. Ya bi mühendisin yanında stajer görünücem yada kendi büromu açıcam. Bunların dışında galiba şirket'e belli bi yüzde ile ortak görünmekte yetiyo demişlerdi. Ne derece doğru bilmiyorum. Peki benim şirkete ortak olma şansım, kendi büromu açma şansım yoksa! Bi yandan doğalgaz firmasında çalışırken bi yandanda yetkili mühendisin yanında stajer olarak gözükme şansım olamaz galiba... peki ben ne yapıcam şimdi?

         
ercankaya
ercankaya
03 Nisan 2006

Ayrıca unutmayın...

Belge almanız gerekiyor.MMO kursuna girip başarılı olmanız gerek.Kurs 7 gün.Ücret 220 YTL.Kurs sonunda yapılan sınavda 100 üzerinden 70 almanız gerekiyor.
pheadrus
pheadrus
03 Nisan 2006

arkadaşlar doğal gaz projesini onaylarkende bu dedikleini zgeçerlimi yani staj süresi falan..yoksa yeni mezun birisi onaylayabiliyor mu?


nsardas2
nsardas2
03 Nisan 2006

Doğalgaz projesini imzalayabilmen için mmo tarafından verilen doğalgaz iç tesisat mühendis yetki belgesini alman yeterli...
horozdoğalgaz
horozdoğalgaz
04 Nisan 2006

Doğalgaz projesini imzalayabilmen için staj yapmana gerek yok mmo iç tesisat belgen varsa yetkili mühendis olarak proje çizip imza atabiliyorsun.

Fakat mekanik tesisat için 1 sene yetkili bir mühendisin yanında staj yapman lazım Yani yanında mutlaka yetki belgesine sahip bir mühendis olacak!!!
mahmutferit
mahmutferit
04 Nisan 2006

m_ali581 yazdı:

 2002 yılından sonra mezun olanlar için mekanik tesisat projelerine imza atabilmek için şunları yapmak gerekiyor.

 

Ben 1998 yılında mezun oldum. Benim mekanik tesisat imza yetkim var mı? Yoksa MMO nun vereceği kursa katılmalı mıyım?
 
ercankaya
ercankaya
05 Nisan 2006

Mahmut ferit arkadaşım,

Sen tabiki imza atabilirsin,fakat kursa katılıp odadan belge alman şart.İkincisi,SMM belgen olmalı yada SMM belgesi olan bir firma da ortak görünmelisin.
serenay
serenay
05 Nisan 2006

ben firmamdaki yetkili mühendisim ve burda çalışmaya başlayalı bir ay oldu ve benden başka mühendis yok.2005 mezunuyum yani burda 1 yıl çalışsam bile mekanik tesisat belgesi alamayacakmıyım.  ayrıca ne kendi büromu açmaya nede çalıştığım firmaya ortak olacak durumda değilim. illada bir mühendisin yanındamı çalışmam gerekiyor.
m_ali581
m_ali581
05 Nisan 2006

serenay arkadaşım, önceki mesajları okumuşsan şartlar yukarıda açıkça yazıyor. ama bunların dışında bir ihtimal daha var. o da çalıştığın şirketin sigortanı belli bir değerden ( m.m.o tarafından belirlenen değer şu an için 925 ytl ) yatırması gerekiyor. ve bu değer üzerinden en az 1 yıl kesintisiz yatırılması şart.
uzunbeyn
uzunbeyn
05 Nisan 2006

Bildiğim kadarıyla; depremlerden sonra ortaya çıkan yetki karmaşasındanbizim ( Makina Mühendislerinin ) payına şöyle bir kararname çıktı:
MMO'ya üyeliği 22/11/2001 ve öncesi olan arkadaşlar, mekanik tesisatmühendis yetkilendirme kurslarına katılabilir. Söz konusu tarihtensonra mezun olan arkadaşlar ise, mekanik tesisat yetki belgesi olan birmühendisin çalıştığı/sahip olduğu firmada 1 yıl süreyle çalışmakzorundalar. tabi bu süre zarfında SSK primlerinin de ödenmesi gerekliki , ispatlanabilsin.
Bu durumda, ne yazık ki birşekilde, yeni mezun arkadaşlarımızın bu sektörde hizmet verebilmeleri zorlaştırıldı.
İyi çalışmalar..serenay
serenay
05 Nisan 2006

daha evvel yazılanlardan anladığım kadarıyla ben ve benim durumumdakilerin mekanik tesisatı belgesi alabilmesi için ya firma sahibi olması ya bu firmaya ortak olması yada bir mühendisin yanında staj yapmasıydı. yani ben bu grupların dışında kalıyordum.ama m_ali581 dediklerinden anladığım kadarıyla bende bu belgeyi alabiliyorum çünkü yetkili mühendis ben olduğum için belirlenen değer üzerinden sigortam yatırılıyor hatta yatırılmak zorunda. eğer 1 yılım tamamlanırsa demekki bu belgeyi alabileceğim yeeehuuu...

ayrıca benimde eklemek istediğim bişey var ne kadar doğru tam bilmiyorum ama 1 yıl tamamlanmadan bile olsa oda trafından düzenlenen mek. tes. kursu varsa mühendis bu kursa katılabiliyor ama belgesini 1 yılı tamamladıktan sonra alabiliyor.bunun sebebiyse mek. tes. kursunun çok sık düzenlenmemesiymiş. eğer yanılıyorsam lütfen beni bilgilendirin.
uzunbeyn
uzunbeyn
05 Nisan 2006

Benim kafamda soru işareti oluşturan bir nokta var;
Söylenen şu; Mekanik Tesisat Proje Çizim yetkisi olan bir MakinaMühendisinin yanında 1 yıl çalışma zorunluluğu var.  Yaniçalıştığınız firmada yetki belgesi olan bir mühendis yoksa siz stajyapmış olmazsınız gibi geliyor. Bence iyice mutlu olmadan o noktayı biraydınlatırsanız iyi olur.
İyi çalışmalar..erascan
erascan
06 Nisan 2006

      Evet arkadaşlar yaa, uzunbeyn nick'li arkadaşa katılıyorum. Can alıcı nokta çalıştığımız firmada mek. tesisat yetki belgesi olan mühendis olmadığı halde 1 yıl süreyle sigortamız yatsa bile biz bu haktan faydalanabilecekmiyiz? Konu hakkında bilgisi olan arkadaş varsa aydınlatırsa sevinirim.

       İyi çalışmalar....
m_ali581
m_ali581
06 Nisan 2006

arkadaşlar merhaba öncelikli olarak mekanik tesisat yetki belgesi alma şartlarından biri olan; 1 yıl süre ile mekanik tesisat yetki belgesi olan bir mühendisin yanında staj yapma ile ilgili olarak hepimizin aklında soru işareti yok. şimdi gelelim diğer konuya benim yazdığım gibi 1 yıl süre ile sigortanızın belli bir değer (950 ytl) üzerinden yatırılması olayına. bizim burada bir olay oldu. sizinle paylaşmak istiyorum: ben çorumda doğal gaz firmasında çalışıyorum. çorumgaz (gaz dağıtım şirketi) bizlerden doğalgaz iç tesisat yetki belgelerinin 2006 yılı vizelerini yapmamızı istedi. bizlerde m.m.o. ya gittiğimizde bize s.m.m başvuru formu diye bir belge verdi. bu belge bizlerin çalıştığımız firmada s.m.m olarak gözükmemizi sağlayacakmış ve 1 yıl sonra bütün yetkileri kullanabilecekmişiz.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.