teachme
teachme
20 Kasım 2007

kombi çalışma basıncı...

  arkadaşlar kombilerde (öncelikle d.döküm.eca) çalışma basınç aralığı ne olmalıdır?Kombide basınç düşümü veya yükselmesi neden kaynaklanır ve bu sorunu gidermek için ne yapmak gerekir?


cantekinulukaya
cantekinulukaya
20 Kasım 2007

Demir dökümlerde çalışma basıncı 1.5 bar.Radyatörlerden su eksilirse basınç düşer.Kombinin alt kısmında doldurma vanasından radyatörlere su basarak basıncı sabitleyebilirsin.
teachme
teachme
20 Kasım 2007

  tşk ederim...peki!! basınç yükselmesinin sebebi ne olabilir ve ne yapmak gerekir?


yasinbeyazıt
yasinbeyazıt
20 Kasım 2007

Kombilerin çalışma basıncı 1,5-2  arasındadır.Kombi  çalışmazken basınç bu aralıkta bir değere  getirilmelidir.Kombi  çalıştımaya  başladıktan  sonra  bu  değerde  artış  olur.Çünkü  tesisattaki  ısınan  suyun  genleşmesinden  dolayı bir basınç  artışı  gerçekleşir.Aşırı  basınç  artışı  olduğu  zaman ki  bu  nadir  olur , mesela  su  basılırken  unutulması  gibi  değer 3 bar  a  ulaştığında  kombilerin  emniyet  ventilinden  su  tahliyesi  gerçekleşir.
ispinzi
ispinzi
20 Kasım 2007

Kombide sürekli su basıncınız yükseliyorsa kombinin altındaki su giriş vanasından bir tee aracılığı ile branşman alınarak konulan su doldurma vanası özelliğini kaybetmiş ve kapalı iken bile içeriye kaçırıyor olabilir. Özellikle yüksek basınçlı şehir şebekelerinde doldurma vanaları aç-kapa yapmaktan özelliğini kaybedebiliyor.

İkinci olarak ki bunun olma olasılığı daha fazla; kmbinin içinde ki sıcak su eşanjöründe kılcal çatlaklar oluşmuş olabilir ve şebeke suyu yüksek basınçlı olduğunda bu çatlaklardan kalorifer suyuna karışabilir. Bunun tespiti zordur.Ancak eşanjörü değiştirerek bunu anlayabilirsiniz.

 
erhan38
erhan38
21 Kasım 2007

bu konuyla bağlantılı olduğu için soruyorum.geçen gün bir tanıdığım kombiden peteklere giden suyun sıcaklığını 70c den 50c ye düşürsem gaz tasarrufu etmiş olurmuyum diye sordu.ben de bütün radyatörlerde termostatik vana bulunduğu için 50c de tasarruf edemeyeceğini daha uzun sürede istenilen sıcaklıklara ulaşılacağı düşüncesiyle açıkladım.ama yine de bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum.ilgilenen arkadaşların yorumlarını bekliyorum


ispinzi
ispinzi
21 Kasım 2007

Doğrusun üstad. Çünkü; oda termostadı olmayan evlerde kombi radyatör dönüş suyun göre çalışır. Oda termostadı olan evlerde de termostadın bulunduğu odanın hava sıcaklığına göre. Her iki haldede kombiye gidecek komut süresi uzayacağından radyatör suyunun sıcaklığını düşürmenin gerçek anlamda tesarruf yapacağını düşünmüyorum. ayrıca termostatik vana kullanımının bireysel kullanıcılardan çok merkezi sistemlerde işe yaradığı bir gerçektir.Çünkü merkezi sistemlerde gnelde kazan suyu ile oynanamaz ve sistem 90-70 çalışır. Dolayısıyla insanlar çok ısındıklarında radyatör kapatmak yerine cam pencere açar.bunu engellemek için merkezi sistemlerde termostatik vana kullanılır veye radyatör reglaj vanaları kullanılır ki insanların müdahalesine gerek kalmaz. Oysa bireysel sistemde ister istemez kombi kısıldığı için termostatik radyatör vanası gereksiz bir maliyet olur. Bunun yerine oda termostadını tavsiye ederim.

Saygılar,

 
cantekinulukaya
cantekinulukaya
21 Kasım 2007

   Bir binanın her odasında kullanım amacı gibi iç faktörlerden dolayı farklı sıcaklıklar istenir. Ayrıca yön farkı, güneş ve rüzgar etkisi gibi dış faktörlerden ve gün içerisinde değişen şartlara göre her odanın ısı kaybı değişkendir. Tek bir noktadan yapılan kontrol bu değişikliklere cevap veremez. Bu yüzden oda kumandasının bulunduğu oda dışındaki alanlarda Termostatik Radyatör Vanaları kullanılması çok faydalıdır.Termostatik Vanalar ile her odanın sıcaklığını ayrı ayrı kontrol edilebilir.Soğuk olan odaları istenilen sıcaklığa getirmek için diğer odaların sıcaklıklarının gereksiz yere arttırılması engellenir.İşte bu noktada enerji tasarrufu sağlar.Saygılarımla...


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.