teachme
teachme
30 Ocak 2008

menfez yeri...

 aklıma takıldı da,sadece havalandırmaya bakan bir pencere barındıran bir mutfakta;menfez bu cama bırakılabilir mi? havalandırma boşluğunun ,atmosfere açık olmamasından problem çıkar mı bu konuda?eğer öyle birşey olur da,bu cama menfezi bırakamayacaksam;nasıl bir yol izlemeliyim peki??


hexe_dido_
hexe_dido_
30 Ocak 2008

havalandırmanın mimaride atmosfere acık olması lazım, ki eger dedigin gibiyse yani atm e kapalıysa onun adı zaten havalandırma olmaz. bence catı altından veya baska bir yerden atm e acıktır o havalandırma.
soruna gelince, havalandırmaya acık olan pencereye menfez konulabilir. zaten menfezin amacı mahalde gaz birikmesini önlemek degil midir? ancak eger dedigin gibi havalandırma gerçekten atm e kapalı ise o mahale yine menfez aç, yalnız gaz alarm cihazı koymayı ihmal etme.
iyi çalısmalar
teachme
teachme
30 Ocak 2008

  tşk ederim...


kurt_61
kurt_61
30 Ocak 2008

Atmosfere direk havalandırma (menfez) imkanı olmayan mahallerde, bitişik mahalin atmosfere açık olması şartıyla, cihazın bulunduğu mahalden bitişik mahale ve bitişik mahalden de atmosfere olmak üzere 2 adet menfez kullanabilirsin. Ancak 3 menfezle havalandırma sağlanabiliyor ise cihazın bulunduğu mahalde gaz alarm cihazı kullanmalısın.

Bu yazdıklarım bursa için geçerlidir, bir fikir vermesi açısından yazdım. Diğer illerde farklı bir uygulama olabilir. En doğrusunu yine gaz şirketi ile irtibat kurarak öğrenebiliirsin.

İyi çalışmalar.
attract1983
attract1983
30 Ocak 2008

istanbul içinde geçerli bir durum ama diğer odayla ocağın bulunduğu oda menfezlerle irtibatlandırılmalıdır. ayrıca havalandırmanın çıkışı da epey yüksekse tavsiye edemiyeceğim. alarm cihazı ise güzel bir fikir bu havalandırma kullanılacaksa. bir de eğer başka oda ile irtibatlandıracaksan altlı üstlü iki menfez açmalısın. Ama menfezler can güvenliğini sağladığı kadar ortamın soğumasına da yardım etmekte.


memetuygun
memetuygun
30 Ocak 2008

kardeş benim bildiğim kadarıyla indirek havalandırma yapmalısın yani mutfağın yanındaki oda banyo wc ve yatak odası olmaması şartıyla yan odadan havalandırma yapmalısın bu da mutfaktan yan odaya ki biz bunu genelde mutfak kapısına alt üst havalandırma sonrada gidece ği odadan atm ye açılan tarafa da tek menfez bırakıp açtığım çok yer oldu bu olayda istanbulda gerçekleşti.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.