SAYAC
02 Haziran 2008

FAZLA TÜKETİM ŞİKAYETLERİ

KONUT ABONELERİ (BİREYSEL YADA MERKEZİ SİSTEMLİLER) VE ÜRETİM AMAÇLILARDAN DOĞAL GAZ TÜKETİMLERİYLE İLGİLİ SAYAÇLARINDAN FAZLA YAZDIĞINA DAİR ŞİKAYET GELDİĞİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ BİLEN VAR MI?


resulkorkmaz
02 Haziran 2008

yapılması gereken bir dilekçe ile dağıtım şirketine başvurulmasıdır.şikeyet dilkeçesi işletme şefliğine gönderilir.işletme şefliği gerekli kontrolleri yapar.sayaçtan olan bi arıza var ise epdk mevzuatlarına göre hesaplama yapılır.eğer sayaçta bi sorun yok ise bu müşteriye bildirilir.faturanın eksik yada fazla hesaplanması ile ilgili ve sayaç arızasından dolayı olan fatura hesaplamalrının prosedürü yine sitede fatura yazıp arama yaparsanız gerekli linkleri bulacaksınız

ii çalışmalar

 
SAYAC
03 Haziran 2008

sormak istediğim sayaçta arıza olup olmadığını nasıl anlayacağız.
resulkorkmaz
03 Haziran 2008

onu siz anlayamazsınız sayaç kalibrasyon için gönderilir ve bir raporla birlikte dağıtım şirketine tekrar gelir.
resulkorkmaz
03 Haziran 2008

Sayaçların kontrol edilmesi

Madde 43-  Dağıtım şirketi, sayaçların sağlıklı işleyişini bir yılı geçmemek kaydıyla kontrol eder. Sayacın 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri doğrultusunda dağıtım şirketi tarafından, her türlü ayar ve bakımı için periyodik olarak muayene ettirilmesi esastır.

Sayaçların arızalanması veya ölçme hassasiyetinden şüphe edilmesi halinde müşteri sayacın muayenesini talep edebilir. Bu talep, dağıtım şirketi tarafından 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri çerçevesinde karşılanır. Müşterinin haklı olduğu durumlarda muayene bedeli dağıtım şirketi tarafından ödenir.

Dağıtım şirketi, sayaçları gerekli gördüğü zamanda müşterinin nezaretinde olsun veya olmasın her zaman kontrol edebilir. Yapılan kontrolde, sayaçta arıza tespit edilirse, endeks değerini de içeren tutanak düzenlenerek çalışır durumda başka bir sayaç takılır.

Müşterinin adresinde bulunmadığı durumlarda sayaçla ilgili olarak, dağıtım şirketi tarafından herhangi bir işlem yapılmış ise müşteri adresine bildirim bırakılır. Müşteri, gerekiyorsa bildirim ile birlikte dağıtım şirketine müracaat eder.

Dağıtım şirketi, güvenlik açısından tehlike arz eden durumlarda, müşteri veya inceleme yapılan yerde ikamet eden kişinin izni ile sayaçtan sonraki doğal gaz tesisatını kontrol edebilir. İzin alınamaması halinde, dağıtım şirketi tehlike giderilinceye kadar müşterinin doğal gazını keser.
medjal63
18 Aralık 2008

Benim kombim buderus yoğuşmalı kapatmıyorum ama geceleri düşüğe getiriyorum.13 günde gelen fatura 114 tl bu normalmi
xhumz
19 Aralık 2008

Sayın resulkorkmaz,

Gaz dağıtım şirketi sayacı kime ve nasıl gönderir?
resulkorkmaz
19 Aralık 2008

doğalgaz şirketi sayacı markaya göre satın aldığı fabrikaya gönderir.sayaç fabrikadan arıza nedenini belirten rapor ile tekrar dağıtım şirketine gelir.nasıl gönderir konusuda belli sayıya ulaşınca kargo ile

ii çalışmalar
canali60
21 Aralık 2008

medjal63 yazdı:

Benim kombim buderus yoğuşmalı kapatmıyorum ama geceleri düşüğe getiriyorum.13 günde gelen fatura 114 tl bu normalmi

öncelikle  kaç derecede ısınıyorsun

evin kaç mt .evin yalıtımı varmı.hava sıcaklıkları nasıl

sen yaklaşık 8.7 metreküp yakmışsın aynı sitede yada benzer evlerde oturanlar ne kadar yakmış.onlarla kıyasladınmı.

kaldıki ısınma ve gaz sarfiyatı konusunda neye göre az yada çok diyebileceğimiz bir kriter yok

yinede buderus un servis kalitesi iyidir. kalbin kanaat etsin aklında soru işareti kalmasın diye kombiyi aldığın firma yada servis ile görüşmeni tavsiye ederim

 

 

 

 
ali orhun
21 Aralık 2008

 medjal63

Urfaya gaz yeni geldi ama,

Kombinin, modeli ne?kaç yaşında?en son bakımı ve test/ayarları yetkili servisce ne zaman yapıldı?

Sıfır mı aldın?
medjal63
22 Aralık 2008

evim  şanlıurfada 135 mk üst kat izolasyon fena değil kuzey doğu konumunda onikibuçuk metre petek mevcut gece ve gündüz 30 derecede akşamları saat dörtde 50 derecede yakıyorum. komşumun 35 günlük yakıt tüketimi 224ytl  akşamları  60 da yakıyor içinde ocak ve sıcak su var bende onlarda yok kombisi arçelik . yoğuşmalıların bacasından sürekli duman çıkması normalmi


medjal63
22 Aralık 2008

ali orhun yazdı:

 medjal63

Urfaya gaz yeni geldi ama,

Kombinin, modeli ne?kaç yaşında?en son bakımı ve test/ayarları yetkili servisce ne zaman yapıldı?

Sıfır mı aldın?

  

 

evet bir ay oldu alalı buderus yoğuşmalı kazan logamax plus GB022-24/24K
resulkorkmaz
23 Aralık 2008

ya arkadaşlar konu başlığına bakın konunun ilerlemesine bakın yapılan soru ve cevaplara lütfen bazı bilgilere ulaşmak daha kolay olmalı her konu başlığı altında başka konu konuşulur ise bu site kısa sürede düzeltilemez hale gelir...bu konuştuğunuz konu hakkındada belki yüzlerce başlık var.


akbaba
24 Aralık 2008

Yoğuşmalı kombinin bacasından buhar çıkmaması gerekir. Çıkıyorsa yanma sonucu oluşan buharın tamamı yoğuşmuyor demektir. Tam yoğuşma sağlamak için kombinin kalorifer devresi su sıcaklığını ısıtmanıza yetecek kadar (mümkün olduğu kadar) düşürün. Geceleri kullanmadığınız odaların radyatörlerini kapatabilirsiniz. Kalorifer devresi su sıklığının dış hava sıcaklığına göre otomatik ayarlanması için RC 35 ve FA dış hava duyar elemanı ile dış hava kompanzasyonu uygulatabilirsiniz. Bu uygulama size pahalıya mal olur fakat etkili bir yoğuşma sağlarsınız. Gaz fiyatları devamlı arttığı için kısa sürede kendisini öder.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.