Ragıp
Ragıp
16 Ekim 2009

Radyatörde çamur su?

Arkadaşlar ben bireysel kombi sistemleri yada kat kaloriferi sistemi yaptığımda eğer sıva altı tesisat ise normal PP-R borudan yapıyorum,sıva üstü ise stabil borudan yapıyorum.

Sıva altı yapmış olduğum bir kat kaloriferinde(makina mazotlu tip idi) söktüğümüz bir radyatörün içinden yanık yağ gibi çıktı sıvı.Halbuki sistem geçen yıl temizlenmişti.

Acaba bunun sebebi,boru çeperlerinden içine oksijen girip makinada ve radyatörlerde paslanmaya ve çürümeyemi neden oluyor?

Bir boru firması oksijen geçirmeyen yada minimum geçiren bir boru pazarladığını söylüyor.Ve yukardaki sorunun bu şekilde çözümleneceğini iddia ediyor.

Bu konuda bilgisi olanlar yada somut önerisi olanlar burada tartışalım.

Saygı ve Sevgilerimle


kama
kama
16 Ekim 2009

Ragıp bey
aynı olay katı yakıtlı kazanlar ve fuel oil yakan kazanlardada meydana geliyor. bu sorun yanma sonucu ortaya cıkan atık gazlardaki mikron düzeyindeki partiküllerin su borularına gecmesinden kaynaklanıyor diye biliyorum.


akbaba
akbaba
17 Ekim 2009

Stabil boruların üzerindeki alüminyum folyo boru içine oksijen girişini önlüyor.


kama
kama
19 Ekim 2009

stabil taşıyıcı borulardan bahsetmiyorum eşanjörden bahsediyorum.


Ragıp
Ragıp
20 Ekim 2009

Kalorifer tesisatında kullanılan borular mutlaka stabil boru  yada oksijen bariyerli olmalı.Yani kapalı devre su içine oksijen girişi engellenmeli.Sistemin ömrünün uzun olması isteniyorsa buna riayet edilmeli.ortaya çıkan sonuç budur.Zaten Avrupada artık plastik boru kullanımı yerine bakır boru kullanımının üst seviyede olması bunun bir göstergesidir.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com