rumeli
rumeli
28 Mayıs 2010

Yogusmali Kazanlarla ilgili değişiklik

  İGDAŞ bünyesinde onaylatılan 70kW üstü yoğuşmalı kazan projeleri ile ilgili olarak baca uygulamalarında, aşağıda belirttiğim değişiklik yapılmış. Şahsen benim yeni öğrendiğim Şubat 2010'da yapılan bu değişklik şu şekildedir.

Yoğuşmalı cihazların bacalarının bina cephesinden veya çatı üst seviyesinden dışarı atılma şartı sistem kapasitesine göre yapılacaktır. Buna göre aynı ortamda bulunan yoğuşmalı cihazlar ister kaskad ister ayrı ayrı bağlantıları yapılmış olsun baca çıkış şekilleri toplam kapasite esas alınarak belirlenecektir. Toplam kapasite 70kw ve üzerinde ise baca çıkışları çatı üst seviyesinden yapılacaktır. Toplam kapasite 70kw’ın altında ise baca çıkışı cepheden veya çatı üst seviyesinden yapılabilecektir. Kazan dairesi çatı katında ise toplam kapasiteye bakılmaksızın baca çıkışı bina cephesinden veya dikey olarak yapılabilecektir.

 İGDAŞ'ta yetkililerle görüşmelerimde bu değişikliğin biz firmalara bildirildiği söylendi. Konu ile ilgili İGDAŞ'tan e-posta alan arkadaş var mı?


nkergun34
Uzman nkergun34
29 Mayıs 2010

İgdaş'dan bize böyle bir bildirim yapılmadı.


furkan
furkan
29 Mayıs 2010

kesinlik leböyle bir bildiri almadık


rumeli
rumeli
29 Mayıs 2010

  Biz firmalar yaparızda, sökerizde. Yapacaksın kardeşim şuan ki yönetmelik böyle laflarına öylesine alıştık ki. En önce bilgilendirmesi gereken biz proje üreticilerinin şuan bile bilgilendirilmemesine şaşırmıyorum. Hepimiz bir kere dahi olsa, alakasız bir problemin çözümü için mühendisten müdüre kadar uzanan o dar ve zor yoldan geçmişizdir.

  Bir şeylerin -en azından şu an için-  değişeceğine inanmıyorum ama siz bana inanın, 70kW üstü kapasitelerde yukarıda bahsi geçen maddeyi uyguluyorlar iş işten geçmeden haberiniz ola, uyarılmasakta biz haberi olmayanı uyaralım. Saygılarımla tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.
maatonifi
Uzman maatonifi
30 Mayıs 2010

Bu konu şartnamelerde açık açık yazılı olmasına rağmen, gaz \r
dağıtım firmaları buna neden müsaade ediyor ki zaten. Ne o, \r
öyle 6 tane kazan, hermetik bacalar duvardan dışarı verilmiş, \r
salya sümük sokağa kusuyor?
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.