Administrator
Site Yöneticisi Administrator
26 Ekim 2010

Deprem Konutlarında Baca Tehlikesi

ADAPAZARI'nda 17 Ağustos 1999 Depremi ardından deprem konutlarının yapıldığı yeni yerleşim bölgesinde, 8 bin 200 konutun bacalarının standarda uygun olmadığı ve zehirlenme riski taşıdığı belirlendi. Buna rağmen halen konut sahiplerinden bir bölümünün bacaları yenilemediği, buralarda oturanların can güvenliklerini piyasada 75- 100 TL'den satılan doğalgaz alarm cihazına bağladıkları ortaya çıktı.

Deprem konutlarının yapıldığı Camili Mahallesi'nde 14 Şubat'ta meydana gelen olayda, evlerinde banyo yaparken kombideki gaz kaçağı nedeniyle veteriner hekim 30 yaşındaki Bilgehan Ergür ile bebeği Bayram Ali, zehirlendi. 1 yaşındaki bebeğin zehirlenerek ölmesi üzerine Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından oluşturulan bilirkişi, zehirlenmenin bitişik olarak inşa edilen kombi ile aspiratör bacası arasındaki zehirli gaz sızıntısından kaynaklandığını belirledi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Dünya Bankasınca Camili, Karaman ile Korucuk Mahallesi'nde depremde evleri hasar görenler için yaptırılan 8 bin 200 konutun tamamında kullanılan kombilerin baca tipi eski kombi olması ve tuğladan yapılan bacalarında 6 yıl içerisinde deforme olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine toplanan Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu, bölgedeki tüm kombi bacalarının yenilenmesi veya mevcut kombilerin hermetik (yalıtımlı) kombilerle değiştirilmesi kararı aldı.

Bölgedeki 8 bin 200 deprem konutunda 'Tehlike olduğu' görüşü ile yaptırım kararı alan Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu daha sonra yeniden toplandı. Kurul, 2002 yılında yapılan konutların o zamanın yönetmeliğine uygun inşa edildiğini ve o günün şartlarına göre abonelere gaz arzı yapıldığına dikkat çekerek sorunlu konutlarda oturanların evlerinde kombi yanlarına karbon monoksit veya gaz alarm sensörleri monte etmelerine dair karar aldı.

Adapazarı Gaz Dağıtım AŞ (AGDAŞ) Genel Müdürü Kenan Demir, yeni yerleşim bölgesinde baca sorunu olan 8 bin 200 konuttan aradan geçen 1 yıl içerisinde büyük bir bölümünün değiştirdiğini söyledi. Demir "Bölgede yaşanan bu sorunla ilgili olarak Gaz Dağıtım Şirketi olarak evlerdeki kombilerini hermatik kombi ile değiştirmeyen konutlara dogalgaz vermiyoruz. Bununla ilgili Enerji Piyasası Denetleme Kurulu kararı var. Eski konutlar için de sorumlular binanın iç tesisatını yapan firma ve evi kiralayan ev sahibidir. Ankara'da 5 öğrencinin zehirlenerek öldüğü olayda da mahkeme benzer karar verdi" dedi.

75 LİRALIK ÖNLEM

Bacaları sorunlu olan deprem konutlarında oturanlar da hermatik kombi ve baca yaptırma bedellerinin yaklaşık 4 bin lirayı bulması nedeniyle önlem olarak evlerine piyasada 75- 100 TL arasında değişen fiyatlarla satılan gaz sensörü bulunduruyor. Camili Mahalle Muhtarı Yunus Özçelik bölgede yaklaşık 4 bin konutta oturanların baca sorunu nedeniyle evlerinde gaz dedektörü bulundurduğunu bildirirken, "Kombiyi değiştiremediklerinden dolayı güvenliklerini gaz dedektörleri ile sağlıyorlar" diye konuştu. 


ali orhun
ali orhun
31 Ekim 2010

Önemli bir konu...Gaz sensörü önlemi, aspirin tedavisi....


ali orhun
ali orhun
31 Ekim 2010

Ama HERMETİK KOMBİ sorunu tamamen çözer.Yöneticileri kutlarım.


prof34
prof34
11 Kasım 2010

Gaz sensörü sadece tek başına ses olarak uyarıda bulunur ancak mevcut daire içindeki gazı kesmeye muktedir olmaz.Öyleyse doğrusu gaz sensörünün tesisata konacak olan selenoid vana ile irtibatlı bir şekilde yapılması daha doğru olur.Sonuçta evde biri uykudayken gaz kaçağı olsa ve gazı sayaçtan kesmesi daha önemli ve daha etkili .


Hızel Baca Sis.
Hızel Baca Sis.
22 Kasım 2010

Zamanla Düzelecek..

Çelik Baca Giydirme Çalışmalarımız devam ediyor...

 


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.