Administrator
Site Yöneticisi Administrator
05 Kasım 2010

Hatalı Tesisat Hayat Söndürdür !

İstanbul Küçükçekmece’de, bir matbaada grafiker olarak çalışan 10 aylık evli İlker (26) ve Nalan Görgün (20) çifti, önceki akşam doğalgaz şofbeninden sızan gazla zehirlenerek öldü.

Çiftin cesedini, evlerinden su sesi duyan komşularının haber vermesi üzerine yakınları buldu. Bir yakınları, “İnsanları imrendirecek şekilde birbirlerine bağlıydılar. O kadar çok birbirlerini seviyorlardı ki onları ölüm bile ayırmadı” dedi. Yakınları, çiftin evindeki şofbenin tüplü olduğunu, sonradan doğalgaza çevrildiğini söylerken İGDAŞ’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

İGDAŞ: BAĞLANTI İZİNSİZ

“İncelemede doğalgaz tesisatına İGDAŞ’ın bilgisi ve onayı olmaksızın bacalı bir şofben bağlandığı ve cihazın baca bağlantısının yapılmadığı tespit edilmiştir.”


escapemakina
escapemakina
11 Kasım 2010

Haberi yanlış veriyorsunuz, doğalgaz zehirsizdir.
akgul81
akgul81
11 Kasım 2010

Ama yanma sonucu bacadan sızan gaz CO içerdiğinden zehirlemez mi?


ali orhun
ali orhun
20 Kasım 2010

İGDAŞ: BAĞLANTI İZİNSİZ

“İncelemede doğalgaz tesisatına İGDAŞ’ın bilgisi ve onayı olmaksızın bacalı bir şofben bağlandığı ve cihazın baca bağlantısının yapılmadığı tespit edilmiştir.”

akgul,

feci olayda ölenlere,allahdan rahmet dilerim.

olay inceleme halindedir.Olayın muhtemel nedeni yukarıdaki izahat olabilir.Bütün yakıtlar yandığında, CO2 ,SU BUHARI VE ENERJİ ORTAYA ÇIKAR.TAM YANMA YOKSA, CO OLUŞABİLİR,YAKITIN İÇERİĞİNE GÖRE SO2VB GAZLAR

DOĞAL GAZ ÖLDÜRMEZ, YETERSİZ BACA ÖLDÜRÜR.BACA OLMAZSA EGZOS GAZLARI SİSTEMDEN TAHLİYE EDİLEMEZ.AYNI SORUN KÖMÜRLÜ SOBADA DA OLABİLİR.
semihciex
semihciex
19 Aralık 2010

konu ile ilgili bir fotoğraf geçti elime cihazsız gaz açılmıs ve hermetik baca olması gereken yerde tekli baca kullanılmıs ve bağlantısı uygun yapılmadıgından egzos gazı içeri verilmesi ve içeride ki O2 yi de yanma için kullandıgından bu vaka meydana gelmiş ayrıca da mahaldeki menfez ısı kaybı olmasın diye bantlanmış durumda İGDAŞ ile ilgisi olmayan bir durum, şimdi aynı sorun bizim yaptıgımız toplu konutlarda da var bina sıcak suyu ve kalörifer suyu kazan dairesi ve boylerlerden sağlanmasına rağmen daireler de hermetik şofben görünüyor aslında cihaz takmıcaz fakat biz doğalgaz ve sıhhi tesisatı sanki takılıacakmış gibi çekiyoruz ve TOKİ de İGDAŞ ile protokol hazırlamaya çalısıyor cihazsız gaz açımı için ama sanırım daire sahibi cihazı takana kadar gaz açılmıcak ki bu olay da emsal teşkil edebilir.\r
\r
\r
\r
http://b.imagehost.org/view/0891/cihaz


egesis
egesis
25 Ocak 2011

biliyoruzki doğalgaz oksijensiz kaldığı zaman tehlikelidir.camdaki menfez eğer açık olsa idi hiçbir sorun olmayacaktı.kaçak olsa dahi gaz havadan hafif olduğu için menfezden dışarı çıkacaktı.
ali orhun
ali orhun
26 Ocak 2011

TOKİ de İGDAŞ ile protokol hazırlamaya çalısıyor cihazsız gaz açımı için ama sanırım daire sahibi cihazı takana kadar gaz açılmıcak ki bu olay da emsal teşkil edebilir. ssemihciex

Zaten ana forumda da var.Bu husus İgdaş'ca Martta mecburi olacak.

Ayrıca,soğuk girmesin diye  menfez kapamaktan ,bacasızlıkdan ve/veya dandik bacadan çok insanımızı ,doğal gazlı cihazlar kullanılırken  ,maalesef kaybettik.

DOĞAL GAZ ÖLDÜRMEZ,DANDİK BACA ÖLDÜRÜR.
tan ticaret
tan ticaret
02 Nisan 2011

arkadaşlar

dogalgazlı ve lpg li sistemlerde zehirlenmeler baca çekişinin olmayışının yanı sıra yeterli oksijen girişi olmamasından dolayı insanlar oksijensizlikten zehirleniyor.

 

iyi günler dileği ile.
ali orhun
ali orhun
02 Nisan 2011

Bu bir tebliğ olmalı:

Soğuk girmesin diye  menfez kapamak ,menfez olmaması,bacasızlıkdan ve/veya dandik bacadan çok insanımızı ,doğal gazlı cihazlar kullanılırken  ,maalesef kaybettik.

DOĞAL GAZ ÖLDÜRMEZ,DANDİK (BACA /MENFEZ)ÖLDÜRÜR.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.