Konu: Termostatik Vana Çalışma Prensibi

maatonifi
Uzman maatonifi
13 Aralık 2010

Termostatik vana, tembel ve beceriksiz insanlara hitap eden bir vanadır. Pratikte hiç bir faydası yoktur. Firmaların 3 kuruş daha kazanma hırslarına hizmetten başka bir işe yaramaz. Çünkü, Termostatik vana kombiye müdahale etmez, dış sıcaklığı algılayarak karar vermez. bir sistemin yakıt tasarrufu yapabilmesi için iç mekan ve dış mekan sıcaklıklarını algılayarak kombiye kumanda edebilmesi ile mümkün olabilir. Siz bu iki faktörün, değişimini vana ile oynayarak, her defasında yapacaksanız, bunu normal bir radyatör vanası ile de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için vana ile epey bir deneme yanılma yapmanız gerekir. Sonunda kendinize uygun değişikliği normal vana ile de bulabilirsiniz. Vana, nihayet kombiden gelen sıcak suyun debisini ayarlamak işine yarar. Bunun için her radyatöre böyle masraflı, üstelik hassas bir cihazı ÖNERMİYORUM ve hatta KARŞIYIM.\r
     Onları test edemezsiniz, ancak deneme yanılma ile ihtiyacınıza uygun pozisyona getirebilirsiniz....


lecealex
Uzman lecealex
13 Aralık 2010

maatonifi ye katılıyorum kaldıki termostatik vanalar asla ayar tutmaz siz montajdan sonra bir defa ayarına müdahale ederseniz tamamdır bitti demek yalnız duydugum kadarı ile oda sıcaklıgına duyarlı termostatik vanalar da var mış 


perska
13 Aralık 2010

Nasıl yani biz boşuna mı taktırdık onca vanayı.Bu vanalara benimde çok kafam takılmıyor değil daha önce bir başlıkda açmıştım bununla ilgili şöyle bir durum var ama mesela oturduğumuz odayı son seviye 5 e ayarlıyoruz diğer odaları 2-3 arası yani diğer odaları çok fazla ısıtmamış oluyoruz bu yakıt tasarrufu sağlamıyor mu yani?


lecealex
Uzman lecealex
13 Aralık 2010

değerli arkadaşım bu ayarı termostatik vana kullanmadan kendinizde yapabilirsiniz önemli olan budur termostatik vananın mantıgı sudur siz vanaya 1 den 6 ya kadar (genelde ) bir değer girersiniz sucaklıgı tekabül eden bu değere gelince vana kısar  siz ortam sıcak oluyorsa el yordamı ile vanayı kısarsınız olur biter termostatik vana bence de maatonifi nin dediği gibi  normal vana ile ayar yapıldıgını  bilmeyenler düşünmeyenler (üzerinize alınmayın) içindir


CIRIL
15 Aralık 2010

valla arkadaşlar keşke bu söylediklerını vanaları almadan önce duysaydım ama dıger forum sıtelerınde de araştırdım vana reklamları dogal bıraz abartı olabılır ama yakıttan tasarruf ettırdıgı kesın dıyorlar. Artık bakacaz bıraz kullanalım işe yaramadıgını duşünürsek ve çok şikayet alırsak başka bı ıs yapacagız herkeze teşekkür ederim. başka fikirlerini söylemek istyen arkadaşlar varsa ben takıp edecegim kolay gelsın.


P.E.
18 Aralık 2010

termostatik vanalarin dolayli olarak yakit tasarrufu sagladigi dogrudur. mantik sudur: bir radyatorun bulundugu mahali gerekenden fazla isitmasini engellemek. termostatik vana kolunu dondurerek uzerinde bulunan 1'den 5'e kadar olan rakamlara gore, odanin bulunmasi istediginiz maksimum sicakligi ayarlayabilirsiniz. termostatik vananin uzerinde bulunan duyar eleman oda sicakligini olcer, oda sicakligi ayarlanan seviyeye geldiginde, yayli mekanizmayi hareket ettirerek su girisini kisar. gelen su sicakligi sabittir fakat debiyi degistirerek radyatorden alinan isiyi kontrol etmis olursunuz. ozellikle, farkli isi yukune sahip olan (yon durumu, kullanim sekli, gunes etkisi, ic yukler vs) mahallerin sicaklik kontrolu icin oldukca uygun bir cozumdur. yuklerdeki degisiklik, ayni kazandan/kombiden beslenen mahallerde farkli zamanlarda farkli sicakliklara sebep olur. eger sistem tek devreden olusuyorsa kazan/kombi donus sicakligina gore calistiginda hangi mahal ne kadar isinmis bilemez ve butun mahallere ayni sicaklikta su gider. gereken sicakliga ulasmis olan bir mahal eger kontrol edilmezse isinmaya devam eder. bunun icin termostatik vana cok uygun bir cozumdur. en buyuk dezavantajlari ise, duyar elemanin bulundugu konum ve algilama teknigi itibariyla cok hassas sicaklik kontrolune musaade etmemesi ve sistemde fark basinc by-pass ihtiyaci gerektirmesidir. sabit debili pompa olan sistemlerde, termostatik vanalar kapandikca sistemdeki basinc farki kontrolsuz sekilde artmaktadir. bu sebeple, by pass icin fark basinc vanasi veya kucuk uygulamalar icin en azindan 1 tane termostatik vana bulunmayan vanalari da tamamen acik radyator bulundurmak gerekir. bunun yaninda, degisken debili pompa ve dis hava sicaklik kontrolu ile daha da fazla yakit tasarrufu saglanir ama sadece termostatik vana kullanimi da, konfro ve yakit sarfiyatinin onlenmesi icin bir cok projede oldukca uygun ve pratik bir cozumdur.


lecealex
Uzman lecealex
18 Aralık 2010

P.E. yazdı:
. mantik sudur: bir radyatorun bulundugu mahali gerekenden fazla isitmasini engellemek. termostatik vana kolunu dondurerek uzerinde bulunan 1'den 5'e kadar olan rakamlara gore, odanin bulunmasi istediginiz maksimum sicakligi ayarlayabilirsiniz. termostatik vananin uzerinde bulunan duyar eleman oda sicakligini olcer, oda sicakligi ayarlanan seviyeye geldiginde, yayli mekanizmayi hareket ettirerek su girisini kisar. 


normal termostatik vanalar oda sıcaklığını ölçemez su sıcaklıgına ayarlıdır. yani ha su cok sıcak gelince vana girişi kısar ha petek fazla ısınınca siz vanayı kısarsınız mantık bu döngüyü otomatikleştirmektir.

yukarıda da belirttiğim gibi oda sıcaklıgına göre çalısan termostatik vanalar oldugunu da duydum ama kim yapar kim satar avantajlımı dır onu bilmiyorum  iyi çalışmalar.makinemh
18 Aralık 2010

arkadaşlar termostatik vananın üzerindeki rakamlar 1-16° 2- 18° 3-20° ve 5 24° olacak şekilde oda sıcaklığına göre hareket ederler. içi civalı olanlar var ve yaylı olanlar var her ne şekilde olursa olsun yakıt tasarrufu sağlarlar ama montajının doğru yapılması şartıyla.


azref
Supervisor azref
20 Aralık 2010

lecealex yazdı:
P.E. yazdı:
. mantik sudur: bir radyatorun bulundugu mahali gerekenden fazla isitmasini engellemek. termostatik vana kolunu dondurerek uzerinde bulunan 1'den 5'e kadar olan rakamlara gore, odanin bulunmasi istediginiz maksimum sicakligi ayarlayabilirsiniz. termostatik vananin uzerinde bulunan duyar eleman oda sicakligini olcer, oda sicakligi ayarlanan seviyeye geldiginde, yayli mekanizmayi hareket ettirerek su girisini kisar. 


normal termostatik vanalar oda sıcaklığını ölçemez su sıcaklıgına ayarlıdır. yani ha su cok sıcak gelince vana girişi kısar ha petek fazla ısınınca siz vanayı kısarsınız mantık bu döngüyü otomatikleştirmektir.

yukarıda da belirttiğim gibi oda sıcaklıgına göre çalısan termostatik vanalar oldugunu da duydum ama kim yapar kim satar avantajlımı dır onu bilmiyorum  iyi çalışmalar.


Merhabalar,
Sayın lecealex, sizin vediğiniz bilgiden sonra termostatik radyatör vanaları ile ilgili siteleri inceledim. Hatta biraz evvel çalışma prensibi ile iligli olarak bir sağlayıcı ile telefonda görüştüm. Tüm bulgular aynı şeyi söylüyor. P.E.'nin de belirttiği gibi termostatik radyatör vanası oda sıcaklığına bağlı olarak çalışır. Oda sıcaklığı istenilen seviyeye geldiğinde vana kapatır, düştüğünde ise vana açar ve radyatöre su geçişi sağlanır. Böylece de yakıt tasarrufu sağlanır.
***************
Alıntıdır...
Termostatik radyatör vanası nedir?
Termostatik radyatör vanası, bir vana ve bu vananın üzerine bağlanmış termostattan oluşmaktadır.
Termostatik radyatör vanası nasıl çalışır ?
Oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır.Termostat , oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiği zaman otomatik olarak vana üzerindeki pimi iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler.Danfoss termostatik raydatör vanalarında, oda sıcaklığı iki derece düşünce, termostad tekrar devreye girip vana üzerindeki pimi itmeyi bırakarak yeniden su sirkülasyonu yapılmasını sağlar.Bu işlem bu şekilde tekrarlanarak devam eder.
Neden termostatik radyatör vanası kullanılmalı ?
Termostat vanayı kısınca yada kapatınca, tesisat suyu ısısını fazla kaybetmeden geri döneceği için kombi veya kazan gereksiz yere çalışmayacağından tasarruf sağlanacaktır.Bunun dışında termostad güneş ve oda içindeki diğer ısı kaynaklarının ( ütü, lamba, bilgisayar v.b. ) yaydığı ısıyı hissederek, bu ısı kaynaklarından da yararlanılmasını ve tasarruf edilmesini sağlayacaktır.Ayrıca oda sıcaklığı da istenilen sıcaklıkta sabit tutulacağı için konforlu bir ortam yaratılmış olacaktır.
*****************

Özellikle telefonda görüştüğüm ve konusunda yetkili olan mühendis arkadaşıma sordum, "su gidiş ya da dönüş sıcaklığı ile çalışan termostatik vana var mı?" diye. O da bana böyle bir vana olmadığını, kendisinin şimdiye kadar hiç karşılaşmadığını söyledi. Siz ise oda sıcaklığını algılayanlar yerine sadece iddia ettiğiniz şekilde çalışan vanalar yani su sıcaklığını algılayan vanalar görmüşsünüz. Hatta bunlara normal termostatik vanalar diyorsunuz. Bizimle bu vanaların markalarını, varsa dökümanlarını paylaşabilir misiniz?
Aslında ben şunu sormak istiyorum verdiğiniz bilginin doğruluğundan emin misiniz?
Emin değilseniz neden paylaştınız?

Kolaylıklar...lecealex
Uzman lecealex
21 Aralık 2010

arkadaşlar aşağıdaki resim bir termostatik vananın de monte halidir
termostatik vanaların 2 ayrı ayarı vardır.bunlardan biri tabiri caizse göstermelik ayar diğeri gerçek ayardır.
1 nolu yerde daire içine aldığım kısım vananın açma kapama işlemini yapan yaylı elemanıdır 3 ile gösterdiğim aparatın içinde griye çalan bir parça var siz 3 numaralı parcadan sıcaklık değeri girdiğinizde 1 nolu aparata normal vana gibi direk baskı yapıyor yani sıcaklıkla değil  ve onu açar kapatır yani siz rakamı ayarladıgınız an açma kapama mekanizması ayarlanmış olur bu ne demek bu şu demektirki rakamlar oda sıcaklıgını değil vananın açıklık kapalılık ayarıdır. bu da göstermelik dediğim ayarıdır.

2 numaralı apart ise hiç kimsenin bilmediği gerçek ayarı yapmak için ilk montajda kullanılır. genelde usta ve mühendisler bu parçanın ne işe yardıgını bilmeyip çöpe atarlar. bu parca aslında 1 ile gösterdiğim aparatın etrafına takılır ve sağa sola çevirerek duyar elamanın ne kadar mesafede kalması gerektiğinin  ayarını yapar (eğer ki bir termostatik vanayı açarsanız sarı kısmın dereceli oldugunu görürsünüz) asıl ayarda budur. ve bu 1 numaradaki duyar elemanı direk suyun sıcaklıgını algılar sizin girdiğiniz gerçek ayara göre aç kapa yapar.  vanadaki termostatik ayar da budur.(üst numara kısmından ne ayar girerseniz girin sonuç değişmeyecektir.) önemli olan ve doğru olan gövdeden yapılan ayardır. bu ayar da suyun sıcaklığına göredir ve ilk montajda yapılması gerekir ve çalışmayan tesisata bu ayarı yapmak yanlıştır. şimdi sorsak konuyu açan arkadaşa bu ayar yapıldı mı  diye büyük ihtimal yapılmadı diyecektir.

firmaların oda sıcaklığına  dediği olay ise kesnlikle ve sadece pazarlama tekniğidir. çok hızlı yazdığım için baya karışık oldu arkadaşlar konumu daha sonra düzeltip yeniden yazacağım

ben yukarıda arkadasın yazdıgından alıntı yaptım çünkü bu arkadaş daha önceki bir konudan ötürü ben ne yazarsam muhalefet olmak için yazıyor.

not:arkadaşlar ben asla bilmediğim şeyi yazmam umarım bu kadar karışık yazmama rağmen faydası olmustur. moderatörüme konuyu açıklama fırsatı verdiği için teşekkür ederim   saygılar iyi çalışmalar
Salih D.
21 Aralık 2010

 lecealex arkadaşım 1 nolu gövde üzerinde 2 nolu parça ile yaptığın ayar reglaj ayarıdır. Su sıcaklığı ile alakası yoktur. Kademelerin karşılık geldiği debi değerlerini gövdenin çıktığı kutu üzerinde görebilirsin.Yapacağın bu ayar pimin strokunu değiştirmez. Bazı termostatik vanalarda bu ayar yoktur. 3 nolu kafa ise ortam sıcaklığını hissederek vanayı açıp kapatır. Pim tamamen geride olsa bile ayarlanan debiden fazla geçiş olmaz.azref
Supervisor azref
21 Aralık 2010

lecealex yazdı:
arkadaşlar aşağıdaki resim bir termostatik vananın de monte halidir
termostatik vanaların 2 ayrı ayarı vardır.bunlardan biri tabiri caizse göstermelik ayar diğeri gerçek ayardır.
1 nolu yerde daire içine aldığım kısım vananın açma kapama işlemini yapan yaylı elemanıdır 3 ile gösterdiğim aparatın içinde griye çalan bir parça var siz 3 numaralı parcadan sıcaklık değeri girdiğinizde 1 nolu aparata normal vana gibi direk baskı yapıyor yani sıcaklıkla değil  ve onu açar kapatır yani siz rakamı ayarladıgınız an açma kapama mekanizması ayarlanmış olur bu ne demek bu şu demektirki rakamlar oda sıcaklıgını değil vananın açıklık kapalılık ayarıdır. bu da göstermelik dediğim ayarıdır.

2 numaralı apart ise hiç kimsenin bilmediği gerçek ayarı yapmak için ilk montajda kullanılır. genelde usta ve mühendisler bu parçanın ne işe yardıgını bilmeyip çöpe atarlar. bu parca aslında 1 ile gösterdiğim aparatın etrafına takılır ve sağa sola çevirerek duyar elamanın ne kadar mesafede kalması gerektiğinin  ayarını yapar (eğer ki bir termostatik vanayı açarsanız sarı kısmın dereceli oldugunu görürsünüz) asıl ayarda budur. ve bu 1 numaradaki duyar elemanı direk suyun sıcaklıgını algılar sizin girdiğiniz gerçek ayara göre aç kapa yapar.  vanadaki termostatik ayar da budur.(üst numara kısmından ne ayar girerseniz girin sonuç değişmeyecektir.) önemli olan ve doğru olan gövdeden yapılan ayardır. bu ayar da suyun sıcaklığına göredir ve ilk montajda yapılması gerekir ve çalışmayan tesisata bu ayarı yapmak yanlıştır. şimdi sorsak konuyu açan arkadaşa bu ayar yapıldı mı  diye büyük ihtimal yapılmadı diyecektir.

firmaların oda sıcaklığına  dediği olay ise kesnlikle ve sadece pazarlama tekniğidir. çok hızlı yazdığım için baya karışık oldu arkadaşlar konumu daha sonra düzeltip yeniden yazacağım

ben yukarıda arkadasın yazdıgından alıntı yaptım çünkü bu arkadaş daha önceki bir konudan ötürü ben ne yazarsam muhalefet olmak için yazıyor.

not:arkadaşlar ben asla bilmediğim şeyi yazmam umarım bu kadar karışık yazmama rağmen faydası olmustur. moderatörüme konuyu açıklama fırsatı verdiği için teşekkür ederim   saygılar iyi çalışmalar
Sayın lecealex,
Size bu bilgiyi hangi firma verdi? Bilimsel olarak açıklarsanız daha mantıklı olacak. Siz vasati bilgiler ile konuşuyorsunuz. Herhangi bir döküman paylaşmıyorsunuz. Hiç kimsenin bilmediği bir ayardan bahsediyorsunuz. (Kimsenin bilmemesi normal gibi geliyor bana.) Madem bu konuda ısrarcısınız. O zaman fikrinizi destekleyen dökümanlar paylaşmalısınız ki bizlerde ikna olalım. Marka, model yahut döküman yerine vana parçalarının resimlerini paylaşmış ve onlara görevler atamışsınız. Üstelikte oda sıcaklığını algılar diyen vana satıcılarına da yalancı demişsiniz.  Konuyu baştan sonra okursanız böyle düşünen tek kişinin kendiniz olduğunuzu görürsünüz. Sizce bu durum anormal değil mi?
Ayrıca P.E. nickli üyemizin konu ile ilgili açıklaması sorunu yaşayan arkadaşımızı aydınlatmak adına yapılmış bir mühendislik anlatımıdır. Siz neden üzerinize alınıyorsunuz? Yazının içeriğine bakmadan sırf size muhalefet olsun diye yazılmış olduğunu düşünmenizde çok üzücü.
akbaba
21 Aralık 2010

Sn. Azref , Sn. P.E. ve Sn. Salih D.'nin Sn. Lecealex'e yönelik verdikleri bilgilere ben de katılıyorum. Termostatik vana ayarlanan konfor sıcaklığına göre tasarrruf sağlarken konfordan da ödün vermemesi nedeniyle tam bir otomatik kontrol elemanıdır. TRV kullanılmayan odalarda sıcaklığın gereksiz yere konfor sıcaklığının üstüne çıkması durumunda, herbir derece sıcaklık yükselmesinin %7 fazla yakıt tüketilmesine neden olduğu unutulmamalıdır.


semihciex
21 Aralık 2010

evet beyler herkez bilgilerini paylaşıyor bende paylaşayım o zaman

Biz toki nin projesinde şuan bunu kullanmaktayız.
İlk önce vana gövde montajı yapıyoruz daire teslimine doğru da termostatik vana kafalarını takıyoruz.
termostatik vanalar içerisinde bulunan likit sıvı (wax sıvısı olması lazım) belirli bir hacimde bir kapsül içerisinde beklemektedir kapsül ise bir yay sistemine bağlıdır ve bu sıvı oda sıcaklığı ciwarında hacimce genleşmektedir.

İlk pozisyonda sıvının basıncı yay basıncını yenemeyecek değerdedir fakat oda sıcaklığı arttıkça bu sıvı genleşmeye başlar ve dolayısıyla hacim sabit oldugundan basıncı artar ve yay kuvvetini yenmeye başlar ve bu sayede vananın kısılmasını sağlar ve radyatöre gelcek debide azalma oldugundan q=m c Dt den m (kütlesel debi) yi azaltarak radyatörün daha az ısı yaymasını sağlar (tabi konfor şartlarını sağlamak kaydı ile)..

Dış ayar elemanı üzerinde biz sıcaklık veya 1den 5 e kadar sıcaklığı temsil eden değerler görürüz oradan oda sıcaklığını belirleriz.Bu ayar ile biz sadece yenmek istediğimiz yay kuvvetini azaltırız.bu sayede daha düşük sıcaklıklarda sıvının daha az genleşmesi ile azalttığımız yay kuvvetini yener ve vanayı kısar.

Biz aynı işi elimizlede yaparız tabiki ama her odada bir elde termo metre bir elimiz de vana da beklememiz lazım ee buda zor birşey :) suyun sıcaklığı zaten radyatörün vanasından ayarlanamaz.. tabi bunun değişik uygulamalarını da gördüm peteğin üzerine monte edilen aletletlerden alınan sinyallerle de sistemi kordine edebiliyoruz. termostatik vanaların kullanılmasını şahsen tercih ederim fakat montaj aşamasında vananın dış kafasının düşürülmemesine dikkat etmeliyiz yoksa içindeki sıvı kapsülü zarar görebiliyormuş...

Ayrıca mesajlarda P.E.'nin değindiği bir konu var bizde bunu uyguluyoruz.Sabit basınçlı pompalarda bir peteğe termostatik vana takılmıyor biz bunu banyodaki havlupan olarak seçtik.Sistem baypass yapabilmesi için bunu yapıyoruz.

Saygılarımla
maatonifi
Uzman maatonifi
21 Aralık 2010

semihciex yazdı:
evet beyler herkez bilgilerini paylaşıyor bende paylaşayım o zaman\r
\r
Biz toki nin projesinde şuan bunu kullanmaktayız.\r
İlk önce vana gövde montajı yapıyoruz daire teslimine doğru da termostatik vana kafalarını takıyoruz.\r
termostatik vanalar içerisinde bulunan likit sıvı (wax sıvısı olması lazım) belirli bir hacimde bir kapsül içerisinde beklemektedir kapsül ise bir yay sistemine bağlıdır ve bu sıvı oda sıcaklığı ciwarında hacimce genleşmektedir. \r
\r
İlk pozisyonda sıvının basıncı yay basıncını yenemeyecek değerdedir fakat oda sıcaklığı arttıkça bu sıvı genleşmeye başlar ve dolayısıyla hacim sabit oldugundan basıncı artar ve yay kuvvetini yenmeye başlar ve bu sayede vananın kısılmasını sağlar ve radyatöre gelcek debide azalma oldugundan q=m c Dt den m (kütlesel debi) yi azaltarak radyatörün daha az ısı yaymasını sağlar (tabi konfor şartlarını sağlamak kaydı ile).. \r
\r
Dış ayar elemanı üzerinde biz sıcaklık veya 1den 5 e kadar sıcaklığı temsil eden değerler görürüz oradan oda sıcaklığını belirleriz.Bu ayar ile biz sadece yenmek istediğimiz yay kuvvetini azaltırız.bu sayede daha düşük sıcaklıklarda sıvının daha az genleşmesi ile azalttığımız yay kuvvetini yener ve vanayı kısar.\r
\r
Biz aynı işi elimizlede yaparız tabiki ama her odada bir elde termo metre bir elimiz de vana da beklememiz lazım ee buda zor birşey :) suyun sıcaklığı zaten radyatörün vanasından ayarlanamaz.. tabi bunun değişik uygulamalarını da gördüm peteğin üzerine monte edilen aletletlerden alınan sinyallerle de sistemi kordine edebiliyoruz. termostatik vanaların kullanılmasını şahsen tercih ederim fakat montaj aşamasında vananın dış kafasının düşürülmemesine dikkat etmeliyiz yoksa içindeki sıvı kapsülü zarar görebiliyormuş...\r
\r
Ayrıca mesajlarda bir arkadaşın değindiği bir konu var bizde bunu uyguluyoruz.Sabit basınçlı pompalarda bir peteğe termostatik vana takılmıyor biz bunu banyodaki havlupan olarak seçtik.Sistem baypass yapabilmesi için bunu yapıyoruz.\r
\r
Saygılarımla\r
\r
Termostatik vananın çalışma sistemini güzel anlatmışsınız da, kafama takılan bir şey var. Bu vana, Radyatördeki en az 40 C deki su ile temasta iken, 20 C civarındaki oda sıcaklığını nasıl doğru algılayabiliyor?Bildiğim kadarı ile Termostatik vananın radyatörden uzakta bir algılayıcısı da yok. Bunu izah ederseniz memnun olacağım.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.