24 Aralık 2010

Açık genleşme tankı tek gidiş ve dönüş

Merhaba arkadaşlar,
Başlıktan da anlaşılacağı gibi açık genleşme deposu bağlantısı ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Keşif için gittiğim bir müşterinin evinde ki 40000 kcal/h lik katı yakıtlı kalorifer kazanını ve buna bağlı açık genleşme tankını incelediğimde normalde emniyet gidiş ve dönüş olmak üzere iki hat olması gerekirken sadece tek bir hat olarak tesisatın yapılmış olduğunu gördüm. Yani iki ayrı hattın vazifesini tek bir hat görüyor. Bu durum ileride herhangi bir probleme yol açabilir mi?
Teşekkürler..


25 Aralık 2010

 

Gidiş borusuyla buharın tahliyesi, dönüş borusuyla da kazanda eksilen suyun tekrar takviyesi olanağı sağlanır.Adı üzerinde, Genleşme Tankı vazifesini yapamazsa/yapmaz sa ,yani Genleşme sağlanamaz sa, en kötü senaryo,Kazan patlayabilir de.
25 Aralık 2010

Tek boruyla bu iş olmaz....


25 Aralık 2010

Sirkülasyon pompası, açık genleşme deposu üzerine de basınç uygular ve oraya da su basmaya, ya da oradan su emmeye çalışır. pompa emişinden etkileniyor ve dönüş yok ise, depodaki seviye düşer ve bir kısım üst kottaki radyatörlerde hava oluşmasına neden olabilir. Tersine, diyelim pompa tek hat üzerinden genleşme deposuna da su basmaya çalışırsa, bu durumda da genleşme deposu taşmaya başlar ve sistem suyunun azalmasına neden olur. Sistem suyu boşalınca yine sistemin çalışmadığı suyun soğuk olduğu saatlerde yine tesisata hava girmesine neden olur. Bu da bize pompa seçiminin de ne derece önemli olduğunu gösterir. Yani tesisata dükkanda ne varsa onu takmamalıyız. Bakın kapalı genleşme deposunda bu tür sorunlar olamayacağı için tek boru ile bağlantı yaparız.


25 Aralık 2010

Küçük kapasiteli kazanlarda (40.000 kcal/h gibi) açık genleşmeye tek boru çekildiğini duymuştum.

Kolay gelsin...
25 Aralık 2010

Tesisat kaç katlı binada ? Çünkü,katı yakıtlı kazanlarda kullanılan,

açık genleşme tankı özellikle tek kat uygulamalarda standartların önerdiği

kapasitenin üstünde olmalıdır Çok kat uygulamalarda standartların önerdiği

kapasite yeterli olabilir.

 

Açık genleşme depolu sistemlerde, sisteme ısı aktarımı durduğu anda kazanda oluşan fazla enerji açık genleşme deposu tahliye borusundan buhar tahliye ederek kazanı korumaya alır. Kazanda oluşan buhar emniyet gidiş hattından açık genleşme

deposuna gider ve açık genleşme tahliyesinden sistem dışına atılır. Kazanda

eksilen su ise açık genleşme deposunda bulunan su rezervinden emniyet dönüş

hattı vasıtası ile kazana geri beslenir ve kazanın susuz kalıp tehlikeye girmesi(patlama)

önlenir.

 

Dolayısıyla, kapasite ne olur sa olsun, tek hat açık genleşmeli sistemde riskdir.
27 Aralık 2010

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca emniyet gidiş hattının genleşme tankının üst kısmından verilmesi gerekirken giriş alttan yapılmış. Kısacası imal edilen açık genleşme tankı standartlardan uzakta sadece yapılmış olsun diye imal edilmiş. Umarım uyarılarımı dikkate alırlar ve olması gerektiği şekilde yaparlar.27 Aralık 2010

   

    Ben sizinkine ek olarak şöyle bir tesisat görmüştüm.Dediğiniz gibi tek boru vardı ve genleşme deposuna bir flatör yardımı ile şehir suyu bağlanmıştı.
29 Aralık 2010

Membranli olmayan kapali genlesme deposuna tek borulu baglanti yapildigini biliyorum fakat acik genlesme deposuna tek borulu baglantiya rastlamamistim. Aslinda genel mantigin ayni oldugunu dusunebiliriz aradaki tek fark acik genlesme deposunda havanin atmosfer basincinda olmasi, kapali hava-su temasli genlesme deposunda havanin basinclandirilmis olmasi. Hava-su temasli, membranli olmayan genlesme deposuna tek borulu baglantinin mantigi sudur: isinan su icerisinde aciga cikan hava, baglanti borusuyla genlesme deposuna gider ve esit miktarda su ayni boruyla genlesme deposundan sisteme tasinir. Tek boru iki isi birden yapar yani. Genelde ne zaman bir elemandan birden fazla is yapmasi istense sorun cikacagi icin bu uygulama icin de bazi tedbirler almak gerekir. Bunun icin baglanti borusu depoya dogru yukselen egimle baglanir (minimum 1/60) ve boru capi asla 3/4” den az olmaz. Yatay mesafe artttikca boru capi da daha buyuk secilmelidir. Bu is duzgun bir sekilde basarilsa bile karsilasilan en buyuk ikinci sorun, isinan suyun gravite etkisiyle depoya dogru hareket etmesi ve ayni miktarda havanin da sisteme geri donmesidir, yani istenen durumun tam tersinin olmasi. Bunun engellenmesine yardimci olmak icin de depo baglantisina (deponun altindan yapilir), icinde hava tahliyesi ve hava ayirici da bulunan, ve suyun depoya istenmeyen cikisini kismen engelleyen ozel bir parca takilir. Bu parca cok yaygin olarak kullanilir ve membranli olmayan genlesme deposuna tek borulu baglantinin olmazsa olmazidir. Eger istersen daha detayli bilgi vermeye calisirim.

 
29 Aralık 2010

Sn. P.E.,
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu konuda daha detaylı bir bilgiyi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Sadece sactan bir depo gibi bir zihniyeti kabullenenlere net bir şekilde durumu ifade etmek ve insanları bilgilendirmek gerekiyor. Sonuçta ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durum ve insanlar bunun farkına varmalıdırlar.
Teşekkürler09 Nisan 2011

Uzerinden oldukca uzun zaman gecse de, bir onceki mesajimda bahsettigim membranli olmayan genlesme tanklarinda kullanilan baglanti parcasiyla ilgili bilgi alabileceginiz yabanci kaynakli bir uretici firmaya ait bir sitenin linkini vermek istedim:

http://www.bellgossett.com/literature/files/7.pdf

Acikcasi bu parca Turkiye'de uretiliyor mu bilemiyorum fakat kesinlikle tavsiye ederim. Ayrica genlesme tanki ve sirkulasyon pompasi gibi konularla ilgilenen arkadaslara makaleler bolumunde bulabilecekleri "Mekanik Tesisat ve Klasik Soru" isimli yazimi okumalarini tavsiye ederim. Kolay gelsin.
22 Aralık 2015

slm benimde bir sorum olacaktı yardımcı olabilecek arkadas varmıCevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.