27 Aralık 2010

ânî kapamalı (Shut-off) regülatörlerin ma

Merhabalar,\r
Ani kapamalı regülatörlerin tam anlamıyla ne iş yaptığını bilen var mı? Yetki kursu hocamız regülatörlerde basınç dengelemenin yanı sıra iki özellikten bahsetti: 1- Çıkış basıncı normal değerin çok üstüne çıkınca gazı keserek cihazları korumak 2-Boru kopması gibi yüksek debiye sebep olan bir kaza halinde gazı kesmek. şimdi bu iki özellik tüm ani kapamalı regülatörlerde var mı? yoksa bunlar nasıl isimlendirilmektedir?\r
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.


27 Aralık 2010

bu özeliktenen dolayı ani kapamalı (shut-off) regülatör denilmekte. düz regülatörden farkı budur.düz regülatörde gazı ani olarak kesen valf bulunmamaktadır. 


28 Aralık 2010

Yani "tüm ani kapamalı regülatörler bu iki durumda (P>>Pnormal ve V>>Vnormal) gazı keser" \r
doğru mu?


28 Aralık 2010

evet doğrudur..


18 Ocak 2011

kedice yazdı:
\r
evet doğrudur..\r
\r
Fangaz'ın ani kapamalı regülatör tanıtımına baktım aşırı debi için kapanma özelliğinden bahsetmiyor. bu bilgi hangi marka ve modeller için geçerli?


19 Ocak 2011

Sayın arkadaşım bu tip regülatörlerde Pmax ve Pmin olmak üzere iki ayar vardır.Regülatör tipine göre bu ayar 2 farklı vidanın gevşetilip sıkılmasıyla veya pilot regülatör üzerinden yapılır.Dolayısıyla çalışma basıncından yaklaşık %10 fazla ayarlanan basıncın üzerine çıktığında veya çalışma basıncı altında ayarlanan bir basınç değerinin altına düştüğünde regülatör gaz geçişini durdurur.Debi konusunda ise her regülatörün mekanik olarak geçirebileceği belli bir min ve max değer vardır bunun dışında kalan debi değerlerinde zaten gaz geçişi olması fiziksel olarak mümkün olmaz.


19 Ocak 2011

o zaman boru kopması gibi durumlarda (V>>Vnormal) gazın ani kapamalı regülatör tarafından kesildiği bilgisi yanlış. \r
\r
Aksi yönde bilgisi olan varsa payşımını bekilyoruz.\r
\r
mstsrs'ye hassaten teşekkürler.


20 Ocak 2011

arkadaşlar :

bu tip regülatörleri kullandığınız tesistlarda gaz verme işlemi sırsında akv. yi aniden açın. regülatörün sistemi kapattığını göreceksiniz.

yada 6 x 18 sahra tip ocak tüketim hattında ocakların tamamını açın (ev kapalı konumda iken) 2-3 saniye sonra e.v sını aniden açın (ocaklar hala açık) regülatörün sistemi kapattığını göreceksiniz.

yada çok katlı bir binanın akv sini (sanırım 24 daire idi) aniden kapattığınızda kutudaki regülatörün devreyi kapattığını göreceksiniz...

bunların hepsini ben bizzat denedim. ancak seçilen regülatörün ve buna bağlı cihazların debileri uygun olduğu ölçüde sizde bu gibi durumları gözle görebilirsiniz.

kısaca doğru seçilmiş regülatörle bağlantı yapılmış ise ve boru koparsa gaz kesilir..21 Ocak 2011

Tecrübelerini paylaştığı için kedice'ye teşekkürler ancak\r
AKV'yi aniden açmak yüksek debi sebebi mi ki bu sonuca varalım? veya 24 daire için AKV'yi kapatmak nasıl bir yüksek debi sebebidir? (bir de vatandaşın emniyeti için bunu içinde oturulan dairelerin olduğu apartmanda asla yapmamak gerekir)\r
Açıklarsan sevinirim.


11 Nisan 2011

Bu arada, ticari sitelerde shut-off regülatör "ani kapamalı" değil "emniyet kapamalı" olarak isimlendirilmiş. Karışıklık yaşamayalım...


10 Mayıs 2011

madas frs fangaz vs domestik tip regulatorlerde aşırı akış kapatma sistemi yoktur bunlar yüksek basınç ayar seviyesinden sonra hattı kapatır yani aşırı debi veya düşük basınç durumunda hattı kapatmazlar.\r
bazı çiftkademe servis kutusu tipi regülatörlerde bu sistem vardır ör.elster, fiorentini.


11 Mart 2012

bu tip regülatörlerde Pmax ve Pmin olmak üzere iki ayar vardır mstsrs
 

Regülatör ayarına göre 10-20 %pmin,pmax ayarlanır.

Örneğin pmin altına düşüp shutt of kapatıyorsa sistemde kaçak vardır.Pmaxdan dolayı kapatıyorsa sistemde gazda basınç yükselmesi var(önde vana kapalı olabilir,tesisat,cihaz tıkalı olabilir vb) .Yani her durum direk basınç parametresinin fonksiyonu ile ilgili,indirek akışla ilgili.

Bana göre  regülatörlerin kullanılması,sayıları,tipleri  konusunda uygulamadave şartnamelerde birlik olmalı..Zira,özellikle shutt regülatörlerin  tedariki ve montaj işçiliği maliyetleri etkiliyor.

 Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.