Administrator
Site Yöneticisi Administrator
15 Ocak 2011

Doğalgaz ile 10 TL’ye 100 km...

Akaryakıt fiyatlarından sıkılan, bunalıma giren sürücüler için kurtuluş formülü bulundu. Aslında zaten uzun zamandan beri vardı ama yeni yeni keşfediliyor. Oysa o yakıt evlerde sürekli kullanılıyor. Doğalgaz ile 10 TL'ye 100 km gidebilmek mümkün. Üstelik çevreye ve motora hiç zararı yok. En güvenilir yakıt çünkü yanma ısısı çok yüksek ve Lpg ve benzinin aksine havaya karışarak hızla yükseliyor. Tek sıkıntı ise istasyon.

Zamlarla doymak bilmeyen akaryakıt 4 TL'lik psikolojik duvarı iki ileri bir geri yaparak aşıyor.

Vatandaş istasyonlarda fiyatlara bakıp sinirleniyor ama 300 metre sonra nedendir bilinmez unutulup geçiliyor. Hal böyle oluncada akaryakıt şirketleri kar marjlarını Avrupa rakamlarını katlaya katlaya yükseltiyor.

Devlet de vergilerden taviz vermeyince olan tüketiciye oluyor.

Ortalama yakıt tüketimi olan benzinli bir araç şehir içinde kilometrede 40 kuruş yakıyor. Lpg'de bu rakam 25 kuruşa motorinde ise 30 kuruş.

Siyah altın tabirine artık tam anlamıyla uyuşan petrol ürünlerindeki bu artışı kimse önleyemiyor.

Çözüm ise aslında bize çok yakın. CNG yani doğalgaz.

Litresi 1 TL'nin biraz üstünde olan CNG'nin otomobillerde kullanılması ise tıpkı Lpg dönüşümü gibi 4 saatlik bir montaj ile gerçekleştiriliyor.

Avantajları ise saymak ile bitmiyor.

Mesele bahsi geçen araç için kilometredeki 40 kuruşluk yakıt sarfiyatı 9 ya da 10 kuruşa kadar düşüyor. Yani benzine göre yüzde 75 ile 80, Lpg'ye göre ise yüzde 40 oranın tasarruf sağlıyor.

Güvenlik ise hiçbir yakıtta olmayacak kadar üst seviyede. Nedeni ise petrol ve Lpg'nin havadan ağır, CNG'nin ise hafif olması. Bu nedenle CNG tehlikeli durumda uçarak riski minimize ediyor.

Ayrıca karbondioksit oranı sıfır olduğu için çevreye en dost yakıt olarak biliniyor yani çevreye hiçbir zararı dokunmuyor.

CNG'nin belki de en dikkat çeken özelliği ise basit bir aparat ile evlerdeki doğalgaz hattından doldurulabiliyor olması. Böylece kendi deponuzu herhangi bir istasyona gitmeye ihtiyaç duymadan doldurabilme ihtimaliniz doğabiliyor.

İstasyonlar ise taşıma maliyetlerinden kurtuluyor. Çünkü boru hattı ile nakli gerçekleştiğinden tanker ve bunun gibi taşıma maliyetleri de ortadan kalkmış oluyor.

Bütün bunların yanı sıra devletin de CNG'li araçlardan büyük kazanç sağlayacağı açık bir gerçek. Zira Türkiye anlaşmaları nedeniyle tüketemediği gazın ücretini de ödüyor.

2010'da kullanamadığımız gaz için tam 1 milyar TL cebimizden çıktı. İşte bu para da CNG'li araçlar sayesinde ekonomiye geri dönmüş olacak.

Peki bu kadar avantajlarına rağmen CNG neden hala bu kadar Yaygın değil. Dünya genelinde milyonlarca araç CNG'yi kullanıyor ve devlette buna teşvik ediyor. Ancak Türkiye'de 250 otomobili geçmiyor.

Kayseri'de ve Ankara'daki otobüs firmaları kendi istasyonlarını kurarak doğalgazlı araç kullanarak maliyetleri düşürüyorlar.

Bunun dışında ise akaryakıttaki yüksek kar marjı mıdır bilinmez ama bireysel kullanıcılar için büyük engeller teşkil ediyor. Bunun için tek sıkıntı istasyon. İstanbul'da 1, Ankara'da 5, Kayseri'de ise 1 adet CNG istasyonu bulunuyor. 


ali orhun
ali orhun
15 Ocak 2011

Bunun için tek sıkıntı istasyon. İstanbul'da 1, Ankara'da 5, Kayseri'de ise 1 adet CNG istasyonu bulunuyor.Administrator

Çünkü; bir CNG istasyonun maliyeti yaklaşık 200.000,-EURO civarındadır. Dolayısıyla, adım başı bulunan LPG istasyonu ,gibi CNG ikmal imkanı yoktur.

Yani bu durumda,CNG ucuz,ama yolda kalabilirsin.Evdeki iç tesisatdan basit bir adoptörle ikmal maliye / vergi ile ilgili mevzuattdan dolayı mümkün değildir.Tıpkı,tüpgazın,otogaz gibi kullanılması meselesi gibi.

Artı:CNG 'de,dönüşüm maliyeti,LPG dönüşüm maliyetine  göre yüksek,ancak amortisman süresi daha kısadır.
ali orhun
ali orhun
15 Ocak 2011

Evdeki iç tesisatdan basit bir adoptörle ikmal maliye / vergi ile ilgili mevzuattdan dolayı mümkün değildir.Ayrıca,bu konunun can/yangın güvenliği ile ilgili mahzurları olabilir.


msty45
msty45
09 Şubat 2011

bilinçsiz kullanıcılar oldukça bu sisteme geçilmemeli diyorum yoksa 10 kurus için canını kaybeden çok insan olucaktır istasyon kuruluşlarının olması daha sağlıklı avantajlı olur


hakankaya2020
hakankaya2020
09 Şubat 2011

Güzel bir konuya değinilmiş. Aslında CNG yi araçlarda kullanmayı şöyle kısa bir karşılaştırma ile anlatmak daha kolay olacak.\r
bir araç aynı yolu\r
10 litre benzin\r
12.30 litre LPG\r
8.65 litre CNG(doğalgaz)\r
ile alabiliyor.\r
\r
burada LPG daha çok tüketildiği halde fiyatı ucuz olduğu için toplamda benzine göre araç tiplerine göre değişmekle birlikte %30 civarında tasarruf edilmekte.\r
\r
Doğalgazda ise hem tüketilen litre miktarının düşük olduğu hemde CNG litre pompa fiyatının 1.85 TL olduğu düşünülürse yapılan tasarrufun yaklaşık %60lar seviyesinde olduğunda olduğu görülebilir.\r
iyetlidir, ayrıca doğalgaz güzergahı üzerinde olması gerekliliği bulunmaktadır.\r
\r
Fakat şu an türkye genelin CNG istasyon sayısı 10a ulaşmış durumdadır.\r
\r
CNG dönüşümü temel olarak LPG dönüşümüne benzer, burada farklı olarak özellikle kullanılan özel tanklar ve LPGde olduğu gibi sıvı halden gaz hale geçişi sağlayan regülatör yerine sıkıştırılmış gazın basıncını kullanım basıncına düşüren aparatlar vardır.\r
\r
CNG(Compressed Natural Gas-Sıkıştırılmış Doğal Gaz) dönüşümü daha tuzlu olmaktadır. Fakat geri dönüşümü daha çabuk olmaktadır. Yinede çok yol yapmayan bireysel kullanıcılar için kendini geri amorti oranı düşük olduğu için pek uygun değildir.\r
\r
Ticari araçlarda, özellikle kamyon ve otobüslerde çok iyi bir alternatiftir. Ulusoy otobüs işletmelerini neoplan serisi otobüslerini CNGye dönüştürmek için çalışmalara başladığı düşünüldüğü zaman, diğer firmalarında bunu izleyeceği aşikardır. Ulusoy her bir otobüsün CNG dönüşümü için yaklaşık 22.000 euro harcayacağı ama yapılan hesaplara göre bu paranın 2 ayda geri kazanılacağı öngörülmektedir.\r
\r
\r
Denildiği gini CNG dolum istasyonları mal


ali orhun
ali orhun
09 Şubat 2011

Kısaca özetledik.

-CNG dönüşümü, ilk yatırm maliyeti yüksek.

-CNG İkmal İstasyonu Kurmak pahalı, dolayısıyla halihazırda çok az İkmal İstasyonu var.

SONUÇ OLARAK,CNG'li araçla yolda kalmak riski var....
hakan_bucak
hakan_bucak
10 Haziran 2011

Syn "hakankaya2020" Bildiğim kadarı ile CNG litre değil metre küp üzerinden değerlendirilmeli, sıvı değil gaz çünkü
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.