cagatay_ufc
cagatay_ufc
23 Ocak 2011

kanal basınç kaybı?

slm arkadaşlar ..havaladnırmayı fena yapmıyorum..ama basınç kayıplarına gelince ortalama 300 pa vs deyip örnek projeye bakarak alıp geçiyorum...zamanım yok araştırmaya..cok yoğunum...kısacası sorum şudur

kanal basınç kayıplarını nasıl yapısyosunuz? mth programını felan kullanarakmı yoksa excel varmı?


makina68
makina68
23 Ocak 2011

yoğunluktan zamanım yok demişin ancak bu iş için çok pratik tablolar piyasada yok.

Ancak şu işlem sırasını takip ederek sonuca ulaşabilirsin. Bu anlattığım konuda  iklimlendirme yok. Sadece havalandırma yapılacaksa kullan.

1-Havalandırılacak Ortam hava debilerini belirle (mahallin hacmi x saatte hava değişim katsayısı)

2-Hava kanalı tasarımını yap üzerine menfezlerini yerleştir ve her bir menfezin debisi ve hava hızlarını belirle, hava kanalını kısımlara ayır (numara ver).  menfez tiplerine göre hava hızı ve kullanım alanı değişir buna dikkat et.

3- Düşünülen hava kanalı malzemesine göre (galvaniz sac için farklı pvc için farklı)  pürüzlülük  katsayısını belirle.

4-Debi: hız x kesit formülünden kesiti belirle, genelde kanallar dikdörtgen kesitli olduğundan bulduğun kesiti  hidrolik çapa çevir.

5-Reynolds sayısından akış türünü belirle (Laminar yada türbülanslı)

6-Moodys tablosundan akış türüne göre  kanal basınç düşümü katsayısını belirle (R:pa/m)  Bu R sayısı  genellikle yaklaşık 0,02 ile 0,04 arasında değişir.

Düz kanallar için basınç düşümünü, delta P: R x (kanal boyu/Çap) x (hızın karesi/ 2 x 9,81) ile düşümünü belirlemiş olursun.

 7-Dirsek, dağıtma yada birleşme gibi özel elemanların lokal basınç düşümlerini kendi sabit formüllerinden yada geliştirilmiş abaklardan belirle.

8-Bu verileri bir tabloya işle.

Toplam debi ve toplam basınç düşümünü belirle. Bunun bir miktar %10-15 gibi emniyet payı koyarak fanını belirle.

Bunun için ısısan yayını klima havalandırma kitabında örnek bir kanal üzerinde ve pratikleştirilmiş tablolardan  istifade edebilirsin.

Aslında bu hesap mantığı ile sıhhi tesisat, buhar tesisatı vb. tüm tesisatların basınç düşümlerinde kullanabilirsin.

Kolay gelsin.

 
cagatay_ufc
cagatay_ufc
23 Ocak 2011

VAKİT AYIRIDĞIN İÇİN VE BU GÜZEL CEVABIN İÇİN ÇOK SAOL..AMA ANLAMADIGIM Bİ ŞEY VAR. ODA SADECE HAVALANDIRMA YAPACAKSAN BU HESABI KULLAN DEMİŞSSİN..İKLİMLENDİRME NE DEMEK? YANİ BEN Bİ MAHALDE KARIŞIM HAVALI YADA ISI GERİ KAZANIMLI Bİ KLİMA SANTRALİ YAPTIM BU HAVALANDIRMA OMUYOMU? SENİN DEMEK İSTEDİĞİN tam havalı sistemdemi bunu kullanamazssın demek istedin?

 
makina68
makina68
23 Ocak 2011

Şunu söylemek istedim sadece havalandırmada ortam havasını tazeliyorsun. yani ortama verdiğin havayı ısıtma yada nemlendirme yapmıyorsun. dış havayı olduğu gibi ortama gönderiyorsun.

KARIŞIM HAVALI YADA ISI GERİ KAZANIMLI Bİ KLİMA SANTRALİ YAPTIM demişin. burda sen ortam havasını iklimlendirmiş olyorsun.

Ortam hava debilerini hesaplama da iklimlendirme yapıyorsan ortam havasının sıcaklığı, nemi, içeri basılacak havanın ne kadarının geri kazanımda kullanılacağı gibi detayları hesaplayıp ortam hava debilerini belirledikten sonra toplam fan debisini belirlemiş olursun.

Fan basınç düşümü hesabını aynı yöntemle hesaplayabilrsiniz.

 Kritik devreyi dikkate al (yani fana yatayda ve düşeyde en uzak mesafedeki debisi en yüksek menfeze göre)

kolay gelsin.
cagatay_ufc
cagatay_ufc
23 Ocak 2011

analadım..o zaman bi soru daha..o zaman benim hücre tipi klima santralinde ısıtıcı yada soğutucu bataryam yoksa ''otopark ta kullandıgımı hücre tipi aspiratör ve vantilatör gibi'' bu sistem sadece havalandırma oluyor...santralin içinde ısıtıcı yada soğutucu  bataryadan sadece biri bile olsa ben iklimlendirme yapıyorum oluyor..yani dışarıdan aldıgım havayı ısıtıp yada soğutarak ''koşullandırarak'' içeriye veriyorum..

amaç aynı dilden konuşmak :)

verdiğin bilgi için çok saol
cagatay_ufc
cagatay_ufc
23 Ocak 2011

 kanallar için basınç düşümünü, delta P: R x (kanal boyu/Çap) x (hızın karesi/ 2 x 9,81) ile düşümünü belirlemiş olursun.

kanal boyu/çap demişssin..benım kanalım 200/200 mm gidiyor..buda dairesel kesitli kanalda çap 16 cm e denk geliyor..burada çap yerine 16 yazacağım değilmi?
krtls
krtls
24 Ekim 2016

merhabalar umarım birileri cevap verir.
http://www.erimsever.com/MakMuh/Havalandirma/MalzemeNakil/Edvan_DaireselHavaKanaliHesabi_KursunTozuNakil.pdf
şu linkteki işlemlerin mantığını çözüp excel de ya da başka bir şey de programa dökme ile görevlendirildim. takıldığım bazı noktalar var. mesela boru çapındaki genişlemede a ve ksi değerleri nasıl alınıyor. bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı? bi de böyle bir hazırda program var mı kullanabileceğim herkese kolay gelsinEngin UYSAL
Supervisor Engin UYSAL
25 Ekim 2016

krtls yazdı:
merhabalar umarım birileri cevap verir.
http://www.erimsever.com/MakMuh/Havalandirma/MalzemeNakil/Edvan_DaireselHavaKanaliHesabi_KursunTozuNakil.pdf
şu linkteki işlemlerin mantığını çözüp excel de ya da başka bir şey de programa dökme ile görevlendirildim. takıldığım bazı noktalar var. mesela boru çapındaki genişlemede a ve ksi değerleri nasıl alınıyor. bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı? bi de böyle bir hazırda program var mı kullanabileceğim herkese kolay gelsin
bu tablolar hava kanalları hesap tabloları işini görecektir.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.