21 Şubat 2011

Kombi Çalışma Prensibi

slm arkadaşlar şimdi önemli bir konunun altını çizmek istiyorum ve o konuda yardıma ihtiyacım var çoğumuz doğalgaz işi ile uğraşıyoruzz ama sorsam birçok makina mühnendisi arkadaşım kombinin çalışma prensibini mantığını bilmiyordur bende yeni bir makinacı olarak bunu öğrenmek istiyorum bunun içinde bir ustadan veya patrondan değil makina mühendisinden meslektaşımdan doğru olanını öğrenmek istiyorum bunu anlatabilkecekk elinde bununla ilgili simulasyon veya anlaşılır bilgi olan mühendis arkadaş varsa yardımını bekliyorumm bu sadece bana değil bu konuyu açmaya çekinen birçok makina mühendisinede faydalı olacaktır diye düşünüyorum şimdiden teşekkürler...


22 Şubat 2011

Temel prensip zahirdir, yanma sonucu oluşan ısı ile suyu ısıtır. özel olarak öğrenmek istediğin bir kısmı / sistemi varsa onu sorarsan ayrıntılı tartışalım.
22 Şubat 2011

evet arkadaslar bende yeni işe başlayan bir taze makina muhendisiyim calişmaya başladigim firmada kombiler satiliyor projeler yapılıyor tmm proje ciziminde sorun sıkıntı yok ama sattıgımız kombılerın nasıl calıstıgını ıcerısınde gazın hangı yollardan gectıgını hangı parcalar bırleserek kombıyı olusturdugunu ve bu parcalar ne ıse yaradıgını ogrenebılecegım bır yer bulamadım acıkcası yardımcı olursanız cok memnun olurum sımdıden tesekkurler degerlı arkadaslar bılgılerınızı bızımle paylastıgınız ıcın...


23 Mart 2012

kombi kış pozisyonunda çalışırken kullanım sıcak suyu musluğu açıldığında radyatörlere su gider mi, radyatörlerde sirkülasyon devam eder mi?


23 Mart 2012

Yoğuşmalı Kombi TeknikYOĞUŞMALI KOMBİ
Yoğuşmalı Kombi Çalışma Prensibi : Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharı sisteme geri kazandırılmakta ve bunun sayesinde de yüksek verim elde edilmektedir.

Kondenzasyon tekniği kullanılan kombilerin standart kombilere göre başlıca farkı, baca gazı ürünlerindeki nem yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısısının bir kısmının kullanılabilmesi ve ısı geri kazanım kabiliyetleridir. 1 m3 doğalgaz başına 1.5 ile 1.7 kg arasında su oluşmaktadır. 1 kg su başına açığa çıkan buharlaşma ısısı 539 kcal’dir. Bu enerji gizli ısı olarak anılmakta ve standart kombilerde bu ısıdan yararlanılmamaktadır. Yoğuşmalı kombiler; bacadan atılan gazların içindeki su buharında bulunan enerjiyi, gazları yanma bloğunun içinde tekrar dolaştırmak suretiyle özel olarak dizayn edilmiş kanatçıklara çarptırarak alır ve tesisat suyuna aktarır. Yanma sonucu oluşan ürünler 1.eşanjörden geçerken içersindeki su buharı yoğunlaşarak, su haline gelir. Yoğuşan suyun enerjisini de 2. Eşanjörde dolaşmakta olan sistem suyu alır. Bu sistemle çalışan kombilerin verimleri standart kombilerden daha fazla olmaktadır. Yoğuşma sonucu oluşan su da, özel bir tahliye borusu ile dışarı atılır.

Yoğuşmalı kombi lerin çalışma prensibi normal hermetik cihazlar gibidir. En önemli fark ısı eşanjörlerinin yakıcıdan ve baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilecek daha büyük alana sahip olabilmesidir. Ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C’nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir. Sıcaklığı 54 C’nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır. Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır. Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir.

Yoğuşmalı kombi , Kazan Kapasiteleri ihtiyacı karşılayacak şekilde seçilmelidir. Gerektiğinde büyük seçilen klasik kazanlar düşük kapasitede kullanılacağından % 3-5 daha düşük verimle çalışırlar. Yoğuşmalı kazanlar gerektiğinden büyük seçilmesinin verim üzerindeki etkisi klasik kazanlardan daha azdır, ancak gerektiğinden büyük seçilen kazan ilk yatırım bedelinin geri dönüşümünü uzatacaktır. Sistemin en önemli iki elemanı fan ve gaz valfidir. Değişken hızlı fan,gerekli devir sayısını sağlayan sinyal, dış hava sıcaklığını referans alan ve yanma için gerekli hava miktarını sağlayan optimum fan devir sayısını hesaplayan elektronik regülasyon sisteminden alır. Sinyal konutun o anki hava koşullarında ısıtabilmesi için gerekli olan enerjiyi temin edecek yanmayı sağlayacak hava miktarına göre fan devrini ayarlar. Değişken hızlı, DC motorlu kazan besleme fanı elektrik tüketimini klasik kazanlara göre % 15-50 arasında azaltmaktadır.

 

YOĞUŞMA OLAYI ve YOĞUŞMALI KOMBİ
Yoğuşma: Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayıdır. Yoğuşma olayı sonucunda gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı verir. Yoğuşma olayı başladığında yoğuşan gaz halindeki madde çevresine ısı verdiği için ortamın sıcaklığını arttırır. Yoğuşma sonucunda gaz halindeki maddenin yapısındaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve sıcaklık artar. Şafak vaktinde gördüğümüz çig yoğuşma olayının doğadaki bir örnegidir. Baca gazından elde edilen enerjinin sisteme geri kazandırılmasıyla sistem verimini kombi vermini artırır. Bu şekilde kombi verimi %100 degerlerinin üzerine çıkar. Yoğuşmalı kombi verimi üretim teknolojisine bağlı olarak değişmektedir.
24 Mart 2012

arkadaşlar elimde 2 adet kombi animasyonu var ama foruma nasıl yükleyeceğimi bilemedim.ayrıntılı olarak açıklarsanız yüklemeye çalışırım


13 Aralık 2014

elindeki bilgileri merak ettm :) rica etsem mail yoluyla atabilirmisin?


26 Aralık 2014

hasanmahmut teşekkürler faydalı bilgiler..


04 Nisan 2015

https://yadi.sk/d/apRwwkO1JNrGA      kombi nasıl çalışır çok ayrıntılı bir kitap incelemenizi öneririm   
23 Temmuz 2015

Animasyonları arngrup41@gmail.com adresine mail atabilirmisin

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.