31 Mayıs 2011

stad ve bahçe sulama sistemleri

arkadaşlar sulama sistem seçimleri ile ilgili bilgisi olan varmı.stad sulama,bahçe sulama vs.


31 Mayıs 2011

7500 m2 lik bir stad.birde 14.000 m2 lik bahçe var.ikiside yağmurlama denilen sistemle sulanacak.nette epey araştırdım ama hesap yöntemleri falan bulamadım.


31 Mayıs 2011

ÖNCELİKLE ALANA YERLEŞTİRECEĞİN SPRİNG SAYISINI BELİRLE DAHA SONRA KENDİNE GÖRE BU ALANI BÖLGELERE AYIR. YANİ TÜM SPRİNGLER AYNI ANDA DEVREYE GİRMESİN BUNUDA SULAMA SİSTEMLERİNE ÖZEL HAZIRLANMIŞ KONTROL PANELLERİ VAR İSTEĞİNE GÖRE TASARLAYABİLİRSİN. ÖRNEĞİN İLK 15 SPRİNG 15 DAKİKA ÇALIŞSIN DAHA SONRAKİLER 15 VE BU ŞEKİLDE DEVAM EDSİN. BUNU YAPMANIN SEBEBİ TÜM ALANI AYNI ANDA SULAMAYA KAKARSAN HİDROFOR KAPASİTESİ ÇOK BÜYÜK ÇIKACAKTIR.


31 Mayıs 2011

bu sistem, genelde saha üzerinde pratik olarak yapılmaktadır.... springlerin atış mesafeleri kataloglarında vardır zaten, saha üzerinde atış mesafesine göre yerlerini belirlenir bu belirleme esnasında dikkat edilmesi gereken şey,1. spring suyu yeşil alandan dışarıya atmamalı.. 2. iki springin daire şeklindeki menzili,  0.5 m den daha fazla birbirini kesmemelidir......sprinlerinde yeri belirlendikten sonra uygun boru çapları seçilir....calamity arkadaşımın dediği gibi zonlara ayırmak hem hidrofor debisini küçültür hem de muhtemel olabilecek arızalarda(patlak vb.) tüm sistemin off halde kalmamasını sağlar. bu zonlamalarda selenoid vanalarla yapılmaktadır.


01 Haziran 2011

spring sayısını ve boru çaplarını yaklaşık olarak hesap etmiştim ama asıl önemli olan hidrofor  basıncını bulmak.debide hesaplanabiliyor.basınç düşürücü vanada koycam.bir spring max.5 mt atıyor.örneğin 20 spring aynı anda çalışsa 100mss buda 10 bar yapar.birde sürtünme kayıpları gelse %15 civarında çünkü hatlar uzun.12 bar civarında bir hidrofor gerekir doğrumu arkadaşlar. 


01 Haziran 2011

http://rapidshare.com/files/26279085...ersiyon1.2.rar

LİNKTEKİ PROGRAM SULAMA SİSTEMİNDE HESAP YAPMADA SANA YARDIMCI OLACAKTIR. AYRICA DALGIÇ POMPA SEÇİMİNDE İŞE YARAR BİR PROGRAMDIR. 
01 Temmuz 2011

dosya şifrelenmiş şifreyi yazabilirmisiniz


07 Şubat 2012

calamity arkadaşım şifreyide sana zahmöet verirsen bilgiden tam anlamıyla faydalanalım.. teşekkürler

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.