11 Temmuz 2011

yatay emişli pompa?

arkadaşlar benim bildiğim şudur : örneğin yapıda sadece yangın dolabı varsa bildiğiniz gibi 12 ton yangın suyu deposu koyuyoruz + 12m3/h debili ve gerekli basma yüksekliğine sahip dik tip düz bpruya takılan tip yangın hidroforu koyuyoruz..fakat yapıda sprink sistemide mevcutsa debi ihtiyacı büyüdüğü için yatay arkadan emişli pompa kullanıyoruz....\r
sorum şudur : debi büyüdükçemi yatay emişli pompa kullanıyoruz? yatay emişli pompalar daha yüksek debilerde daha verimlimi çalışıyorlar düz boruya takılan tip pompalara göre?\r


25 Temmuz 2011

selamlar,

yangın pompalarının ve bu pompaları sürmede kullanılacak elektrik veya dizel motorların özellikleri uluslararası standartlarda (vds, nfpa20 vs) ilgili bölümlerde tanımlanmıştır. türkiye deki tse direktifleri ve yönetmelik ise pompanın özelliklerini tanımlamamaktadır.

türkiye'de yangın pompası olarak verilen dikey kademeli pompaların büyük çoğunluğu uluslararası standartlara uymaz. sadece istenilen debi ve basma yüksekliğini karşılaması için ucuz çözüm olduğundan teklif edilir.

bazı uluslararası standartlara göre, bir yangın pompası inline veya radyal, dikey veya yatay olabilir, derinkuyu dalgıç veya dikey türbin olabilir, split case-ayrılabilir gövdeli olabilir hatta pozitif deplasmanlı dahi olabilir. önemli olan bu standartların istediği debi ve basma yükseklikleri ile beraber, eğrilerinin ve malzemelerinin istenilen özellikleri karşılayabilmesidir.

örneğin, tamamında olmasada standartların büyük kısmında, özellikle yatay uçtan emişlilerde ortak özellik bronz/paslanmaz çark, bronz aşınma ringleri, paslanmaz mil ve yumuşak salmastradır.

kısaca bir yangın pompası ve motoru, uluslararası standartlarda, model ve yapı olarak değil, sadece malzeme ve eğri karakteristiği olarak sınırlandırılır.

siz bu standartlara uygun bir sistem kurmak istediğinizde, bağımsız denetleme kuruluşları (FM ve Vds gibi) ürününüze, istenilen özelliklere uygun olarak üretildiğine dair bir uygunluk sertifikası verir.

sertifikası olmayan fakat bu özelliklere sahip olarak üretilen yangın pompaları fiyat açısından daha uygun olsalar da, bunun basit anlamı tse'ye uygun olarak üretilmiş ancak tse belgesi olmayan bir ürün demektir. kullanımları türkiye'de ki yönetmeliği karşılamakla beraber (%100 yedeği olduğu sürece) mühendislik açısından uygunluğu tartışılır.

kısacası siz sadece türkiyedeki yönetmeliğe uygun pompalar alacaksanız; dikey veya yatay olmasının, paslanmaz veya döküm olmasının bir önemi yoktur. yeter ki bir ana pompa ve onu %100 yedekleyen bir yedek pompası olsun. çalışıp çalışmaması çokta önemli değil. :)

 

 

 
25 Temmuz 2011

açıklaman için teşekkür ediyorum.....haklısın pompa çalışmasada sistem yanlış tasarlansada proje onaylanıyo...ama bizler mühendis olarak bu noktada içimize sinmeyen noktalarda araştırmalıyız ve işin doğrusunu yapmalıyız....kolaygelsin


12 Ağustos 2012

...ama bizler mühendis olarak bu noktada içimize sinmeyen noktalarda araştırmalıyız ve işin doğrusunu yapmalıyız.... cagatay_ufc

Mekanik tesisatla  ilgili bu konuda size göre içimize sinmeyen konular hangileridir?

Teşekkürler...

Saygı dolu Sevgilerimle...Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.