17 Ağustos 2011

Reg. Tahliye hattı ve test nipeli sırası

Merhaba arkadaşlar.Öncelikle şunu belirtmek istiyorum,soracağım sorunun cevabı eminim sitenizde önceki konularda vardır.Regülatör formunu açtığımda sadece son bir aylık bilgileri görebildiğim için,soruyu size yeni bir başlık altında sormak zorunda kaldım.

shut-off regülatör kurmam gerekiyo.Bu durumda tahliye hattının ve test nipelinin regülatörün girişinemi çıkışınamı koyulması gerektiğini nedenleriyle birlikte söylerseniz sevinirim.Benim düşünceme göre tahliye hattı regülatörden önce,test nipeli ise regülatörden sonra kurulmalıdır.Ama bazı yerlerde bunun tam tersi yazılar okudum da açıklaması olmadığından,nedenlerini anlayamadım.

Şimdiden teşekkürler.İyi çalışmalar...


18 Ağustos 2011

Regülatöre test nipeli bırakılmaz. \r
Reg'den önce gelen hatttın ölçüsünde bir TEE atılır, bu TEE'nin ucunada 1/2" nipellerle bir TEE daha atılır. \r
Bu TEE 'nin bir çıkışına 0-600 mbar bir manometre, diğer ucunada Test ağzı bırakılır ki 450-500 mbar hava basıp 300 mbarlık hattın kaçak testi yapılabilsin diye, ucu açık olduğu için tahliyede burdan yapılır, işlemler bittikten sonra kör tapa takılması lazım.\r
\r
Reg'den sonra hattın gidişine göre bir TEE atılır, bu TEE'nin ucunada 1/2" nipellerle bir TEE daha atılır. \r
Bu TEE 'nin bir çıkışına 0-60 mbar bir manometre, diğer ucunada Test ağzı bırakılır ki 100-120 mbar hava basıp 21 veya 50 mbarlık hattın kaçak testi yapılabilsin diye. aynı şekilde burdan da tahliye yapılır.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.