niksar06
niksar06
17 Eylül 2011

solenoid ve deprem vanası gereklimi

Arkadaşlar kolonunu çizdiğim projede kolon havalandırması var o nedenle solenoid vana kullanmıyorum,deprem vanasını ise  eski bina olduğu için mecburi olmadığından dolayı koymadım. proje 300mbar olduğu için vana+regülatör+vana grubunu yerleştirdim.bunun dışında yukarıda bahsettiğim vanalardan birini kullanmam gerekir mi, ve bir AKV koymam gereklimi.

 

saygılar..


rumeli
rumeli
17 Eylül 2011

Kolon havalandırması ile selenoid vana kullanımı arasında bir bağlantı yoktur.

Deprem vanası yapı ruhsat tarihiniz, uygunsa deprem vanası kullanmak zorunda değilsiniz.

Shut-off grubunun girişindeki vana A.K.V. olarak kabul edilir.İlave bir A.K.V. kullanmanıza gerek yok, fakat kolon hattınızın birden çok çıkış noktası olması halinde Kolon Kesme vanası kullanmanız gerekebilir.
niksar06
niksar06
17 Eylül 2011

teşekkürler hocam fakat kolon havalandırmasının olmadığı bir binada gaz kaçağı olurda üst noktalarda gaz birikirse bu durumda ne yapılır.tesisata extra bişeyler gerekmez mi?


bahrok
bahrok
18 Eylül 2011

bir binada gaz alarm cihazı koysanız bile kolon havalandırması yapmanız şarttır,gaz alarm cihazı ahşap çatılarda yangın yönetmeliği geregince konur gaz alarm ile kolon havalandırması birbirinden bağımsız konulardır.


ANTALYA07
ANTALYA07
18 Eylül 2011

Birde uygulamayı yaptığın gaz dağıtım firmasının isteğine bağlıdır.
mesela; adapazarı işyeri olan binalarda deprem vanası isterken. torosgaz her kolon hattında deprem vanası isteri.

kolay gelsin


niksar
niksar
19 Eylül 2011

peki hocam benim projemde 17 daire bir dükkan var  bu dükkan boş bu nedenle ilerde kullanılır diye 3,5 m³ bir branşman bıraktım. benim sorum şu Binada eski olduğu için deprem vanası kullanmam gerekmeyecek bunu gaz firmasından teyit edeceğim zaten, ancak bina girişine AKV den başka solenoid vana koymalımıyım,binada kolon havalandırması var ve bu nedenle solenoid vana kolonda gaz kaçağını algılamaz sanırım,öyleyse akv den başka ne koyacağım. tesisat 21 mbar.

görüşlerinizi rica ederim.

saygılar..demircihad
demircihad
21 Eylül 2011

AKV den başka bir şey koymaman gerektiği kanaatindeyim.\rniksar
niksar
21 Eylül 2011

deprem vanasıda koymam gerekti hocam dağıtım firması her bina için mecbur tutuyor.


trmuh
trmuh
21 Eylül 2011

belli tarihten önce ruhsatı varsa binanın selenoid vana koymana gerek yoktu sanıyorum. Ancak bu uygulama bana göre saçma. Deprem sırasında eğer bu vanalar gazı keseceklerse ki kesecekler diye takılıyor o zaman her bina da bana göre olmalı.

ikincisi kolon havalandırması varsa gaz alarm cihazı konulması istenmiyor.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.