02 Aralık 2011

LPG Dedantörleri (Regülatörleri)

Arkadaşlar Kayseri Erciyes'te kurulacak bir tesisin dökme gaz işini aldım.Sistemin doğalgaza uyumlu olması istendi yani boru çapları ve dizaynı yerel gaz dağıtım firmasının şartnamesine göre yapılacak.Burda benim öğrenmek istediğim şey şu 3 t.'luk bir yer altı tankından hat toprak altından yaklaşık 20 m. gittikten sonra yer üstüne çıkıyor ve oradanda endüsteiyel bir mutfağa hat gidecek.Yer üstü gidecek hat dış cepheden geçecek ve mesafe yaklaşık 75 m. Tek buharlaştırıcı koymayı düşünüyoruz.
1. Sorum şu, hat boru çapı 11/4", burda 300 mbar ve 30 mbar isteyen cihazlar var.Ben ne tip regülatör kullanmalıyım?(Nette Novacomet marka 2. kademe buldum ama giriş çapları 1/2" v.b. çok düşük)
2. Sorum ise kaynama sıcakığı -13 0C olan Mix gaz Erciyes Dağın'da en düşük dış ortam sıcaklığı -55 0C olurken dış cepheden çelik doğalgaz borusu içinden geçecek.LPG buharı sıvılaşma sorunu yaşayabilir miyim sizce?Bu durum için armaflex yalıtım kullanmak ne kadar uygundur?Yoksa ikinci bir buharlaştırıcı mı kullanmalıyım?

Eğer acilen cevaplayabilirseniz çok sevinirim.


03 Aralık 2011

LPG dogalgaza gore daha kucuk boru caplarinda calisir.Dogalgaza gore secilmis boru caplari ile LPG li isletme icin gaz basinci ayarina cok dikkat edilmelidir.LPG'de likitlesme dis hava sicaklik faktorlerinden de degilde gaz basinci sebebi ile yasanir.Regulasyondan sonra gazin 1 bar ve uzerinde ki basinclara cikmasi durumunda gaz boru icin likitlesme yapar.Bundan dolayi LPG tank ve buharlastirici cikisinda max. 300 mbar'lik basincin uzerine cikmayiniz.1.kademe regulator grubunu Dokme Lpg firmasinin teslim etmesi gerekir.Nova comet marka regulatorlerin degisik kapasiteleri bulunmaktadir.Bir ara teknik spectlerini yayinlamistim.Arsivlerden bulabilirsiniz.Dis hatlardan gidecek boruyu izole etmenizde fayda vardir.75 metrelik hat cok uzun bir hat degildir.Eski donemlerde yataydan 400 metre hat cektigimiz sanayi kuruluslari olmustur.

Selamlar
03 Aralık 2011

Teşekkür ederim.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.