Konu: 2020 YILI HANGİ MARKA KOMBİ TAVSİYE EDERSİNİZ ? ( KONVANSİYONEL VE YOĞUŞMALI)

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Yerden ısıtma da kombinizi sağlam kullanabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekir. Tesisatınıza bir tortu tutucu ve hava ayırıcı ekletmelisiniz. 
Amaç ne derseniz. YErden ısıtma boruları içinde zamanla tortu oluşacaktır. Bu tortu cihazınızı zamanla yıpratacak ve çok daha kısa sürede bozulmasına sebebiyet verecektir.
Bu her cihaz için bu şekildedir. Zaten Buderus ya da Viessmann takacak olursanız servisler büyük ihtimalle bu ekipmanlar olmadan devreye almayacaklardır.
Öncelikle bahsettiğiniz cihazlardan GB 012 reküperatörlü ya da piyasa ağzı ile yarı yoğuşmalıdır. Onun yerine GB 022i tercih edebilirsiniz. Condense 2300'de olabilir.
Tam yoğuşmalı cihazlar, yerden ısıtmada çok daha verimli çalışırlar. Kombi ayarını 60 C'nin üzerine çıkartmamalısınız. 
Yerden ısıtma için mutlaka 050W olmak zorunda değil. Yeterki siz tedbirinizi alın.


syriana33
syriana33
6 gün önce

İyi günler. Daha önce merkezi sistem (kömür) ile ısıtılan evimize doğalgaz dönüşümü olduğu için kombi alacağım. Birkaç günlük araştırmalardan ve bu sitedeki uzmanların da tavsiyelerini okuduktan sonra;
  1. Vaillant
  2. Buderus
markalarından birini tercih etmeye karar verdim. Model olarak da;
  1. Vaillant EcoTEC Plus VUW 236/5-5
  2. Buderus GB-172-24K
  3. Buderus Logamax Plus GB062-24
modellerinden birini düşünüyorum.

Ev batı - doğu cepheli. Karasal iklim (Güneydoğu Anadolu) hâkim. 160 - 164 m2. Yalıtım yok. 5. katta bulunuyor ve üstte iki kat daha var. 24 kw kapasitede bi kombi yeterli olur dediler.

Petek boyları toplam 7m. Vaillant genel merkezinden görüştüğüm teknik personel evin alanına göre bunun çok yetersiz olduğunu ve en az 10 m olması gerektiğini söyledi. Petek leri daha uzun olanlarla değiştirmem mi gerekiyor?

Size hem marka / model konusunda hem de petek boyları konusunda danışmak istedim. Vaillant çok iyi olabilir ancak Plus serisi gereksiz lüks mü olur? (Genel anlamda 1. kalite olduğunu düşündüğüm ve paslanmaz çelik eşanjör kullandığı için Vaillant ı ilk sıraya aldım, kullanım suyu çoğunlukla artezyenden geliyor ve haliyle kireçli).

Uzun vadede hem kalite hem de tasarruf açısından fiyat farkını kapatacaksa biraz daha bütçeyi zorlayıp Vaillant ın o modelini alabilirim. Ancak daha alt modeller / markalar da işimi görecekse gereksiz masrafa kaçmak istemem. Ek olarak oda termostatı  (varsa modülasyonlu) ve radyatörler için belki termostatik vana alabilirim.

Son olarak servis ağı ve kalitesi konusunda Vaillant ve Buderus ta sorun yaşar mıyım?

Değerli görüş ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.


canguntan
Uzman canguntan
5 gün önce

Seçtiğiniz cihazlar içinde GB062 diğerlerine göre daha düşük bir model. Tabi bunu derken kalite bazında demiyorum. GB 172'nin dış kapağı cam ve siyah ya da beyaz olabiliyor.
Vaillant Ecotec Plus'a gelince, o GB 172'ye rakip olabilir. 
Bu cihazlardan hangisini alacağınıza, cihazdan ne istediğinize bakarak karar verebilirsiniz. Yani sizin için ekonomik ama konforlu ısınma istiyorsanız GB062'yi ya da GB 122'yi tercih edebilirsiniz.
Bu cihazların kataloglarını inceleyin. Genelde cihazlarda fark modülasyon oranı ve size vereceği sıcak su miktarı ile ilgili olacaktır. Verim konusu artık birbirine yakın. 
Cihaz seçimi dışında radyatör konusuna gelirsek;
Eğer evinizin ısıtılan bölümlerinin toplam alanı dediğiniz gibiyse en az 7 m. radyatörünüz olmalı. Kayseri'de genelde 100-150 m2 evlere 7 m. radyatör kullanıyoruz. Bu metraj yalıtımsız daireler için geçerli.
Kömürde, tesisat suyu sıcaklığı sürekli yüksek olduğundan belki üşümeyebilirsiniz ama kombi yakarken sürekli 60 C'de kullanır mısınız bilemiyorum.
24 kW yoğuşmalı kombiler 12 m.'ye kadar radyatörü tesisatta uygun yapılmıişsa rahat ısıtır.
Eğer ısıtılacak alanınız dediğiniz gibi büyükse, radyatörlerinizi dedikleri gibi büyütün.
Servis konusunda rahat olun.İki cihazında servisi de boldur. 
Eşanjör konusuna gelince,
    Kireçten dolayı AL esaslı eşanjörler delineblir ama paslanmaz çelik olanlarda tıkanır. En doğru yapacağınız şey cihazı hangisini isterseniz onu seçip, tesisata bir yumuşatma cihazı taktırmak. Böylece bu sorun ortadan kalkar ve siz hangi cihazı isterseniz rahat kullanırsınız.
Unutmayın Al eşanjörler söküp dağıtılabilir. Ama paslanmaz çelik eşanjörler araba motor bloku gibi mono bloktur ve temizlemesi masraflı olabilir. 
En doğrusu bir su yumuşatma cihazı da taktırmanız.


Saadet Eraltuğ
Saadet Eraltuğ
3 gün önce

Merhaba. Benim bir sorum olacak sizlere. Evimde alimunyum peteklerim var. Evim ortalama 120 m2.  Bir firmayla anlastim. Tum tesisati yenileyip (borular alttan geçecek) kumandali termostad ve Bosch 2200 İ kombi takilacak. Petekler zaten var 10.000 tl tutuyor. Vaillant intro olursa 11.500 tl tutuyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim. Bosch icin anlastim fakat çok da içime sinmedi sanirim. Bir de teklif edilen fiyat uygun mu sizce. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Şimdiden çok teşekkurler.


canguntan
Uzman canguntan
3 gün önce

Yalnız Intro'da iki kapasite var 18 ya da 24 kW. Bosch direk 24 kW.'dır. İkiside hemen hemen aynı sınıfta cihazlar.İkisini de müşterilerime taktım. Sorun çıkmadı. Ama daha iyi olsun derseniz Ecotec Pure 'de tercih edebilirsiniz. 20 kW kapasite yeterlli olacaktır.


Mert Benzerli
Mert Benzerli
3 gün önce

Merhabalar lış bitiminde çok araştırıp bosch 2300ç aldım 3800 tl te mal oldu.Şuana kadarda çok memnun kaldık
Cihazı handikabı, kronik sorunları yönünden yorumlarsanız sevinirim.Ayrıca kullanımda dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?Yer edirne suyumuz çok kireçli değil.

Ayrıca kendimde birebir emsal modellerin içini kıyaslayarak Bosch ile buderus un aynı olduğuna inandım.Sizce aynı mıdır?  misal bosch 2300 buderus gb122.

teşekkürler...


Teknik Isı Mühendislik

Mert Benzerli yazdı:
Merhabalar lış bitiminde çok araştırıp bosch 2300ç aldım 3800 tl te mal oldu.Şuana kadarda çok memnun kaldık
Cihazı handikabı, kronik sorunları yönünden yorumlarsanız sevinirim.Ayrıca kullanımda dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?Yer edirne suyumuz çok kireçli değil.

Ayrıca kendimde birebir emsal modellerin içini kıyaslayarak Bosch ile buderus un aynı olduğuna inandım.Sizce aynı mıdır?  misal bosch 2300 buderus gb122.

teşekkürler...


Condense 2300i şu an piyasadaki en iyi kombilerden biri. Sıcak su kapasitesi ekstra fazla. Bir de easy control kumandası ile kullanırsanız tüketim çok daha fazla düşüyor. Isıtmada 1/7, sıcak suda 1/8 modülasyon ile çalışıyor ki bu gerçekten çok çok iyi bir seviye.


burhaen
burhaen
dün

Merhabalar,  evimiz için bir kombi arayışına girdik evimiz yaklaşık olarak 170 metrekare kullanım alanına sahip olup urfa'da bulunmaktadır. burda bir kaç usataya sordum airfel cok satılıyormuş bunun yanında demirdöküm önerildi. Ben ise daha önce baymak klima alıp memnun kaldığım  için bu firmaya biraz daha sempati duyuyorum.  Birde hermetik olayı var hermetik olanlar yoğuşmalı olmuyor sanırım. Sitenizin uzman görüşü olarak 5000 TL civarında hangi marka model önerirsiniz birde internetten almak istersek guvenebileceğimiz site var mı ? 


volkandirik
volkandirik
7 saat önce

Viesmann vitodens 100 w 26 KW ürüne eşdeğer olarak Buderus markada hangi ürün tercih edilebilir?
Alttan ısıtma 140 m2 lik ,yalıtımlı yeni bina,İç Anadolu'da bir ev için


canguntan
Uzman canguntan
4 saat önce

Vitodens 100 26 kW için GB 172i-24 K yada GB122-24 K olabilir.AmaBuderus'ta 26 kw cihaz mevcut değil.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.