Bartrobel34
02 Ocak 2008

Resimde Gorulen Puntalama Dogrumudur?

Asagidaki resimde gorulen puntalama islemi sizce dogrumudur?


cantekinulukaya
02 Ocak 2008

Puntalama ile birleştirmeye tabi borular yeteri oranda uç uca yaklaştırılmamış.Aynı zamanda borular arasında çentik etkisine neden olabilecek gerilmelere maruz kalmış olması muhtemel.Borular yeterli oranda sabitlenmemiş kanımca.


Bartrobel34
02 Ocak 2008

Iki boru agzi arasindaki aciklik olmasi gereken toleranstan fazladir.Ancak bu resimde cok daha ciddi bir hata mevcut? Onu tespit etmeye calisalim.

Selamlar
Bartrobel34
02 Ocak 2008

Ayrica iki borunun kaynak oncesi agizlanarak kaynaga hazir hale getirlmesi islemine "PUNTALAMA" demek ne kadar dogrudur? 

Selamlar
tilsim988
02 Ocak 2008

Puntalama iki parçayı birbirine tuturma anlamına geliyor aynı puntalama dogrudur veysel abi dediğin gibi iki boru birbirine uzak kalmış ve puntalamada kullanılan elektrok rutil elektroda benzıyor kok kaynaklar her zaman ya argon ile yada bazık elektrok ile yapılırı diye biliyorum.
Bartrobel34
02 Ocak 2008

tilsim988 yazdı:

1-Puntalama iki parзayэ birbirine tuturma anlamэna geliyor aynэ puntalama dogrudur veysel abi dediрin gibi iki boru birbirine uzak kalmэю ve puntalamada kullanэlan elektrok 2-rutil elektroda benzэyor kok kaynaklar her zaman ya argon ile yada bazэk elektrok ile yapэlэrэ diye biliyorum.

1-Dogrudur.Ancak bunun teknik olarak tam karsiligi (santiye lisaninda) FIT-UP'tir.Kisacasi SABITLEME YADA AGIZLAMA. 

2-Resimde gorulen puntalama isleminde selulozik elektrot kullanilmistir.Zira bu tur 4" e kadar olan borularda kok-kapak argon-argon yada kok kapak elektrot ile yapilir.4" uzeri kaynaklarda kok-sicak argon kapak ise selulozik elektrotle ile yapilir.Bu malzeme esedegeri borularda bazik elektrot kullanilmaz.Bazik elektrot daha cok yuksek mukavemetli kalin etli X65 benzeri borularda ve 70 bar basinc Class 600 esdegeri hatlarda uygulanir.

3-Sorunun esas cevabi daha verilmis degil.

Basarilar
kadiromen66
02 Ocak 2008

puntalama doğru ama borunun duruşu yanlış


Bartrobel34
02 Ocak 2008

kadiromen66 yazdı:

puntalama doрru ama borunun duruюu yanlэю

 

Zaten soz konusu tanimlamanin yanlis oldugunu ozellikle belirttim.Ayrica adina puntalama desekde puntalama metodu son derece yanlis.
uture
02 Ocak 2008

Kaynak ağız açıkığı iki boruda farklı görünüyor ve temizlenmemiş.
Ayrıca borulardaki paslanma oranı farklı. Farklı kimyasal özelliklere sahip boru kullanılmış olabilir.Bartrobel34
02 Ocak 2008

uture yazdı:
Kaynak aрэz aзэkэрэ iki boruda farklэ gцrьnьyor ve temizlenmemiю.
Ayrэca borulardaki paslanma oranэ farklэ. Farklэ kimyasal цzelliklere sahip boru kullanэlmэю olabilir.

Malzemede farklilik yoktur.Ancak paslanmanin oldugu ve yuzey temizliginin (kaynak agzindan iceri dogru her iki yonde 15 er cm) yapilmadigida gorulmektedir.Ancak Boru kaynak agzina atilan punta ne derece sagliklidir ve boru kaynak agzinda tahribata yol acarmi? Bunu dusunmek daha dogru olacaktir.Teknik analizi bu merkezde yapiniz.

Basarilar 
alikon
02 Ocak 2008

bırakılan boslugun 2 yada 3 mm olması yeterlıydı ve punta yuzeysel degıl kök olarak kücük bir sekilde atılabılırdi aynı zamanda boru yere cok yakın alt bolgesı kaynagı cok zor olabılır 
Albay
02 Ocak 2008

Kaynağın kendisinde de bir hata var gibi geldi bana. Kaynak bitiş noktalarında boşluklar oluşmuş.

Boru çapına bağlı olarak kaynak boylarıda kısa olabilir.
mkaya42
03 Ocak 2008

yukardan gelen lama şekildeki demir çubuk anlam veremedim işi zorlaştırır ama kaynak ağızına gelecek olursak bir fikir olarak pah alınmamaış


Bartrobel34
03 Ocak 2008

SONUC:

Resimde goruldugu uzere iki boruyu sabitleme icin yapilan puntalama islemi son derece yanlis bir uygulamadir.Zira sabitleme icin yapilan elektrot ile puntalama her iki borunun kaynak agzini eritir ve orjinalliginin bozulmasina sebep olur.Bu tur uygulamalarda borulardan kucuk kucuk parcalar kesilmeli sabitlemede bunlar boru acikligi uzerinde  4" boruya kadar 2 adet 4" boru capi uzerinde 3 daha buyuk caplarda 4 adet olmak uzere bu parcalar puntalanarak boru sabitleme islemi tamamlanir.Bu parcalara Mantar Ve kopru adi verilir.Mantar at,mazdan once boru gonyesinde ve terazide olacak sekilde ayarlandiktan sonra her iki boru ayar kacikligini onlemek icin boru iskencesi ile sabitlenir.Mantar yada kopru icin kullanilacak kucuk mantarlar bu esnada her iki boruyu tutacak sekilde puntalanmalidir.Nihai sonuc olarak; borularin sabitlenmesi direkt elektrot i;le punta atilarak yapilmaz.Ayni malzemeden mutevellit kucuk parcalar Mantarlama olarak kullanilir.

Selamlar  
alikon
03 Ocak 2008

degerli bilgileriniz icin cok tesekkurler istifade ettik. selamlar.
Vedat Özmen
bir hafta önce

resim nerde

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.