inistanbulda
30 Aralık 2008

Petek tıkalı, nasıl açabilirim

Selamlar,

Evimizde eski tip demirdöküm petek var. Merkezi sistemle ısınıyoruz. Doğal gaz. Dairemiz en üst katta. Salonumuzdaki peteğe 5 dilim eklettik. Eklettiğimiz dilimler çıkmaydı. Takmadan önce bir temizlik yaptırmadık.

Problem şu: Peteğimizin tüm dilimleri ısınıyor. Ancak en alt bölüm (dönüş hattı) çok az ısınıyor. Tesisatçımız petek tıkalı olabilir diyor. Kazan yanmazken, suyu boşaltıp, peteği sökelim ve temizleyelim diyor. Ancak kışın bitmesini mi bekliyecem. Bu işi yapmanın bir başka yolu yokmu ? Petek dönüşünde altta vana yok.

Ben şöyle bir test yaptım. Petek girişindeki vanayı kapattım. Hava alma vidasını yerinden çıkarttım. Petekten ters yönde su akıttım. Böyle yapınca peteğin ısınmayan alt bölümü de ısındı.

Peteği yerinden çıkartmadan, suyunu boşaltmadan temizlenebilir mi ?

Ben lavabo açan sıvılardan peteğin içine enjekte etmeyi bile düşündüm.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz ?


Ragıp
30 Aralık 2008

Tersten yani dönüşten su geldiğinde alt bölüm ısınıyorsa petek tıkalı olmayabilir.Petek eğer uzunsa çapraz bağlayın derim.


inistanbulda
30 Aralık 2008

Peteğimizde şu anda 23 dilim var. 18 dilim vardı, 5 tane daha ilave ettirdik.

Tesisatçımız peteğin tıkalı olabileceğini söylemişti. Ben de tam peteğin dönüş hattında petek-boru bağlantı noktasında bir tıkanıklık olabileceğini düşündüm. (petek-boru bağlantı noktası daha dar ya). O nedenle ters akış sağlayarak tıkanıklığa neden olan şey neyse belki ters akıştan dolayı çalkalama etkisi ile parçalanır ve atılır diye düşündüm.

Ek bilgi:

Normal çalışırken, peteğin alt bölümü daha soğuk. Aynı şekilde çıkış borusu da daha soğuk. Ama ters akış yaptırınca, hem çıkış borusu hem de petek altı ısınıyor.

Tıkanıklık olup-olmadığını nasıl anlarım ?

Tıkanıklık olduğunu varsayaraksak, temizlemek için sistemi durdurmadan açmanın bir yolu var mı ? Bu işi yapabilecek bir usta var mı tanıdığınız ?

 
ŞAHİN113
30 Aralık 2008

arkadaşım radyatörü besleyen boru çapı nedir senin pompan radyatöründeki suyu döndürmüyor bence tıkalı olsa son beş dilim ısınmazdı çünkü döküm radyatörlerin her dilimi bağımsız olarak çalışır


selka
30 Aralık 2008

ŞAHİN113 yazdı:
arkadaşım radyatörü besleyen boru çapı nedir senin pompan radyatöründeki suyu döndürmüyor bence tıkalı olsa son beş dilim ısınmazdı çünkü döküm radyatörlerin her dilimi bağımsız olarak çalışır

cok güzel acılmamış sisteminizde boru capları yeterli degildir yada sirkilasyon motoru yeterli degildir çünküğ o petepin tıkanması cok zor cozüm yolu ise mectut kolon hattınızdan harici bi çıkış alarak tekrar bi petek bağlamak olacaktır çümkü sirkilasyon pomp. degiştirmek cok daha masraflı olur

kolay gelsin
unalali
31 Aralık 2008

öncelil le size tavsiyem kombiyle ısınan sisteme pik döküm petekleri ısınmayı tavsiye etmem panel radyatör veya aliminyüm petek tavsiyem pik peteklerde balçıklanma ve oksit çok bağlıyor hele bide eksiyse daha önce merkezi sistemle çalışıyorsa peteklerin dibi eycene dolmuştur temizleme şöyle bi deneyin ginede suyla altlı üstlü yıkayın ve daha sonra basınçlı kompirasörle deneyin eminim sonuç alırsınız .


inistanbulda
01 Ocak 2009

Verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Radyatörü besleyen borunun çapı yaklaşık 20-25 mm civarında.

Binamızda 33 daire var. Merkezi sistem doğal gazla ısınıyoruz.  Sadece 5 dilim petek ilave ettik sisteme. Pompanın yetersiz olduğundan eminmisiniz ?

Saygılarımla
Tesisatcı27
01 Ocak 2009

Bence pompada sorun yok ki son olarak sorun pompada cıkarsa selka arkadasın dediği gibi kolona harici ufak bir pompa atılır.Döküm radyatörle cok kısa zamanda zamanda balçıklanma olabiliyor.Alt ve üst radyatör vanalarını kapatıp radyatörü askıdan indir.Uygn bir yerda arkasında ki tapayı çıkarıp yıka sorun %80 halolacaktır.
zaferakıncı
01 Ocak 2009

Tesisatcı27 arkadaşım, daha üstteki mesajları okumadın veya gözden kaçırdın heralde, petek dönüş vanası yokmuş. Bu durumda kolon hattında kosva vana var ise sadece o hattın vanası kapatılarak suyu boşaltılmalı temizleme işlemi bundan sonra yapılmalı.

Veya diğer hatların vanalarını kapatıp, su devirdaimini bu hatta yaptırmalı, eğer petek alt bölümü ısınıyorsa arkadaşlarımızın dediği gibi boru çapları küçük geliyor olabilir.

Bu yazdıklarımızın hiçbiri çözüm değilse kazan söndüğünde (kış bitiminde) bu işlemi gerçekleştirmek gerekir. Diğer apartman sakinlerinide madur bırakmamak açısından.

Hem boru çapı büyütülür hem petek ters bağlantı yapılır. Ve böylece daha randımanlı olur.

Saygılar, iyi çalışmalar...inistanbulda
04 Ocak 2009

Tekrar tüm arkadaşlara teşekkür ederim. 
inistanbulda
11 Ocak 2009

İki gün önce apartmanda kalorifer sisteminde bir problem oldu. Ben de fırsat bu fırsat dedim. Ustaları çağırdım. Peteği söküp, iyice içine su tuttular, bir hayli pislik aktı. (Bence hala içinde pislik var, ama ustalara ancak bu kadarını yaptırabildik ) Şimdi peteğimiz normale döndü. Yorumlarınız için hepinize tekrar teşekkür ederim.
thermomax
08 Şubat 2009

iyi günler petek sorununuzu çözmediyseniz yardımcı olabilirim ben bu işi yapıyorum eğer çözüm isterseniz görüşelim 0212 582 82 12-0532 480 76 68


Yasemin Kaya
10 Ocak 2018


İyi akşamlar bizde aden kombi var. 5 tane peteğimiz var 4 ü çalışır durumda, biri hiç ısınmadı, tesisatını kombiye direk bağladık. Yine çalışmadı. Kombiyi son ayarda açtık, ateşliyor fakat 5 sn sonra bütün lambalar sırayla yanıyor, sonra petekler ısınmadan kombi kendini kapatıyor, 2-3 dk sonra tekrar ateşliyor yanıyor lambalar tekrar yanıyor falan filan sirkülasyon böyle devam ediyor. Bir petek hala çalışmadı diğer petekler ise orta derecede açtığınızda hiç ısınmıyor, yüksek ayarda ise anca kendini ısıtıyor. O hiç ısınmayan petek tıkalı olabilir mi

Engin UYSAL
Moderatör Engin UYSAL
12 Ocak 2018

senin bence bütün peteklerin tıkalı yada hava var. genelde sorun 2 sinden biri.

ayrıca:

1. eşanjörün tıkalı olabilir.

2. kombinin altındaki filtreler tıkalıdır.

3.kombi eski ise memeleri iyi yanmıyordur.

4.kombinin pompası iyi çalışmayabilir. kanatları aşınmış ise zamanla devir daim yaptırmaz.

Aklıma bunlar geliyor. emin isen peteklerinden hava da yoksa kombine bir baktır.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.