mehmetoruc
mehmetoruc

Kayıt Tarihi : 09 Ocak 2011
Son Ziyaret : 09 Nisan 2016
HATAY

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: API650 standardı

mehmetoruc
mehmetoruc
31 Ocak 2013

mail adresim mehmetoruc@hotmail.com

Şimdiden teşekkür ederim.
Konu: Fatih’te 3 Kişi Ölü Bulundu

mehmetoruc
mehmetoruc
03 Ocak 2013

  Karbonmonoksit gazından nasıl zehirleniyorlar? Televizyondan izlediğim kadarı ile kombi hermetik.


Konu: regülatör seçimi

mehmetoruc
mehmetoruc
17 Aralık 2012

Sorunsuz vede teknik uygulama açısından regülatör seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur.Regülatörlerin normal şartlar altında geçirgenlik debileri regülatörün max kapaistesinin 2/3'ü yani %66 sı olmalıdır.Örneğin 56 m3/h tüketim kapasitesine sahip bir gaz tesisatında seçilecek regülatörün max değeri 85 m3/h olmalıdır.Peki max.sınır bu şekilde ise regülatörlerin min geçirgenlik debileri ne kadar olmalıdır?,

 
Konu: Konut-Ticari End-San.Uygulamaları Kitabı

mehmetoruc
mehmetoruc
25 Ağustos 2012

Hayırlı olsun. Bu konudaki boşluğu doldurmuş oldunuz. Emeğinize sağlık


Konu: dubleks kombi tercihi

mehmetoruc
mehmetoruc
16 Ağustos 2012

Petek metrajı gereğinden çok fazla seçilmiş. Neden acaba?


Konu: MERKEZİ SİSTEM MALİYET HESABI

mehmetoruc
mehmetoruc
07 Ağustos 2012

yukarıdaki makaleyi okudum. Danimarkaydı sanırım. Bir kombiden dolayı çıkan yangından sonra 20 dairelik apartmandaki tüm kombilerin binanın en üst katında  bir cihaz odasında toplatılması zorunluluğunun gelmesi; buna uymayanlara ruhsat verilmemesi çok entrasan bir uygulama. Meslektaşlarımın bu konu hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum. 20 dairelik bir  apartmanda kombiden kaynaklı bir yangın yada patlama olma olasılığı nedir? Kombiler ne kadar güvenli, gibi insanın aklına sorular geldi?


Konu: MERKEZİ SİSTEM MALİYET HESABI

mehmetoruc
mehmetoruc
07 Ağustos 2012

Bireysel ısınmanın ekenomik olmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat toplu yaşamayı hala öğrenememiş bir millet olarak hiç kimse merkezi ısıtma apartmanına yaptırmak istemiyor.


Konu: gaz almış daireye kombi takmak

mehmetoruc
mehmetoruc
02 Ağustos 2012

Aksagaz şartnamesine göre müşteri aksagaza dilekçe veriyor. Firma kombi uyguluk formunu aksagaz acil ile birlikte check ediyor.
Konu: kuzine kapasitesi hesaplama

mehmetoruc
mehmetoruc
30 Temmuz 2012

10 yılın üzerindeki cihazların doğalgaz dönüşümü yapılmıyor. Ce belgesi yoksa Tse'den uygunluk alman gerekir ki onunda maliyet 750 Tl en az.


Konu: Merkezi 50-30 sistem

mehmetoruc
mehmetoruc
30 Temmuz 2012

Yoğuşmalı kazan kullanacaksan 90-70 göre hesap yapman yanlış olur. 75-65 e göre hazırlanan ısıl değerlere göre bir hesap yaparsan daha doğru bir sonuç bulmuş olursun. 87720 kcal/h kalorilik bir yoğuşmalı kazandaki petek metrajı 57.3 metre tül petek gerekir. Yani kısacası yoğuşmalı kazanlarda petek metrajının 90-70 sistemlere göre karşılaştırdığında daha fazla petek  kullanman gerekir. senin düşündüğünün aksine.


Konu: dükkan branşmanı

mehmetoruc
mehmetoruc
19 Temmuz 2012

300 mbara göre hesap yaparsan boru çapları küçük çıkar. En kötü şartlara göre hesabını yap derim. Bence 21 mbar hesabı yap.  Toplu tüketim vanası koy ana kesema vanasından sonra. 5 dükkanın kapasitesine göre hesabını  yap toplu tüketim vanasına ekle fazla tüketim varsa.


Konu: dükkan branşmanı

mehmetoruc
mehmetoruc
19 Temmuz 2012

tek bir döner ocağı için 21 mbar bırakabilirsin döner ocaklarında bir sıkıntı yapmıyor


Konu: Yoğuşmalı Kombi

mehmetoruc
mehmetoruc
14 Temmuz 2012

Sonuç bölümde bu şekilde yazıldığı doğru fakat kombilerdeki verim değelerine baktınız mı? Grafikten gördüğüm kadarı ile 2 kombi arasında verim farkı %1 kadar fark görünüyor. Benim bu makaleden anladığım CO salınım değeri yoğuşmalı kombinin daha düşük. Çevre dostu. Bunu kabul ediyorum. Verim ve tasarruf kısmına gelince vermiş olduğumuz paranın karşılığı olarak  üretici firmaların  kataloglarında belirttiği gibi % 108 verimlidir ibaresinin doğru olmadığını, müşteriyi yanılttığını düşünüyorum.  


Konu: Yoğuşmalı Kombi

mehmetoruc
mehmetoruc
11 Temmuz 2012

İnternetten uzun aramalar sonucunda üniversitede bir arkadaşımızın hazırlamış olduğu projede yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombilerin yakıt verim ve CO salınımları ile ilgili grafiklerini buldum. Entrasan bir sonuç çıkmış. Grafiklerden bakıldığında aman aman bir yakıt tasarrufu olmadığını net bir şekilde göstermektedir.

Merak edenler için linki veriyorum

http://www.belgeler.com/blg/k68/kombilerde-ts-en-677-ye-gore -deney-duzeneginin-kurulmasi-ve-emisyon-degerlerinin-olcumu- installation-of-test-mechanism-for-combies-according-to-ts-e n-677-and-measurement-of-the-emission-values
Konu: Yoğuşmalı Kombi

mehmetoruc
mehmetoruc
11 Temmuz 2012

Vitodens 100-w  viesmann katoloğundan size bir alıntı aktracağım. Yoğuşmalı kombi için:

Kazan verimi :%107,8 (En 677 'ye göre %30 yükte ve 30 o C  dönüş sıcaklığında) diye bir ibare kullanmış. Peki neden hiç bir üretici katoloğunda % 60 yükte 45 o C de verimin ne olduğunu görebileceğimiz bir grafik yok.  Yada bilgi yok.  Yoğuşma olayı ile ilgili sadece viessmanın katlologlarında bilgi var. Buderus  ve birçok firma yarı yoğuşmalı kombiyi tam yoğuşmalı gibi pazarlamaya çalışıyor. %103 verimli diye. Yarı yoğuşma tabirini kullanmak ise ne derece doğru. En 677 açılımı hakkında bilgi verebilecek arkadaş var mı?