Şakir Can Köksalan
Şakir Can Köksalan

Kayıt Tarihi : 01 Ekim 2018
Son Ziyaret : 3 ay önce

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: mekanik tesisat oda sınavı

Şakir Can Köksalan

Merhaba. Öncelikle bu işin İzmir'i, Adana'sı yok. Zorluk her yerde aynı, ile göre soru zorluğu değişmiyor. Bir haftalık eğitimden sonra 2 gün sınava giriyorsunuz. 1. sınav sıhhi tesisat sınavı. 3 saat diye hatırlıyorum. 2. sınav ise ısı yalıtımı ve kalorifer tesisatı sınavı. Bunun da süresi 4 saat diye hatırlıyorum. Korkulacak bir durum yok. Sınavda soracakları bütün hesaplarla alakalı eğitimde güzelce bilgilendiriyorlar. Kolay gelsin, başarılar dilerim.


Konu: Hem bağkur hem sigorta aynı anda olur mu?

Şakir Can Köksalan
Şakir Can Köksalan
28 Kasım 2018

[QUOTE=ssvaroglu]

eBilge yazdı:
Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Belgemi kullanan firmanın proje çizimini, hesaplamaları, testini yine ben yaparım diye düşünmüştüm...

Lakin böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediniz, belgemi kullandırmama da gerek kalmadı ki asıl amacım belgemi kullandırıp para kazanmak değil olur da ben ayrılırsam bağlı olduğum firmanın zor durumda kalmaması.

Normalde sigortalı olarak iki ayrı şirkette çalışamıyoruz onu biliyordum ama bu durum biraz farklı olduğu için açıklık getirmek istedim, sadece bağkur sigorta değil de burda firmaların yetki aldığı gaz dağıtım şirketleri de farklı...


Kırmızı ile çizdiğim yere dikkat etmelisiniz. Yönetmelikleri iyi okumanızı tavsiye ederim. Bir makina mühendisi istediği yerde istediği kadar SSK ödemesi yaptırabilir. Tavanı geçmemek kaydıyla birden fazla işyerinde çalışabilir. Ancak SMM olarak imza yetkisini ( kullandığı belge için) tek bir firmada kullanmak zorundadır. Bir doğalgaz firmasında yetkili mühendis olarak çalışırken, başka bir işletmede sorumlu ( doğalgaz harici ) olarak veya hat mühendisi olarak da çalışabilirsiniz. Bu sizin performansınıza ve SMM harici işyerinizdeki yöneticilerinize bağlı. 

[/QUOTE]

Merhabalar. Diyelim ki ben A mühendislik isminde bir firma açtım ve mekanik tesisat projeleri, asansör avan projeleri çiziyorum. Aynı zamanda doğalgaz belgelerine de sahibim. Herhangi bir doğalgaz firmasının proje işlerini yapabilir miyim?