hvac
Uzman hvac

Kayıt Tarihi : 21 Şubat 2009
Son Ziyaret : 08 Ağustos 2017
KAYSERİ

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: Kaskat Sistemde Duvar tipi mi? Yer tipi mi?

hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

16'nın üzerinde markaya bağlı olarak kaskad yapmak mümkün.Ama bunu yapana kadar büyük kapasite yer tipi yoğuşmalı kazan kullanmak mantıklı.Skotch tipi kazanlar bundan 20 sene önce iyiydi.Kullanım açısından %80'lerde verim alacak bir sistem yapmaktansa %109 verimli bir sistem yaparak aradaki maliyet farkını zaten şu durumda bir iki sene içinde kapatırlar.
Konu: Muteahhit işlerinde ödemeler

hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

%18 KDV+%20 Kurumlar vergisi unutmayalım.
Eğer bina merkeziyse aboneliği müteahit yapar.Zaten ev sahiplerinden bunu mesken v.b. diye toplar.Sadece güvence bedelini bina yönetimi öder.
Gelelim müteahit ödemelerine; genelde bir miktar çek v.b. verir ve yanına bir de daire.Elinizde şişer gider.Daireyi pahalıya verir kendi ucuza satar.Müteahitlerin çoğu ustalar ile anlaşıp iş yapmayı sever.Firmaları pek sevmezler.Şu anda bir projenin gidiş geliş v.b. hariç vergileri dahil bedeli 190 TL.(zetacad)Tabi normalde proje çizmek EPDK şartnamesinde yasak.Maliye kontrolünde eğer projeye işi siz yapmış gibi tam fatura kesmezseniz gereken cezayı yiyorsunuz.Son zamanlarda bizim sektörü çok seviyorlar saolsun.En kötü 3 senede bir denetleme var.Sözleşm+Fatura hepsi istendi sene başında.Bazı yerlerde 60-70 bin TL cezalar ödeyen oldu.Dikkatli olun.


Konu: mekanik tesisatta kar oranı

hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

Bir anda girip bu işlerin hepsini alamazsınız.Tanınmanız gerekiyor.Ayrıca ekip ve sisteminiz olmalı.Mekanik proje karlı gibi görünse de unutmayalım ki vegisi %18 KDV + % 20 kurumlar vergisi.Ve MMO asgari ücretine göre fatura kesmeniz gerekiyor.Fatura kontrolü olmadığından kesmeyen yada farklı kesenler Kayseri'de bu sene yapılan maliye denetlemesinde ayvayı yedi tabiri caizse.MMO'dan rakamları alıp tek tek kontrol ettiler.Tabi uçuşan cezaları tahmin edersiniz.Burada mekanik projede kırım şu anda %50.
Kazanan genelde yapı denetim yada mimar oluyor.Herkesin yaptığını yaparsanız durum bu.Ancak yeni enerji kaynakları v.b. değişik konulara eğilirseniz ileri dönük daha iyi para kazanırsınız.Doğalgazdan bir şey olmuyor. 


Konu: Spor Salonu Isıtma ve Soğutma

hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

İyi hesaplanmış bir rooftop cihaz işi çözer.Belli miktarda taze hava da işin içinde olmalı.Yada ısıtma radyant ısıtıcı, havalandırma için yerin boyutlarına göre içe ve dışa çalışan kanal tipi fanlar kullanabilirsin.
Yada maliyete bakıp ısı aperisi+kombi yada kazan+chiller de olur.


Konu: Evraklarımı çalıştırmak hakkında

hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

Evraklarında olsa SGK her ay düzenli yatmadan yetki alamaz firma.Zaten askere gideceksin.


Konu: DOĞALGAZ MAKİNE MÜHENDİSİ MAAŞLARI

hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

Sektörde SMM belgesi aranmadığından yatacak olan sigortayı genelde asgari ücret üzerinden yapmak ister firmalar.Maaşa gelince bölgesel değişir ama düzgün bir firmaya girebilirsen sıkıntı yaşamazsın.
Kendi işin konusuna gelince Vergi kısmı kaçınılmazdır.3 senede bir denetleme olur ve matrah artırmak zorunda kalırsın.Gaz işi tek başına ciddi bir kar getirmez.Mühendisliğin diğer dallarıyla da uğraşırsan yada ben büyük işler yapabilirim dersen belki.Yoksa kombi satacağım v.b. dersen sene sonunda altını çizdiğinde üzülürsün.


Konu: Doğalgaz Sektöründe Bugün Gelinen Nokta

hvac
Uzman hvac
10 Eylül 2016

Arkadaşlar mali denetim elbette iyi olacak ama o bile yeterli olmayacaktır.Meslek olarak bakınca doğalgaz ve mühendislik firmalarını büyük ortak yada iş yeri sahibi Makine mühendisi olmalı.Aynı doktor ve eczacı gibi.Tüm tesisatçılar kayıt altına alınmalı.Yani MYK belgeleri istenmeli.İnşaatçılar işi bir su tesisatçısına verememeli.Karşısındaki bir mühendislik firması olmalı.Mühendisler, tesisatçılar ile rekabet etmemeli.Herkes işini yapmalı.
Ayrıca EPDK şartnamesindeki para cezası yerine belki, öldürmeye kasıttan hapis cezası verilmeli.O zaman korsan firma işi belki bir noktaya gelir.Konu: Yetkili firma tabelası

hvac
Uzman hvac
17 Haziran 2016

Kayseri'de biz yetkili firma tabelası yaptırdık.Bizde baskı olmadı ama tesisatçılar ve yetkili firmaları ayırmak için bu şekilde bir uygulama yapmak gerekiyordu.


Konu: Doğalgaz Sektöründe Bugün Gelinen Nokta

hvac
Uzman hvac
17 Haziran 2016

2 sene önce yazmış olduğum bu yazıya kimse cevap yazmamış.İlginç.Bugün Maliye Türkiye çapında tüm doğalgaz firmalarını denetlemeye başladı.Firmalar olarak rekabetten zaten birbirimizi yedik.Şimdi de cezalar v.b. gündemde.İş azaldı,karlar iyice yerde.


Konu: TÜRKAK Kaynakçı Sertifikaları Geçersizmiş

hvac
Uzman hvac
17 Haziran 2016

Her yeni çıkan belge zaten bir kazanç kapısı oluyor.EPDK'ya daha önce bacacı belgeleri ile ilgili başvuru yaptım.Hatta MYK'ya da sizin bahsettiğiniz durumu belirttim ama kıllarını bile kıpırdatmadılar.Şöyle düşünün firmasınız ve zorunlu olarak size müşteri olmak durumunda olan Türkiye çapında bir sürü firma var.2-3 saatlik bir eğitim ve ardından sınav.Bacacı seviye 3-4 belgelerinde muhtemelen bacaderin bir etkisi oldu ama çok pahalı ve yine dediğiniz gibi teknik alt yapısı olmayan kişilere nasıl güveneceksiniz.Sonra bu tip konularda denetlemeyi Makine Müh. yapar.Sadece prosedürler artıyor ama gerçek bir anlamda çalışma yok.Burada olay bir kaza olduğunda sorumluluk almamak.Sorumluluk direk en uç olan sertifikalı firmanın oluyor.EPDK yıllardır ortak bir şartname çıkartamadı.O kadar başvuru v.b. olduğu halde haber yok.


Konu: Türkiye’de en fazla maaşı mühendisler alıyor!

hvac
Uzman hvac
08 Nisan 2016

Keşke gerçek olsa...
Madalyonun görünen yüzü.Konu: Daire içi doğalgaz tesisat fiyatı

hvac
Uzman hvac
08 Nisan 2016

Konuyu yıllar sonra görmek ilginç.Halen neden fiyatlar böyle v.b. diye tartışılıyor.Arkadaşlar siz hesap yaparken sadece boru, fitings v.b. ve işçilik hesaplıyorsunuz.Peki proje konusunu hiç düşündünüz mü?MMO asgari rakamları yayımlıyor her sene.Eğer bu fiyatların altına proje bedeli gösterirseniz şimdilik belki bir şey olmayabilir ama maliyenin konrolünden sonra 100 binlerce TL ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.Proje ve işçilik kalemleri direk kar olarak göründüğünden bir de kurumlar vergisi yükünüz çıkmakta.Ayrıca çizdiğiniz projelerden ölene kadar sorumlusunuz.Yani bir durum olursa ve suçlu bulunursanız örneklerinin olduğu gibi hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz.
Halen bir iki metre boru diyorsanız lütfen piyasadan çıkın.İşinize biraz saygınız varsa ona göre davranın.Biz burada cılkını çıkarttık şimdi para kazanamıyoruz.Konu: TÜRKAK Kaynakçı Sertifikaları Geçersizmiş

hvac
Uzman hvac
08 Nisan 2016

Devlet artık Mesleki Yeterlilik istiyor.Bu duruma tezat olarak Türkak ve hatta Çıraklık Eğitim'den alınan ustalık belgeleri geçersiz kalıyor.Belge konusuna gelince.Eğitimlerin nasıl olduğuna şahit oluyoruz.Daha sonra sınav oluyor.Bir mühendis olarak kendi belgelerime yaptığım yatırımı düşünüyorum da.Bu bir yana MYK'da hala düzelmemiş yada dikkatlice göz önünde bulundurulmamış unsurlarda var.Mesela bacacı seviye 3 ve 4 belgelerini Lise mezunu herkes alabiliyor.Bu belgede projelendirme ve denetleme var ve kabul etmeseler de konu makine mühendisliği branşına giriyor.Belge yeni bir kazanç kapısı.Neredeyse hiçbir gelişmiş ülkede bu şekilde bir belgelendirme yok.Meslekler okullarda öğretiliyor.Sonradan bir hafta sürecek eğitimi iki saatte verip sınavla işler olmuyor.Bazen diyorum ki acaba resmi kurumlarda bu tip tüzük v.b. hazırlanırken branştan kişiler hazırlamıyor mu?


Konu: ses yapan termostatik vana sorunu

hvac
Uzman hvac
08 Nisan 2016

Özellikle az daireli binalarda (20 daireden az) kalorimetre yada pay ölçer kullanıldığında mutlaka frekans kontrollü pompa sistemi kullanılmalı.Sabit debili,3 kademeli pompa kullanılırsa bu tip sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.Suç t. vanalar da değil sistemi dizayn edende.Şu anda bu sistem var mı var denmesi için denetimsiz yapılmakta.Pompa sistemini bir gözden geçirmek lazım.Eğer 3 kademeyse zaten sorun vardır.Değilse pompa değerlerine bir bakmak lazım.Konu: Hava sorunu

hvac
Uzman hvac
29 Mart 2016

Küçük bir detay daha var ki sisteme su basıldıktan sonra normal çalışıyor.Bina dediğim gibi Bodrum+Zemin+9 Nkat.Kapalı genleşmede ki hava basıncını 3,6 ya çıkardığımdan beridir.Hava 3-4 gün sonunda oluyor.İşin ilginci normalde çalışıyor ama hava daha sonra oluyor.Kaçak var mı bilemiyorum ama aklıma başka bir şey gelmedi.Sizce?