Programs
Programs
19 Eylül 2013

Lanet olsun Makine Mühendislerine!

Herkese merhaba .. belki bu konu defalarca açılmıştır araştırmadım pek forumda açıkçası çünkü direk içimi dökmek istedim eminimki burda meslektaşım çok yani iç dökmek için iyi bir yer . Başlıktanda anlaşılacağı üzere bir sitemim var bu sitemi getiren ise yaşadığım son olay oldu..

Bir doğalgaz firmasında çalışıyorum iş sahibi eski bir bakkal oda piyasadaki ve kanundaki açıklardan yararlanarak yapmıs yatırımını açmış bir firma ah be (bu kısımda sövüyorum aslında bilirsiniz ) ..bugün proje çizmeye gittiğimde  80 li yaslardaki bir teyzenin evi olduğunu anladım .. kadın koku alamıyor ve beraber yaşadığı kimse yok yani tek basına.. Patrona buraya selenoid vana ve alrm cihazı istiyorum dedim.. ya bosver yapmışız tesisatı zaten dedi.. Boşveremem ozaman baskasına çizdir dedim .. tartıştık istifa ettim .. tabi çakal hemen mühendis bulamayacağından haklısın vs özür zırvalıklarıyla beni kandırdığını sandıda.. sonutça taktırdım selenoidi..

Ben kaç yıl sorumlu olduğumuzu yasayı ıvırı zıvırı geçtim.. İnsani sorumluluktu vicdanen rahatsızlık hissettim..

Peki suç kimde ? bu çakallar yığınına nasıl engel olacaz.. Çok pasifiz arkadasım evet sende pasifsin bunu okuyan.. evet sende çakalsın iş sahibi sende okuyorsun bunu biliyorum .. kimse mecburiyetten 1000tl 1500 tl ye çalışıyorum zırvalığını anlatmasın bana. Bende çok zor durumdayım aileme bakmak zorundayım fakat ben diyorumki tüm mühendisler her sektör için toplanıp protesto grev adı her neyse dişimizi göstermeliyiz.. 3 ay abi 3 ayda kimse ölmez .! ben kardesime 1 ay para göndermesem okuyamaz.. bukadarda zor durum.. ama diyorumki olsun göze aldım !..

Ama önce bir birimizin kuyusunu kazmayı bırakmalıyız. Her şantiyede birbirinin kuyusunu kazanlar genelde makina mühendisleri oluyor en azından ben gördüm bunu 10 kişinin 10 nuda çakal birbirini savunmayan ben yiyeyim öteki aç kalsın tarzı meslektaşlarım ..

Doğalgaz sektörüne ne demeli elin bakkalı kimki iş yeri açıp onun bunun canını tehlikeye atıcak mühendise emir verecek iki kuruşa çalıştıracak kim bu çakallar.. Bunlara nasıl bir mühendisin yapması gereken işleri yap diyorlar. Yap diyenler kimler bu açık ne ? Neden bu işi sadece mühendisler yapmıyor .! Neden bir yasa ile engellenmiyor ? nedenini söyliyim pasifiz arkadaş Pasif! Ve bir birimize karşı en tehlikeli meslek grubuyuz makine mühendisleri ! Lanet olsun :) Bu pasifliğe bu haksızlığa bu suskunluğumuza . Hadi eyvallah


makoto
makoto
20 Eylül 2013

yazdıklarına hak veriyorum. \r
başkaları şirket kurabilir bunda sıkıntı yok ama mühendis nasıl uygun görürse ona göre işlem yapmak zorundadır işveren. \r
teknik konulara müdahale etmemelidir. zaten bilmediği işe müdahale etmesi de saçma olur.\r
en güzelini yapmışın resti çekmişin bende olsam aynı şeyi yapardım. \r
benim avantajım şirkette bana sorulmadan hiçbirşey yapılmaması, bence olması gereken de bu.\r
bazı mühendis arkadaşların hatası da şu zaten söylenen herşeye kafa sallamak, işle ilgilenmemek, projemi çizeyim susayım paramı alayım mantığı,\r
bu kafaylada bir yere varılmaz....


Programs
Programs
21 Eylül 2013

Hocam şirket açtılar tamam.. ama şirketi mühendisin yetkisi üzerinden kuruyor yani verdiğin onca emekle aldığın yetkiler üzerine .. bir eczacı diplomasını kiralarken nasıl diş geçiriyorsa bizde öyle olmalıydık bir mali müşavir bile kök söktürebiliyor firmalara ..herkes bir bahane üretiyor neymiş efendim piyasada zibil gibi mühendis varmış varsa var arkadaşım öylede var böylede var bari çalıcaksak bir standartımız olsun.. bugün dışarıda mühendisim dediğin zaman ha çaycısın ha mühendis hiç bir saygı yok . bu adamlar sonuçta bir mühendis bulmayacakmı bulacak .. kimse çalışmassa mecburen verecek 2500 tl o mühendise. Doğalgaz sektöründen bahsediyorum ..Bir firma ustasına bir haftada 3 bin lira para verebiliyorsa bu demektirki mühendisinede aylık çok rahat verebilir .. ama firmaların sölediği tek laf burda mühendis piyasası bu ? yahu kim o piyasayı bu hale getiren mühendisler ? veya kendine mühendis diyen ruh bozuntuları . 18 yasındaki bir usta seni beşe katlıyor sen mühendisim diye geçiniyorsun arkadasım .. Simdi diyeceklerki sen küçümyorsun evet küçümsüyorum birader . sırf diğer mühendis arkadaslar böyle yaptı diye küçümsüyorum usta grubunuda diğer meslekleride.. mühendis dediğin bir ülkenin beynidir beyin takımıdır. unutma ünv de verdiğin emeği o zorluğu o dersleri o uykusuzluğu ..! Birader hiçmi birşey yapamıyorsunuz borç edin harç edin biraz risk alin bulunduğunuz memlekette o şirketi siz kurun !! en azından kimsenin hakkına girmemiş olursun En azından bu mesleğin afedersiniz içine etmemiş olursunuz.(Not : Bende memleketime doğalgaz gelmesini bekliyorum ve o memleketi bir çakala yedirirsem namerdim )

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.