karakan21
karakan21
28 Ağustos 2014

HAVALANDIRMA KANALLARI İZOLASYON HAKKINDA

ARKADAŞLAR ŞU AN BÜYÜK BİR STAD PROJESİNİN KONTROL MÜHENDİSLİĞİNİ YAPIYORUM VE YAKLAŞIK 2 HAFTALIK BİR TECRÜBEM VAR UZMAN ARKADAŞLARA SORUM OLACAKTI??

1-HAVALANDIRMA KANALLARINDA ÜFLEME HATTINDA İZOLASYON EMİŞ HATTINDA İSE İZOLASYONSUZ YAPILACAKTIR DİYE ŞARTNAMEDE YAZIYOR EMİŞ HATTI NEDEN İZOLASYONSUZ?

2-ISI GERİ KAZANIM ÜNİTESİNE BAĞLI OLAN EMİŞ HATTI İŞE İZOLASYONLU YAPILMIŞ ŞARTNAMEDE AÇIKÇA BELİRTMİYOR FAKAT YAPAN KİŞİ ISI GERİ KAZANIM ÜNİTESİNE BAĞLI OLAN HAVALANDIRMA EMİŞ KANALININ İZOLASYONLU OLMASI GEREKTİĞİNİ İDDAA EDİYOR AÇIKLAMASI İSE EMİŞ ESNASINDA İÇ ORTAMDAN ALACAĞI HAVANIN ISI KAYBI OLMAMASI İÇİN DİYOR

BU KONULARDA UZMAN ARKADAŞLAR YARDIM EDEBİLİRLERMİ CEVAP BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER...


akgul81
akgul81
29 Ağustos 2014

Isı geri kazanım cihazları emiş hattı ortamdaki kirli havayı dışarı atar ve ortamın soğutulmuş veya ısıtılmış havasını taze hava üzerinden geçirerek ortam havasını temizler.

Bence emiş hattının izoleli olması gerekmez, çünkü zaten hava dışarıya atılıyor.
Üfleme hattı ise izole edilebilir, havanın ulaşacağı yere kadar ısısını korumasına yardımcı olur.

Ama genele anlamda ısı gerikazanımlı tesisatlarda boruların izole edilmesine gerek yoktur diye düşünüyorum.enver
enver
11 Eylül 2014

Isi geri kazanim cihazina giden emis kanallari shartlandirmis ortamdan geciyorsa izolasyona gerek yoktur, ancak shartlandirilmamis ortamlardan geciyorsa izolasyon yapilmalidir.semiyildiz
Danışman semiyildiz
11 Eylül 2014

kanalda yoğuşma ihtimalini olacağını düşünürsek yalıtım gerekir...aksi halde yoğuşma ihtimali doğar...


Mete kılıç
Mete kılıç
12 Eylül 2014

Isı geri kazanım cihazı veya ısı geri kazanımlı klima santrali kullanılıyorsa emiş ve üfleme kanallarına izolasyon yapılması daha doğru olur.


mimanti
mimanti
02 Ocak 2015

Ya arkadaşlar herkes o kadar benimsemiş ve normal görmeye başlamış ki kimsede demiyor arkadaşım sen iki haftalık tecrübe ile nasıl kontrollük yapıyorsun. Kimi kontrol ediyorsun. Proje yapanların kaderi bu işte. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.