Engineer*of*earth
Engineer*of*earth
31 Aralık 2015

MİMARİDE KOMBİ BACALARI

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzre kombiler , konveksiyonel , hermetik , yoğuşmalı gibi özelliklere ayrılmakta.  Mimar arkadaşım, binada baca kanalı bırakmak istiyor kombiler için. Örneğin her daire farklı özelliklerde kombi kullanmakta. Bu kombileri tek bir baca kanalına bağlamak doğru mudur ? değilse hangi tür kombiler bu bacaya bağlanabilir ?.. Tşkler şimdiden .. iyi çalışmalar


semiyildiz
Danışman semiyildiz
01 Ocak 2016

kombi bacaları şönt bacaya bağlanamaz ancak kaskad tarzı baca şaftı içine ana baca yaparak her dairenin bacasınıda bu bacaya bağlayarak çıkarılabilir ,baca firmasından bir seferlik teklif almıştım maliyet 5 kat ivarında artıyor,
en sağlıklısı direk dış havaya vermektir,hem ekonomik hem daha güvenli....
semiyildiz2016-01-01 07:38:33


Engineer*of*earth
Engineer*of*earth
01 Ocak 2016

Peki , örneğin hermetik kombi oksijeni dışarıdan temin etmekte , biz bu kombiyi ortak  bacaya bağlarsak , temiz oksijeni yine bu bacadan mı temin edecek ? bağlanabilirse zararı varmıdır ?
Tşkler...semiyildiz
Danışman semiyildiz
02 Ocak 2016

oksijeni ortamdan temin edecek,baca firması tüm kontrolleri sızdırmazlık,montaj ve yeleşim kurallarına göre yapmak zorunda..sıkıntı olmaz..


erisgen
erisgen
09 Şubat 2016

bacalı kombi üretiliyor mu hala? açık bacalı kombi bulamazsınız, hermetik bacalı kombi bulabilirsiniz onun içinde bacaya gerek yok. 

mimar arkadaş acil durumlar için soba ve mutfakta aspiratör için baca tasarlaması yapacaktır.

inşaatta çalışanlar binalarda baca ihtiyacı kalktığı için adi baca tasarımı yapıldığını söylüyorlar. nasılsa soba vs bağlanmıyor diye. ama genede ortak adi baca yerine ferdi baca yapılmalı binalara yarının ne olacağı bilinmez. o binaya soba dahi kurulsa karbonmonoksit zehirlemeleri olabiliyor ve bir kattaki oluşan karbonmonoksit diğer katlardakileri de zehirleyebiliyor.

ayrıca  mutfak bacalarında da aynı sıkıntılar mevcut. aspiratör için bırakılmış bacalarda birbirlerinin yemek kokularına mağruz kalabiliyorlar. alt kattaki çemen, sucuk, pastırma alışkanlığı olan komşunun kokusunu üst katlar çekiyor ve bu konuda sıkça şikayetler oluyor.

erisgen
erisgen
09 Şubat 2016

ayrıca hermetik kombi bacaya bağlanmaz. hiç bir bacaya bağlanmaz.


semiyildiz
Danışman semiyildiz
10 Şubat 2016

ortak bacanın hermetik olanı yok,o yüzden hermetik olarak kombi bacası ortak bacaya bağlanamaz,
kombiler tabiki bacalı olarakta çalışıyor,yurt dışında bu tür kullanımlar yagın ,merkezi sistem ağırlıklı kaskad kullanım daha ekonomik oluyor,

hermetik bacanın ortak baca bağlantısı olmaz.Engineer*of*earth
Engineer*of*earth
26 Mart 2016

Herkese çok teşekkürler. Bu konuda fikir sahibi olabildim. iyi çalışmalar
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.