Gülbahar
Gülbahar
06 Nisan 2017

Merkezi sistemde kazan kapasitesi

Merhaba arkadaşlar.umarım bu konuda yardımcı olursunuz.5 katlı,her kat tek daire,220 m2 lik toplam 5 daireden oluşan bir binaya kömürlü kazan seçimi yapılacak.her evde ortalama 10 mt petek olduğunu düşünürsek kazan kapasitesi kaç olmalı.bir mühendis arkadaş 180000 lik diye hesaplamışta,bana açıkcası fazla geldi.sizce ne olmalı?bu arada son katta merkezi kolon sisteminin bitiminde ,boru ne kadar yüksekte sonlandırılmalı.bunun bir ölçüsü varmı acaba


kyıldırım
kyıldırım
06 Nisan 2017

Bu bilgiler ile bence arkadaş doğru cevap vermiş , çunku odaların ısıl kayıplarını bina cephesinin bitişik nizam mı yoksa ayrık mı , güney kuzey hattında mı gibi ısınmaya direk etki edecek faktörlerin de ayrıca bilinmesi gerekir. 
Burada kazan kapasitesinin seçilmesinde kritik devre hesap yöntemi kullanılır, kazana dikeyde ve yatayda en uzak noktada ki ve hesaplanan ısı kaybı ile seçilen petek ısıl gücünden itibaren kazana kadar güçlerin toplamı hesaplanır ve kayıplarda hesaba katılarak boru çapı kazan kapasitesi gibi değerler hesaplanır. 
Bu değerleri hesapladığımızda binanız için yaklaşık 150 kw bir kazan bulunacağını ben tahmin ediyorum , ama bu veriler olmadığı için ben de en az 180 lik bir kazan kullanmanızı tavsiye ederdim. 
Ayrıca bunu kazan satış temsilcilerine de sormanız iyi olur.
ısıtma hattında 1/2" parmak boru ile yarım metre daha çıkıp hava tüpü ve hava boşaltma pürjörü kullanın. Çatıya yapacağınız açık genleşme deposuna da bağlayabilirsiniz. 
Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
07 Nisan 2017

18000 kcal uygun bir değerdir bende öyle alıyorum çünki deiğer bilgilri zaten kyıldırım vermiş. mantıklı.


Etem Kahvecioğlu
Etem Kahvecioğlu
05 Eylül 2018

binanın ısı yalıtımı iyi ise tüm cepheler köpük vb.benzeri izalasyon ile kaplı ise ben 100 kalorili bir bir kazan ile 4.5 katta (metrajlar benzer.) sonuç alıyorum. Ancak İzmir şehri ve izalasyon mükemmel. Ancak İyi kalite ithal kömür kullanıyorum. Başlangıçta 3.5 kattı bir kat ilavesini de taşıdı. Ancak 130 kcal altına düşme eger iyi izalasyon varsa.Petek uzunluğum da fazla idi yoğuşmalı kombi düşündüğümden  yine de katta 12 metreyi geçmez.
 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com