elartanibereket
elartanibereket
30 Ekim 2017

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN ASGARİ BÜRÜT ÜCRET 2017

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2017 YILINDA UYGULANMASI GEREKEN ASGARİ BÜRÜT ÜCRET 3500 TL ~ NET 2500 TL OLARAK BELİRLENMISTI!


Bazı firma ve iş yerlerinde sigortanın düşükten yatırılması gözlenmektedir. Mutlaka E-devlet üzerinden bürüt ücretinizi ve sigorta bilgilerinizi kontrol ediniz.


Maaşınızın bir kısmını elden alıyorsanız dikkat!


İş verenlerin en çok tercih ettiği yöntem sigortanızı düşük göstermek. Bunu da yakalanmadan yapabilecekleri en kolay yol asgari ücreti bankadan ödedikten sonra geri kalanı elden vermek suretiyle yapmalarıdır. Hem devleti hem de sizi dolandıran iş verenleri şikayet edebilirsiniz!


Özellikle devlet teşviklerinden yararlanmak için kısa süreli mühendis alıp çalıştırmak, sigortalarını eksik yatırma ile dolandırmanın bir çok yolunu keşfeden iş verenleri SGK, kurumu ve mühendis odalarına şikayet edebilirsiniz. Şikayetin sonucunda denetim adı altında  geliyorlar ve kimin şikayet ettiği gibi bir kaygı olmadığından güvendesiniz.


SGK ile TMMOB arasında imzalanan protokol gereğince, her yıl TMMOB Yönetimince belirlenen mühendis, mimar ve şehir plancıları için  ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari "brüt" ücret 2017 yılı için 3500 TL olarak belirlenmişti. Net (elinize geçen) ücret yaklaşık 2500 TL olması gereklidir.


TMMOB Yönetim Kurulu’nun 19 Kasım 2016 tarihli toplantısında alınan ilgili karar şöyle idi:


KARAR NO 94: TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2017 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına.. karar veriliyor.


Bu konuda henüz bir cevap yazılmamış.Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com