Ayhan45
Ayhan45
13 Şubat 2018

Doğalgaz Yetki Belgesini Kullandırma Güncel Fiyatı

İyi günler, Doğalgaz yetki belgesi aldım. Arkadaşlardan bazıları yetki belgesini kullandırma ile ilgili ilan vermişler doğalgaz üzerine işyeri açma ile belge kullandırma arasında tercih yapmak için güncel belge kullandıran arkadaşların aldığı ücret ne civarda onu merak ettim. Aylık mı yoksa proje başına mı ücret alıyorsunuz ve işyeri açma ile belge kullandırma arasında tavsiyeniz ne olurdu.


canguntan
Danışman canguntan
16 Şubat 2018

Belge kullandırmanız durumunda sigortanız aylık olarak yatmak zorunda ama SMM zorunluluğu olmadığından mühendis asgari ücreti üzerinden pek yatırmazlar. Belgenizi kullandırır ve işleri takip etmezseniz, bir durum olduğunda hapse bile girme durumu söz konusu olabilir. Projeye atacağınız imzanız siz ölene kadar sizinle.

İş yerine gelince yaşadığınız yerde doğalgaz işleri nasıl onu inceleyin ve kesinlikle doğalgazı ana konu olarak almayın yoksa farkına varmadan zarar edebilirsiniz. Mekanik tesisat işleri yapın mesela yanında doğalgaz da olsun. 

Belge konusunda firmalar genelde sadece SSK yatırmak ister ama yinede bir ücret alabilirseniz bu aylık şeklinde olur.
Gülcan Çal
Gülcan Çal
16 Şubat 2018

@cangutan SMM zorunluluğu olmadığından derken ? Benim bildiğim zorunlu ama.

@Ayhan45 Balıkesir de bir doğalgaz firmasında çalışıyorum. Benden önceki mühendis belgelerini kiralamıştı 2017 nin ilk dönemi ona verdikleri para 900 TL artı sigorta ama 3500 üzerindendi. 
canguntan
Danışman canguntan
03 Ağustos 2018

Geç cevap için özür dilerim. EPDK genel şartnamesinde SMM şartı yok. Ancak Gaz dağıtım firması "diğer belgeler" başlığı altında isterse o zaman SMM gerekir. Bunu da Gazmer v.b. yerler doğalgaz belgesi verebildiğinden artık istemiyorlar. Sigortanız yatıyor ama ne kadar yattığı gaz dağıtım firmasını bağlamıyor. Böyle olunca iş veren en düşük rakamlara sigorta ediyor.
Eğer gaz dağıtım firması SMM isyorsa bir danışın. O zaman e azından Müh. asgari ücreti üzerinden yatabilir.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com