muratt
muratt
30 Kasım 2018

300 mbar'a göre hesaplanan fatura ile daha fazla mı ödüyoruz?

Merhaba;
1-) Merkezi kaskat sistemli binamıza 300 mbar'a göre hesaplanan fatura çıkmaktadır. Bu durum 30 dairelik binamızda ısınma maliyetini yükseltmektedir. 300 mbar'lık fatura ile 21 mbar'lık faturayı karşılaştırdığımızda (Benzer bina ve aynı daire sayısı, aynı tüketim olmasına rağmen)aralarında TL olarak yaklaşık %35 fark var. Yani 21 mbar'lık fatura TL olarak daha azdır. Binamıza tadilat projesi yaptırıp 21 mbar'a düşürüp daha düşük fatura çıkması sağlanabilirmi. 
2- Gaz şirketleri faturayı eksik yapmışız deyip geriye dönük para talep edebilirmi? Teşekkürler..


Kemal ÜNLÜ
Uzman Kemal ÜNLÜ
30 Kasım 2018

Doğalgaz sıkıştırılabilir akışkandır ve farklı basınçlarda hacmi değişir. Bu nedenle Gaz Dağıtım Şirketleri doğalgazı faturalandırken bir düzeltme katsayısı kullanır. Yani faturanız oluşturulurken sayacın ölçtüğü hacim  ile düzeltme katsayısı çarpılır. Bu düzeltme kullanım basıncınıza, sayacın tipine ve bulunduğunuz bölgeye göre değişir.

Aslında düzeltme katsayısı sizin tükettiğiniz gerçek gaz miktarını bulmak içindir. Bir dezavantaj değildir. Şayet benzer bir bina daha az gaz tüketerek ısınıyorsa bunun farklı sebepleri olabilir. Örneğin kazanınız verimsizdir, seçilen baca uygun değildir, binanız izolasyonlu değildir yada diğer binada sıcaklık konforu daha düşüktür gibi gibi.

Ama yinede gaz dağıtım şirketinize bir şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Bazı durumlarda sayaçlar hatalı ölçebiliyor kalibrasyon gerekebilir. %35 lik fark ciddiye alınmalıdır.


dafidakk
Uzman dafidakk
03 Aralık 2018

ek yapmak gerekirse o işin tadilatına girmeyin zaten tesisat uzunsa mevcutta bir çap farkı devreye girecektir işin tadilat maliyeti de yüklü olabilir
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.