ftalfa
ftalfa
21 Ocak 2019

Popüler Konu : Boru Çapı ve Kritik Devre Hesabı

Herkese merhaba, şekildeki soru üzerinde biraz kafa yordum fakat işin içinden çıkamadım.Alt kat lokanta üst katta ise 2 daire mevcut. Bu konularda pek tecrübeli değilim. Rica etsem boru çapları ve kritik devre hesabını yapabilir misiniz?


Ufuk Uçar
Ufuk Uçar
21 Ocak 2019

mailine bak.


MEHMET BSBYZ
MEHMET BSBYZ
21 Ocak 2019

BANA DA MAİL ATABİLİR MİSİNİZ? mehmet.bsbyz@hotmail.com


Kemal ÜNLÜ
Kemal ÜNLÜ
21 Ocak 2019

Son zamanlarda özelden bir paylaşım modasıdır gidiyor.  Mail atınca 1 kişi buraya yazınca ihtiyacı olan herkes faydalanır. (Naçizane tavsiyemdir)

Gelelim konuya elle hesaplamaya üşendim bu nedenle zetacade hesaplattım. Hat numaraları biraz farklı oldu buna dikkat edersin.

Soruların olursa yazarsın ancak özelden değil buradan sor :)
Kemal ÜNLÜ
Kemal ÜNLÜ
21 Ocak 2019

Bu hesabın nasıl yapıldığı farklı bir örnek üzerinden daha önce burada anlatıldı. Bunu da mutlaka inceleyin

https://www.dogalgazprojesi.com/104/21-mbar-hesabi-uygulamali.html


ftalfa
ftalfa
21 Ocak 2019

Hocam çok teşekkür ederim ellerinize sağlık çok açıklayıcı olmuş. Yalnız anlamadığım bir nokta var 3 numaralı hat için L değerini neden 2 m alıyoruz.


Kemal ÜNLÜ
Kemal ÜNLÜ
21 Ocak 2019

Hat numaralarını zetacad otomatik verdiğinden benim numaralar seninkinden farklı oldu. Bunu belirtmiştim.

Senin izometrinde 4 numaralı hat benim izometrimde 3 numaralı hatta denk geliyor.

Senin izometrine baktığımızda 4 numaralı hattın uzunluğu için 2m belirtilmiş. Bu nedenle L=2m


canguntan
Danışman canguntan
22 Ocak 2019

Bu işin en basit hali şudur.HEr bağımsız birime giden hatları belilrler ve basınç düşüşlerine bakarsın. Hangi hatta en yüksek basınç kaybı varsa o hat kritik hattır.
Mesela üstteki izomeriye bakarsanız 1 no'lu daireye giden kolon hattı 1 ve 4 no'lu hattır. Aynı şekilde diğer dairelere giden hatlarında basınç kayıplarını zaten hesaplamak durumundayız.Gerçi zetacad ile ama olsun.
Hepsini tespit edip baktığımızda bu örnek için 1 no'Lu dairenin ki en yüksek çıkıyor.Bu durumda bu hat kritik hattır.


Emre Tombul
Emre Tombul
2 ay önce

Merhabalar. Bu Zetacad in hesap tablosunda mı hata var ben mi hatalı yapıyorum anlamadım lakin mmo nun akış hızı ve sürtünme kaybı tablosundan 15m3/h ve dn32 çakıştırılınca akış hızını : 4,1 boru sürtünme kaybını ise : 0.0872 olarak okuyorum. Buda demektir ki ilk hat için L:11m x 0.0872 = 0.959mbar lık bir kayıp sadece sürtünmeden geliyor. Ksi kayıpları ve kritik hattaki diğer branşman kaybı hariç yani muhtemelen mmo nun tablosuna göre bu hat kurtarmıycak demektir. Tam tersi bir durum olsa idi Zetacad emniyet açısından kaybı fazla alıyor diye düşünecektim lakin hesap ortada acaba gözden kaçırdığım bir durum ya da yanlışlığım mı var, bilgili ve ilgili arkadaşlar cevap verirse çok sevineceğim. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.