Muhammed Said Karabulut

Akmercan'ın Doğalgaz Piyasalarında Deneyim Şartı Araması

Tunceli Merkezde kurulmuş Doğalgaz piyasasında iç tesisat yapım ve kombi satışı yapan bir firma olarak Şehirin Gaz Dağıtımını üstlenen Akmercan Firmasından Sertifika Talebinde bulunmak üzere belgelerimi ilettiğimde Firmada çalışacak olan Makine Mühendisinin 1 Yıllık Doğalgaz Piyasalarında deyim şartının olduğunu ve bunun EPDK'nın istendiğini bize söylediler. Ben Üniversiteden Mezun olup Makine Mühendisi Unvanı Kazanmış Makine Mühendisleri Odasına Kayıtlı, Mesleki Yeterlilik Kurumun'dan Doğalagaz Piyasalarında Çalışmak İçin Gerekli Yetki Belgelerini Almış Bir mühendis olarak Neden benden Deneyim isteniyor. EPDK'nın böyle bir isteği var ise Türkiyedeki Tüm dağıtım firmaları EPDK'ya Bağlı ve bu kural hepsi için geçerli olacak ve deneyimsiz bir mühendis hiç bir firmada çalışamayacak ve sektöre hiç bir şekilde yeni bir mühendis giremeyecek bu durum ne kadar mantıklı? 

 

Doğugazda Yaklaşık 4 Ay Çalışıp 300 Daire ve 40 civarı kolon'unu gaz açım işlemini yaptım Akmercandaki yetkili kişiye Gerekirse doğugazdan referans yazısı getirebileceğimi söylememe rağmen ısrarla hayır deneyimsiz mühendis çalışamaz demesi çok saçma değilmi. Ben firma sahibi ve firmanın mühendisiyim sırf deneyim yüzünden yanımda sadece belgelerini kullacağım bir mühendis neden çalıştırayım. 

 

sizlerin yorumu nedir veya başına böyle bişey gelen varmı nasıl bi çözüm bulunabilir.


YASİN34
YASİN34
19 Mart 2019

Benim düşümcem EPDK yı ara ve bir gazdağıtan şirket bize böyle bir engel teşkil ediyor ve bence direk şikayet et senin yerinde olsam böyle yapardım.


Muhammed Said Karabulut

EPDK bilgi sayfasından yazdım sonuç bekliyorum şuan


Teknik Isı Mühendislik
Uzman Teknik Isı Mühendislik
20 Mart 2019

Yaklaşık 7 yıldır Akmercan bölgesinde görev yapıyorum ve böyle bir şey biz yaşamadık. 


Muhammed Said Karabulut

Epdk İle görüştüm mevzuatta böyle bir şey yok diyorlar. Akmercan Genel Merkezle Görüştüm Yıl olarak değil Ama proje Bazında deneyim istiyoruz artık diyorlar. Ama Kaç proje kaç kolon kaç ilave istedikleri belli değil. 1 ocaktan itibaren yürürlüğe girdiğini söylüyor akmercan tunceli. Kurumların birbirinden farklı kordine olmadan işlemesi bir sürü sıkıntı doğuruyor.


19mech_eng19
19mech_eng19
20 Mart 2019

Bence bu işin peşini bırakma takip et böyle saçmalık olmaz.Gerekli yerlere epdk cimer felan şikayette bulun hatta kanitlarla birlikte.Çunku gaz dağitimda çalışanlardan bazilarinin el altından iş yaptiklarina yada adam kayırma gibi şeylerine tanık oldum.Hele kücük bi yere açıyorsan seni oyalayarak zorluk cikararak kucuk hesap pesinde olabilirler.hem 1 yillik deneyim demisler diyosun sonrada belli sayi diyosun boyle demistiniz diye sormadin mi.ayrica yanliş bilgi vermeyede haklari yok
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.