MertAli
Supervisor MertAli
19 Eylül 2019

Abone Olmayan Binalarda Doğal Gaz Servis Kutuları Sökülecek

Aksa Çukurova Doğalgaz, önünde doğal gaz servis kutusu bulunan ancak uzun süredir doğal gaza geçmeyen binalardaki servis kutularını sökme kararı aldı.

Sökülen servis kutuları, doğal gaz kullanmak isteyen binalarda değerlendirilecek.

Aksa Çukurova Doğalgaz Şirket Müdürü Sertaç Uraz konuyla ilgili olarak, “Aksa Çukurova Doğalgaz olarak her yıl daha fazla vatandaşımızı doğal gaz konforuyla tanıştırmak için hız kesmeden çalışıyoruz. Faaliyet alanımız içerisinde, doğal gaz altyapı şebekesini henüz tamamlamadığımız bölgelerde dahi yerel yönetimlerden ve vatandaşlardan doğal gaz kullanımına yönelik yoğun talepler alıyoruz. Buna karşılık önünde doğal gaz servis kutusu bulunan toplam 23 bin binadaki 120 bin dairenin uzun süredir doğal gaz kullanımına geçmediğini üzülerek takip ediyoruz. Bu sebeple, bu binalarda atıl durumdaki servis kutularını doğal gaz aboneliğine başvuran binalarda değerlendirmek amacıyla sökme kararı aldık. 19 Eylül 2019, Perşembe günü itibarıyla, doğal gaz servis kutusu bulunan ancak abone bağlantısı gerçekleştirmemiş binalardaki servis kutularının söküm işlemini başlatacağız” şeklinde konuştu.

Doğal Gaz Düşük Yatırım Maliyetiyle Sadece Ocakta da Kullanılabilir

Doğal gazın sadece mutfakta pişirme amaçlı da kullanılabileceğini ve bu kapsamda yapılacak doğal gaz tesisat maliyetinin bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti edeceğini hatırlatan Sertaç Uraz, “Çukurova’da hizmet veren sertifikalı doğal gaz tesisat firmalarıyla iş birliğimiz sonucunda 1 Eylül 2019 - 31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere ‘Mutfakta Doğal Gaz Kampanyası’ başlattık. Vatandaşlarımız doğal gaz tesisat dönüşümlerini uygun fiyat ve taksit seçenekleriyle bu firmalara yaptırabilirler. Mutfakta doğal gaza geçmek isteyenler aynı kampanya kapsamında, abone bağlantı bedeli için 3 taksit fırsatından da faydalanabilirler” dedi.


cemrener
cemrener
19 Eylül 2019

Abone olmadan binaya kutu koyarsan sonucuna katlanırsın. Bence blöf yapıyorlar.


canguntan
Danışman canguntan
21 Eylül 2019

Sökebilirler ama çekili hattı ne yapacaklar? Kayseri'de gaz kullanımı için kutu, abone tarafından talep edilmeden konulmuyor. Kutuyu sökse de, yaptıkları polietilen hattı ne yapacaklar? Kutunun içinde zaten regülatör yok. Zaten servis hattı ücretini aboneden almadan koydukları kutuyu sökmek için bir daha mı işçilik ödesinler?


edremit
edremit
21 Eylül 2019

Bu kararı  çukurova bölgesi merkezden bağımsız almış olamaz. Muhtemelen pilot bölge olarak seçildiler. Gelen tepkilere göre diğer aksa bölgelerinde de başlatılacak.

canguntan'ın dediği gibi kutu sembolik olarak sökülüyor. Esas maliyet toprağın altında


Ahmet Solmaz
Uzman Ahmet Solmaz
23 Eylül 2019

Bu karar bence mantıksız adamın durumu olmaya bilir 2-3 sene sonra abone olursa tekrar mı kutu koyulacak kazı yapıcalacak boşuna masraf yanlış bir karar veriyorlar. koyulmuş bir kutuyu neden sökmek isteyesin anlamış değilim. 


canguntan
Danışman canguntan
25 Eylül 2019

Aynen dediğiniz gibi oluyor. Kayseri'de bu şekilde. Bunun kanuni sebepleri de var. Gaz dağıtım firmasının yönetmeliklerinde bir madde var şu anda hatırlayamıyorum ama kutu koyarlarsa sıkıntı oluyor. Sadece abone olunduğunda kutu konuyor. Önce abone belediyeden yol kesme izni alınıyor ve sonra gaz dağıtım firmasına bu izin teslim ediliyor ve kutu konuyor.Kutu koonduktan sonra da abonelik bağlantı bedeli alınıyor.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.