HALİL İBRAHİM 01
HALİL İBRAHİM 01
01 Haziran 2020

DOĞAL GAZ TESİSATI YANGIN MERDİVENİ VE ASMA TAVANDAN GEÇEBİLİR Mİ ??

Değerli büyüklerim merhabalar, şanlıurfa (aksa gaz ) yapacağım bir tesisatı projesi için bir kaç şey soracaktım 

1) 4 katlı bir bina kazan dairesi çatıda. doğalgaz tesisatını çatıya yanğın merdiveninden  çıkartıyorum çünkü binada 2 adet merdiven var ikiside yangın merdiveni başka merdiven bulunmamakta. Mecbur tesisatı yangın merdiveninden geçireceğim herhangi bir sakınca var mıdır ? 

2) doğal gaz tesisatını yer yer asma tavanın içinden geçirdim sıkıntı olur mu ? yani doğal gaz tesisatı asma tavanın içinden geçebilir mi ?


bkn44
bkn44
01 Haziran 2020

Doğalgaz hattı yangın merdiveninden geçemez.İki merdivenin ikisindede yangın kapısımı var acaba? birinde varsa diğerini merdiven boşluğu gösterip hattı ordan yürütebilirsiniz.

 

şaft arasından geçen kısımları için 1 metreye kadarsa sıcak sargı bandıyla 1 metreden fazlaysa pe kaplı boru kullanman gerekir. şaft içinden geçen borunun alt kısmındaki şaftlar menfezli olup boru gözükmesi gerekir ayrıca borunun sağı ve solu kapanması gerekir .ters u içinde olmalı kısacası aşağı bakan kısım ise menfezli.
canguntan
Danışman canguntan
04 Haziran 2020

Doğalgaz hattı hiç bir şekilde yangın merdiveninden geçemez. İnşaatın mimari projesini inceleyip durumu belirlemeniz gerekir. Benim başıma geldi. Açık sahanlıktan geçen normal merdiven dairesine de yangın merdiveni demişler ki yangın kapısı v.b. kesinlikle yoktu. Bunu projede gösterdim. Diğer gerçekten yangın merdiveniydi.
Alçıpandan geçişe gelince, dikey olarak kat geçişi için asma tavanda kalıyorsa PVC kılıf yapıp bu kısmın tamamını içinden dikey olarak geçirmeniz uygundur. Ama yatayda gidecekse Aksa Gaz'a sormanızı tavsiye ederim. Normalde asma tavan içinden de geçilemez. Sadece tamamen kapalı olmayan, kare kesitli hareketli tavanlar için belki izin verirler. Sormanız da fayda var.


monsternb
monsternb
06 Haziran 2020

Mevzuat "Doğalgaz hattı yangın merdiveninin içinden ve bitişiğinden geçirilmemelidir" der


HALİL İBRAHİM 01
HALİL İBRAHİM 01
15 Haziran 2020

çok teşekkür ederim sayın hocalarım saygılar 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.