AnonimMühendis
AnonimMühendis
19 Ağustos 2020

GAZ KONTROL HATTI

Herkese kolay gelsin,Arkadaşlar aşağıda kafama takılan bir kaç soruya değineceğim.Üç beş demeyelim yardımcı olalım:)Bir zahmet;

Relief valf gaz kontrol hattında shut off regülatör kullanıldığında tesisatta ki basıncın ani yükselmesi durumunda fazla basınçlı gazı atmosfere tahliye ederek shutt off regülatörün kendini kapatmasını önler.(TS 7363)

A)Kitabım da relief valf shut off regülatörden sonra kullanılmıştır.Bunun mantığı nedir?Madem ki ani basınçta gazı tahliye ederek regülatörün kapanmasını önleyecek.Akış doğrultusunda shut off regülatörün önüne konulması gerekmezmiydi?

B)Relief valf fazla basıncı tahliye ederek shut off regülatörün kapanmasını önleyecekse bizim regülatörün ani kapatma özelliği ne zaman çalışacak?Hiç bir zaman regülatör kendi kendine kapanmayacak mı?

C)Ayrıca kitabımda ki gaz kontrol hattında relief valf sonra tahliye ventili kullanılmıştır.Relief valf zaten fazla basinçli gazı atmosfere atmıyor mu?Artık devamında ki tahliye ventili neyi tahliye edecek ki? 

GAZ KONTROL HATTI İLE İLGİLİ DİĞER SORULARIM;

D)Üflemeli brülörde Brülörün arkasında iki tane selenoid vana kullanılmıştır.Atmosferik brülörde ise bir tane.Bunun mantığı nedir?

E)Gaz kontrol hattındaki selenoid vanalar sadece prosestatlardan mı komut almaktadır?


canguntan
Danışman canguntan
20 Ağustos 2020

Merhaba,
    Alıntıdır "ETH serisi emniyet tahliye vanaları, regülatörden sonra monte  edilen, regülatörün tam kapanmaması durumunda küçük bir miktar gazı atmosfere verirler. Böylece emniyet kapama vanası devreye girmeden geçici basınç sıçramaları ve fazla gaz akışları dengelenmiş olur."
Burada da bazı bilgiler bulabilirsiniz
https://www.dogalgazprojesi.com/10568/dogalgaz-tesisatinda-relief-ve-tahliye-ku.htmloghuse
oghuse
01 Eylül 2020

Relief vana ile alakalı bir üst mesajda arkadaş cevaplamış kalan soruları da ben cevaplayayım.

"C)Ayrıca kitabımda ki gaz kontrol hattında relief valf sonra tahliye ventili kullanılmıştır.Relief valf zaten fazla basinçli gazı atmosfere atmıyor mu?Artık devamında ki tahliye ventili neyi tahliye edecek ki?" 
Manuel vent o hatla alakalı bir fiziki müdahele gerektiği zaman (örneğin bakım) hat boşaltmak için atılır."D)Üflemeli brülörde Brülörün arkasında iki tane selenoid vana kullanılmıştır.Atmosferik brülörde ise bir tane.Bunun mantığı nedir?"

Muhtemelen bahsettiğin manyetik ventil, ve çalışma amacı kabaca bahsetmek gerekirse normalde kapalı bir solenoid vana gibi düşünebilirsin brülör sinyalini aldığı zaman açılarak gaz geçişine izin verir. Uygun basınç aralığı için min ve max prostetlarla ilişkilendirilir. 

E)Gaz kontrol hattındaki selenoid vanalar sadece prosestatlardan mı komut almaktadır?

 

Hayır, bazı sistemlerde direk panodan da sinyal alıp aç/kapa işlemi gerçekleşmektedir.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.