canguntan
Danışman canguntan
07 Ocak 2021

Doğalgaz İç Tesisat ve Endüstriyel Tesisat Yetkili Mühendislerim Sorumluluklarını biliyor musunuz?

MMO'dan ya da Gazmer gibi kuruluşlardan yetki belgelerinizi aldınız ve gaz dağıtım firmasına da baş vurup yetkinizi aldınız. Peki bu yetkilerin sorumluluklarını biliyor musunuz?Belge kiralayan arkadaşların daha dikkatli okumasını tavsiye ederim.

Öncelikle sorumluluklara bakalım. Kazan dairesinde mesela bacayı başka bir firmaya yaptırıyoruz. Projesini de baca firması çiziyor ve bizim doğalgaz projemiz ile birlikte veriliyor.
Şimdi sizce bacanın sorumululuğu kimde olmalı?
Tabiki yetkili firmada neden derseniz tesisat şartnamesini okursanız baca tesisatın bir parçası olduğundan sorumluluk sizde.
Bu bir örnek.
Yaptığınız bir tesisat oldu ya patladı v.b., tesisatın çok eski ya da yeni olması önemli değil. Önce projeye imza atan mühendis sorumlu.(Bu sorumluluk mezara kadar devam ediyor.) 
Sektöre girerken neredeyse tüm sorumlulukları  size ait olacağını unutmayınız. Gaz Dağıtım firması bir şekilde içinden çıkabilir ama siz kaderiniz ile baş başa kalırsınız.


Reddit
Uzman Reddit
07 Ocak 2021

En büyük sorumluluk nasıl bizde olur. Denetçi en büyük sorumluluk sahibi olmaz mı? Gaz dağıtım firması onaylayınca gaz açılıyor. Ki bu iş bizim iş değil onun işi. Firmalar bunlar altında eziliyor kafasına göre kural atıyorlar. 
Yazılı olmayan kural mı olur? Ben sayacı buraya istemiyorum diyor ve red veriyor. sorsan hiç bir yerde öyle bir kural yok. 


canguntan
Danışman canguntan
11 Ocak 2021

Malesefe tüm sorumluluk bizde.Firmaların bir odası ya da derneği olmadığından herhangi bir hak iddia edemiyoruz.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.