neco14
neco14
22 Nisan 2021

Merkezi sistemde ısı değiştirici

Merhabalar 
Merkezi ısıtma sisteminde kullanılan ısı değiştiriciler hakkında sorularım var. Konutlarda merkezi sistemlerde kullanılan plakalı ısı değiştiriciler neye göre seçilmektedir. Mutlaka şu değer aralığında olması gerekir denilen değerler var mıdır? 
Şimdiden teşekkür ederim.


lecealex
Uzman lecealex
23 Nisan 2021

1- neden ısı değiştiricisi ihtiyacındasınız. kaskat sistem mi kullanıyorsunuz yoksa buhar sistemimi var

2- mevcut ısı ihtiyacına göre üretici firmanın abaklarından seçim yapabilirsiniz. verim açısından çapraz geçişliler düz geçişlilere göre daha yüksek verimli.

 

Fakat herseyden önce denge tankı mı eşanjör mü kullanmak mantıklı sistem yüksekliği burda en önemli etken olacaktır. bina kat sayısı 10 kattan yani toplam yükseklik 30 mt. den az ise denge tankı daha mantıklı olur.
canguntan
Danışman canguntan
25 Nisan 2021

Merkezi sistemlerde eşanjör iki amaç için kullanılır.
1. si kullanım sıcak suyu üretimi,
2. Kazanın dayanabileceğinden daha fazla bir işletme basıncınız varsa (Yani bina yüksekliği fazlaysa) kazanları ve binanız tesisatını ayırmak ve kazanları yüksek basınçtan koruma amaçlı kullanırsınız.

Seçim konusuna gelince,
Eğer kullanım sıcak suyu üretecekseniz önce binanızın sıcak kullanım suyu ihtiyacını hesaplarsınız. Daha sonra bunu abaktan ya da eşanjörü alacağınız firmadan sorarak seçebilirsiniz.(Binalarda eşanjör tavsiye etmem, kullanacaksanız boyler daha iyi bir seçenektir.Eşanjör varsa bir akümülasyon tankı ekleyerek yakıt parasını ve varsa şikayetleri azaltabilirsiniz.)
Kazan sistemini ayırmak için kullanacaksanız o zaman işler değişir. Önce eşanjöre kaç derece su gireceğinizi ve eşanjörden kaç derecede su alacağınızı bir tespit edersiniz. Mesela 90/70 Giriş, 80/60 çıkış gibi.Sonra da bu eşanjörün basınç kaybını tespit edersiniz. Eğer basınç kaybı 1 mSS üzerinde olursa denge kabı da koyup eşanjör ile arasına bir pompa seçmeniz gerekir.
Seçimler bu şekilde yapılır.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.