enes50
enes50
29 Ekim 2021

Kombiyi Gündüz Kapatıp Gece Açmak

Kombiden tasarruf sağlamak için gündüzleri kapatıyorum. Bazı insanlar kapat aç daha fazla enerji tüketeceğini savunuyor. Bu konuda kesin bir veri var mı elimizde kapatıp açmak mı mantıklı yoksa gündüzleri düşük seviyede kullanmak mı ?


Reddit
Uzman Reddit
29 Ekim 2021

Bazı şeylerin deneyini insan kendi de yapmalı. 
Hava tahmininden yaklaşık olarak aynı sıcaklıktaki iki ardışık günü belirle. Sonra birinde 24 saat dediğin taktiği uygula ve sayactan kaç M3 yaktığına bak. Digerinde de hiç kapatmadan 24 saat dene. Sayaç kaç M3 yazmış bak. 
Bunu 4 5 farklı sıcaklık için denemen lazım. 
Yani şu an 20 derece gündüz 10 derece gece hava var. 
15 gün sonra 15 derece gündüz 7 derece gece olacak
Sonra 7 derece gündüz - 2 derece gece olacak. 
Bu üç koşul icinde dene. Hangisi daha karlıysa onu yap. Ya da bunları deneme. Gündüz çıkınca kombi derecesini düşür akşam eve gelince biraz yükselt yatarken tekrar düşür. 
Seçim senin. Yuqi
Yuqi
05 Ocak 2022

yani kullanmadiğin zamanlar için bir enerji harcamayacak ve bu senin aç kapa dediğin anlık fazla tüketimden cok daha fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır.. önemli konu şu .. kaç saat çalışıp kaç saat çalışmayacak. yani gunde 12 saat calisip 12 saat kapalı mı kalacak yoksa.. gunde  atiyorum 2 ser saat aralıklarla surekli aç kapat mı yapılacak . yani ikinci örnekte tartisilir ama yarim gun acik yarim gun kapalı dediğimiz şeçenekte sanıyorum tartışılmaz. kapat kardeşim bence =)


Ahmet Solmaz
Uzman Ahmet Solmaz
06 Ocak 2022

Ben cihazı aç kapaya karşıyım. Ancak Kombiyide ben olmadıgım zaman evde çalışmasınada karşıyım o yüzden oda termostatı kullanıyorum kombiyi de kapatmamış oluyorum (hem donmaya karşı hemde çalışan demir pas tutmaz mantıgı) ve kombide kendi başına çalışmmamış oluyor. eve girince 22 dereceye ayarlıyorum çıkarken 15-16 derece bırakıyorum o derecelere düşmesi çok olmuyor zaten min 17-18 soguk günlerde ise düsse bile evin sıcaklıgı 15-16 olması ideal eve gelince üşüme olmasın zaten 10 dk da ev normal sıcaklıgına geliyor. yani boşu boşu kapatmayıp evi ısıtmak mantıklı değil :D 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.