Mmmühendis
Mmmühendis
02 Temmuz 2022

Sektörden para kazanmak

Arkadaşlar ben 2 ay önce doğalgaz işine girdim. Bakıyorum ustalar mühendisten çok kazanıyor. Bir firmaya bağlı çalışıyorum haftada 6 gün ve günde 10 saati buluyor aldığı para beni tatmin etmiyor. Bu işi mühendisler nasıl yürütüyor. Daha iyi para kazanmak için ne yapmak lazım. Yetkisiz firmalara proje çizdiğimizde bu parayı çalıştığımız firma mı alıyor ? Nasıl bir yol izlemek lazım yardımcı olur musunuz


miendiz
miendiz
04 Temmuz 2022

Yetkisiz firmalara proje çizebilirsin. Patronun firma yetkisini kullandığın için ücret talep edecektir. Proje gönderim ücretini de es geçme. Yetkisiz firma güvenilir olmalı.
İş alma kabiliyetin varsa aldığın iş başına prim alabilirsin. İhale hazırlarsan prim alabilirsin. Endüstriyel işlerden prim alabilirsin.
Buna rağmen kazandığın para seni tatmin etmiyorsa kendi ofisini açabilirsin.


canguntan
Danışman canguntan
08 Temmuz 2022

           Sadece doğalgaz işi yaparsanız para sizi tatmin etmez. Ancak yeni gaz gelen yerlerde belli bir süre ile iş yaparsanız kazanç elde edersiniz. Mekanik ve gaz işi şeklinde giderseniz ya da bulunduğunuz ilde endüstriyel gaz işleri iyiyse o konuda odaklanabilirsiniz. Yoksa normal daire vb. de her türlü insanla rekabet etmek zorundasınız. Yetkisiz firmalara proje çizmekte her zaman bir risk. Ayrıca kendi yapacağınız işi sizin yaptığınız masrafların yarısını bile yapmayan ve yaptığı işte hiç bir sorumluluğu olmayan kişilere vereceksiniz. Sene başında EPDK Ankara'da proje firması ayrı taahüt ayrı konusunu bitirdi. Şu anda kanunen projeyi çizen ve işi yapan ayrı kişiler olamaz.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.