VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
21 Temmuz 2022

KULE VİNÇ (MASS BOOM) DEMONTAJ YAPIM YÖNTEM ŞARTNAMESİ (METHOD STATEMENT)

İÇİNDEKİLER

1.                 AMAÇ

2.                KAPSAM

3.                SORUMLULUKLAR

4.                PROSEDUR

5.                EKLER

1.  AMAÇ:

Bu prosedürün amacı ...... ProjesiŞantiyesinde, yuksek katlara beton dokumunde kullanilan  beton dagitici sabit mass boomlarin, teknik emniyet kurallarina riayet ederek demontajinin yapilmasidir.

2.  KAPSAM :

Bu prosedürde mass bom’a ait parcalarin sokum ve demontaj islerinde emniyet icin onlem alma aşamaları, sokme ayirma ve indirme isleri  sırasındakı dikkat edilmesi gereken hususlari kapsamaktadir.

 

3.     SORUMLULUKLAR:

Maas boom’lara ait tum parcalarin sokme ve indirme islerinde  .... iş güvenliği kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmesinde aşağıda belirtilen teknik sorumlular görev alacaktır.

► ÇGS Grubu

İşin İş Emniyeti Kurallarına göre yapılmasını sağlayacak kişisel koruyucu ekipmanların temini , işin Yapım Prosedürü ne uygun emniyetli şekilde yapilmasinin kontrolu. Aykırı durumlarda işlerin durdurulması, askıya alınması, gerekli uyarılar ve ilave eğitim verilmesi.

 Şantiye Şefi (Proje Md. Yrd.)

Şantiyedeki inşaat işlerinin projesine, teknik şartnamelere, iş programına, yapım prosedürlerine ve iş emniyeti kurallarına uygun olarak koordine edilmesi ve sorumluluğu.

 

►  Makina Ekipman Grup Şefi

İşin yapım prosedürüne uygun, zamanında, planli programlı ve İş Emniyeti Kurallarına göre eksiksiz sürdürülmesinin sağlanması, denetlenmesi.

 

► Mekanik (Saha) Mühendisi

    İşin yapım prosedürüne uygun, tanımlandığı gibi ve iş emniyeti kurallarına göre doğru malzeme ve işgücüyle eksiksiz sürdürülmesinin sağlatılması,  kontrol edilmesi.

 

► Kalfa, Formen,Ustabaşı,Ekipbaşı

     İşin yapım prosedürüne ve iş emniyeti kurallarına uyularak yapilmasinin sağlanması.

 

4.  PROSEDÜR:

 

    4.1  İş Güvenliği Prosedürleri

·       Bu islerde gorev yapacak elemanlara  isbu yapim yontemi aktarilmalidir

·       Sokme , demontaj ayirma ve indirme calismalari  gündüz yapılacaktir. Karanlık ortamlarda demontaj ve indirme calismalarina izin verilmeyecektir.

·       Sokme ve demontaj calismalari sırasında mass boom’un izdüşümünde ve düşebilecek malzemelerin etki alanındaki yapılan tüm işler durdurulmalıdır. Calisma yapilan bolgede dusmesi muhtemel parcalar icin emniyet bandi çekilmeli , gözcu olarak yetkili en az bir kisi gorevlendirilmelidir. Gözcü, güvenlik şeridinin mutlaka dışarısında bulunmalı ve risk altına girebilecek kişileri uyarmalı, her ne sebeple olursa olsun bu bölgeye girebilecek kişileri uyarmalı ve engellemelidir.

4.2   Mevcut Mass Boom Teknik Bilgileri

   

       MX R 32 -125 

     


 

 

Model                                    :  MXR 28-T

Pedestal (Pompa Kaidesi)    :  RS

İletim hattı borusu                 : 133*4 MM

Iletim hatti                             :DN 125/5,5 MM

Kollar                                      : 4

Katlama                                 :   Z

Dikey erisim                          : 27,6 metre

Yatay erisim                          : 27,7 metre

Erisim derinligi                      :  24,6 metre

 

MASS BOOM AGIRLIK: 7130 KG

PARCA TANIMLAMALARI :

POZ 1 :  D 125 MM CAP 3 METRELIK HIDROLIK HORTUM

POZ 2 :  PLATFORM CALISMA TDESTEK TABLASI

POZ 3 :  15 KW 400 V 15 HZ  HIDROLIK UNITESI

POZ 4 : 2100 KG AGIRLIK TASI

POZ 5:  VINC KANCA BLOGU

4.3 MASS BOOM CALISMA ARALIGI 


 

4.4 MASS BOOM GENEL TEKNIK RESIMLERI


 

4.5           MASS BOOM TASYICI KOLONLARIN AGIRLIKLARI VE TEKNIK CIZIMLERI

 

 

 


 

 

AGIRLIK TASI 2100 KG

 


1.ANA CELIK GOVDE

 


2.ANA CELIK GOVDE

 

 

 

ANA CELIK GOVDENIN USTTEN GORUNUSU


CELIK CERCEVE

 


 

 

 

 

4.6           DEMONTAJ ISLERI

 ·       Resimde isaretli noktada 1.parca mapalardan celik sapan ile baglanarak kule vinc ile askiya alinir.


·       İsaretli noktada bulunan  2 adet M 28 CIVATA VE 2 ADET PIM yerlerinden cikarilir.M28 Civatalar anahtar ile Pimler balyoz ile cakilarak yerinden cikarilir.Bu uyguilama yapilirken yukaruida 1.adimda gorulecegi uzere 1.parca celik sapan ile kule bagli ve kule vinc tarafindan askida tutulmaktadir.

 


    3.adimda Asagida goruldugu uzere agirlik tasi kendi uzerinde bulunan tasiyici   

     mapalardan celik sapan ile baglanarak kule vinc tarafindan alinir.

 

 4.ADIMDA 3 NOLU PARCA UZERINDE BULUNAN MAPADAN CELIK SAPAN ILE BAGLANARAK PARCA ASKIYA ALINIR.ALT KISIMDA BULUNAN 4 ADET PIM BALYOZ ILE YERINDEN CIKARILIR.PIMLERIN CIKARILMASINDAN SONRA 3.NOLU ANA PISTON DONUS UNITESI YERINDEN KULE VINC ILE ALINIR.

 


 

5.ADIMDA CELIK PLATFORM ONCE ASKIYA ALINIR.DAHA SONRA CELIK PLATFORMUN SABITLEME CIVATALARI M 14 4 ADET YERINDE ANAHTAR ILE SOKULUR. DAHA SONRA CELIK PLATFORM GOVDEDEN ALINIR.

 


 

CELIK PLATFORMUNUN YERINDEN ALINMASINDAN SONRA 5 NOLU TIRMANMA MERDIVENI ASKIYA ALINIR, GOVDE UZERINDE BULUNAN GECME APARATLARINDAN CIKARILIR. DAHA SONRA ASKIDAKI BU PARCA YERINDEN ALINIR.

6.ADIMDA 6 NOLU ANA CELIK TASIYICI GOVDE (6 METRELIK) RESIMDE GORULEN NOKTALARDAN CELIK SAPAN ILE ASKIYA ALINIR.


DAHA SONRA 6 NOLU VE 8 NOLU CELIK TASYICI BIRBIRINE BAGLAYAN 16 ADET M40 CIVATA ELEKTRIKLI TORK ANAHTARI ILE SOKULUR.BU CIVATA SOKME ISLEMINDENSONRA 6 NOLU PARCA UST RESIMDE GORULDUGU UZERE ASKIDA BULUNDUGU NOKTALARDAN CELIK SAPAN YARDIMI ILE KULE VINC TARAFINDAN YERINDEN KALDIRILIR.

 


 

 

6.   ADIMDA 8 NOLU 10 METRELIK ANA CELIK PARCA UZERINDE BULUNAN KALDIRMA MAPALARINDAN CELIK SAPAN ILE BAGLANARAK ASKIYA ALINIR.

DAHA SONRA ASAGIDA RESIMDE VERILEN RESIMDE GORULDUGU UZERE CERCEVE UZERINDEKI  SABITLEME KAMALARI CIKARILIR.M16 CIVATALAR MANUEL ACIK AGIZ ANAHTAR ILE DEMONTE EDILIR. 2 PARCALI CERCEVE BIRIBIRINDEN AYRILIR.BUNDAN SONRA CELIK CERCEVE YERINDEN ALINIR.

 

 

 

 CELIK CERCEVENIN YERINDEN CIKARILMASINDAN SONRA 8 NOLU ANA CELIK TASIYICI GOVDE ASKIDA BULUNDUGU NOKTALARADAN KULE VINC ILE KADIRILARAK YERINDEN ALINIR.


Bu konuda henüz bir cevap yazılmamış.Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.