Proto
Proto
geçen ay

Dönüşüm nasıl yapılacak?

Merhaba, öncelikle herkese kolaylıklar dilerim. Şuanda bulunduğumuz bölgeye doğalgaz yeni geliyor. Evde aktif olarak kat kaloriferi kullanıyoruz ve evimiz müstakil dubleks. Dönüşüm için bir kaç firmayı çağırdığımızda çatı katının projesinin çizilemeyeceği söyleniyor merdivenin antrede değilde girişte olması sebebiyle müstakil sayılmıyormuş. Sadece ısınma olarak kombinin alt tarafta bulunmasıyla yapılabileceği vs. söyleniyor. Fakat bu durumda da şuan evde iki adet mutfak bulunuyor ve ocağın gazının sadece alt mutfakta olabileceği söyleniyor, yakın tarihte alt mutfak tamamen iptal edilerek odaya dönüştürülecek bunu söylediğimizde yapacak bir şey yok deniliyor. Dubleks evin merdivenin girişte bulunması sebebiyle tapuda ayrılıp ayrı iki kat göstermemiz şeklinde üst kata proje çizilebilir şeklinde söyleniyor dubleks evimize gaz bağlatabilmemiz için neden iki tapu çıkartalım? Bu işin içerisinden nasıl çıkacağız anlamadık. Konu hakkında bizleri net bir şekilde aydınlatabilecek biri olursa çok sevinirim.

 

 


gulush
gulush
geçen ay

Ben de Doğalgaz firmasında çalışıyorum daha önce benimde başıma geldi normal şartlarda dublex hatta triplex olarak kullanılıyor ama görünürde 2 daire gibi merdivenler girişte olduğu taktirde tapudan daire tanıplatıp mecbur iki daireye uygun tesisat yapıldı tabi gaz dağıtım bölgenize danışıp ona göre hareket edin derim sonuçta su borusu döşenmiyor herş yin belli bir olabilite çerçevesi var şartname ona göre belirleniyor.


canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

MErhaba, konu şu şekilde. Eviniz müstakilde olsa eğer binalardaki gibi bir sahanlık ve iki ayrı giriş kapısı varsa iki ayrı daire gibi ele alınır. Yani eğer zemin kattaki dairenin dublex kata çıkış merdiveni daire giriş kapısının dışındaysa o zaman merdiven sahanlıktaymış gibi görünür. 
Dublex evlerde, iki kat arası merdiven evein antresinden mesela direk çıkıyosa o zaman tek bağımsız birim olur ve ona göre projelendirilir. Her iki mutfağa da mimari uygunsa doğalgaz yapılabilir.
Sizde sanıyorum bir merdiven ile yukarı çıkıyorsunuz ama iki ayrı giriş kapısı var dairelere. Sanki 2 daire varmış izlenimi veriyor. 
Eğer tapunuzda tek daire görünüyorsa bence tapunuz ile Doğalgaz Gaz Dağıtım firmanıza başvurun ve surumu izah edin. Eğer 2 daire görünüyorsa iki ayrı saat ister. Tek görünürse o zaman üst kata alt kattan hat götürebilirsiniz.
Bunu bence gaz dağıtım firmanız ile görüşmelisiz.


muhammetfatih
muhammetfatih
3 hafta önce

eğer daire bahçe içinde  tek bina ise müstakil olarak görünebilir. yani bahçeye elini kolonu sallayan giremiyorsa  arada değil de dışarda da olabilir merdiven ben istanbul arnavutköyde böyle bi gaz açmıştım  belki de adam dikkat etmemiş olabilir orasınıı bilemem gaz dağıtım firmasına göre değişebilir çok özel durumlar olabiliyor yine de sormak lazım 


canguntan
Danışman canguntan
3 hafta önce

Aslında sorununuz şu: Dublex evlerin merdiveni genelde daire içinden çıkar. Daha önce de yazmıştım. HEr iki katın kapısında da ayrı daire numaraları varsa zaten iki tarafada abone olup proje çizdirmek zorundasınız.
Aslında konu ile ilgili gaz dağıtım firmasından keşif istenebilir. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.