16 Mayıs 2007

chiller sistem nasıl çalışır?

Chiller sistem özellikle soğutmada mekanik ve kimyasal olarak nasıl çalışır? tesisatta kullanılan sıvılar ve özellikleri nelerdir?Konu  hakkında bilgisi olan,yada bilginin kaynağını gösterebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Selamlar .


16 Mayıs 2007

chiller, R134, r22, r123, r407c  gibi gazları kullanır, şartnameye göre gaz tipi değiştirilebilir, en yoğun kullanılanları vidalı tip kompresoru olanlardır, su soğutmalı, hava soğutmalı olabilir. soğutulan sıvı sekonder devreyle klima santrallerine, fan-coillere, hava apareylerine vs borular vasıtasıyla gönderilir, bina içi dağıtımı yapılır.

kışın soğutma ihtiyacı doğabilecek mekanlara göre (alış veriş merkezleri gibi) otomasyon yapılması gerekebilir, yada işletmecinin kararı doğrultusunda kışın çalışmayacak şekilde olabilir.

elektrik beslemesinde ben hep elektriklilerle karşılaştım anca fuel oil,buhar, sıcak su ve doğalgazla enerjilendirlenleri de mevcut.

aslında sorunuzu daha spesifik hale getirebilirseniz daha iyi olur çünkü deniz derya bir konudur, ve hvac tesisatının en pahalı ekipmanlarındandır. binaya da ciddi bir elektrik yükü bindirir. 

alarko-carrier ın , doğa yayın grubunun kitaplarına başvurabilirsiniz.

 
16 Mayıs 2007

sayın arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ancak benim asıl öğrenmek istediğim ;

sıvı soğutmalı çiller sistemlerde sıvı olarak ne kullanıldığı(suyun dışında yada suyla beraber) ve bunların bu sistemdeki özellikleri,yani amacı?

selamlar
07 Ağustos 2012

Arkadaşlar Chiller Sistemi Hakkında Bilgisi olan varmı?

Doğal Gaz ile çalışacakmış... Lütfen yardım, yapan varsa bilgi paylaşımı lütfennn
08 Ağustos 2012

3000m2 kapalı alanı olan bir fabrika. Ve bu fabrikanın 3000 m2side soğutulacak doğalgazla. Ne yapmam gerekiyor


08 Ağustos 2012

Yızn doğalgaz soğuttacak, kışında radyanlarla ısıtacaz. ısınma tamam ama soğutma doğalgazla bu sistemle yapılıyormuş


08 Ağustos 2012

Doğalgazlı soğutma hem ıstma yapan robur cihaz var varollar grup ve çukurova ısı sistemlerinden detaylı bilgi alabilirsin.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.