meh_atrak
meh_atrak
25 Temmuz 2007

Baymak Brötje Kombiler

Arkadaşlar, Baymak Brötje Bridge Star Yoğuşmalı Kombiler nasıl, tavsiye eder misiniz? Bir de Baymak Brötje Kombilerin garanti süreleri ne kadar bilen var mı? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..


nehirsolak
nehirsolak
25 Temmuz 2007

baymak brötje kombilerin son birkaç aydır değişmediyse eğer garanti süreleri 3 yıl. baymak brötje star bridge kombi özelliklerini incelediğin zaman güzel ve kullanışlı gibi görünüyor. kontrol paneli var mesela. (yanlış hatırlamıyorsam eğer bu panel fiyata dahil) oda termostadı, zaman saati görevini görüyor. çift eşanjörlü v.b. zaten yoğuşmalı kombinin ne gibi faydaları vardır biliyorsundur. ama sana şunu söyleyeyim yoğuşmalı kombinin belirtilen verime ulaşabilmesi için radyatör uzunluğunun normal den daha fazla olması gerekiyor. mesela 6 - 7 metre petek varsa ve yoğuşmalı kombi takılmışsa. burada yoğuşmalı kombi normal kombi gibi çalışır. yoğuşma yapmaz yani. umarım biraz faydam olabilmiştir. kolay gelsin.. 


meh_atrak
meh_atrak
25 Temmuz 2007

teşekkürler nehirsolak. yoğuşmalı bir kombiden verim alınabilmesi için en az kaç mtül panel petek olması gerekir?


kemaltekden
kemaltekden
25 Temmuz 2007

Yoğuşmalı kombiden ideal verimi alabilmen için normal petek ihtiyacının en az 1,5 katı panel petek kullanman gereklidir. 


avcengin
avcengin
25 Temmuz 2007

İyi akşamlar, yoğuşmalı kombiler çalışma prensibi gereği düşük sıcaklık kazanlarıdır. baca gazı gazı ile birlikte dışarı atılan su buharının gizli ısısından faydalanarak radyatörlerden dönen suya ön ısıtma yapar. ısı geçiş formülü ; sıcaklık farkı* ısı geçiş alanı* suyun özgül ısınma ısısı. Burada sıcaklık farkı radyatörden dönen su ile su buharı sıcaklığı arasındaki fark, ısı geçiş alanı da serpantinin yüzey alanı. suyun özgül ısınma ısısını zaten biliyoruz. bunlardan dönüş suyuna ısı geçişini etkileyecek tek şey sıcaklık farkıdır. çünkü serpantin yüzey alanı ve özgül ısınma ısısı sbt dir. o halde radyatörlern dönen suyun sıcaklığını öyle optimum bir değerde tutmamız gerekirki ısı geçişi max olsun. bunu da radyatör yüzey alanını artırarak sağlayabiliirz. aynı formül radyatörlerden mahale aktarılan ısı için de geçerlidir.

ÖR: konvansiyonel kombide 70-50 C çalıştığını varsayalım, yoğuşmalıda bunun 50-30 (% 28 lik bir düşüş) gibi olması tavsiye edilir. aynı formüldem yola çıkarak radyatör miktarının da % 28 artırılması uygundur. bu durumda dahi tasarrufunuz % 10~15 i geçmez.

bu arada radyatör yüzey alanını çok fazla artırmak her zaman en iyi sonucu vermez. makina mühendisi arkadaşlardan eşanjör projesi yapan varsa bilir. radyatör yüzey alanını gereğinden fazla artırmak verim düşüşüne (radyatörlerin) neden olur.

Birde tabi yoğuşmalı kombiyi nerede kullanıcağınız çok önemli, 100 m2 dairede amortisman hesabı yapıldığında geri dönüşün 6~7 yıl olduğu görülür. dizel araba ile benzinli arasında seçim yapmak gibi. eğer tüketiminiz fazla değilse amortisman süresi uzaaaaaaaaar. alan olarak küçük alanları ısıtacaksanız (200 m2 den küçük) bence yoğuşmalı kombi yerine ısı yalıtımı yaptırmanızı tavsiye ederim. bu şekilde tasarrufunuz % 40 lara kadar yükselebilir. zaten bu metrajın üzerine çıktığınızda pek alternatif kalmıyo, belli bir kapasitenin üzerinde yoğuşmasız duvar tipi kombi bulamazsınız.

 

ha bu arada yakıt sarfiyatını en çok etkileyen şey pek dikkat edilmese de boru çaplarıdır. evin içinde 80 m (100 m2 dairede) 25 mm pprc boru ile dolaşılırsa istediğiniz kadar uğraşın randıman alamazsınız, bir hat üzerinde 10.000 kcal den daha büyük yükler olduğunda muhakkak 32 mm boru kullanılması gerekir. tabi bunu kaç firma yapıyor orası malum. ben de bir firma sahibi olarak fiyat rekabetinden ötürü 32 mm boruya çok zorda kalmadıkça pek yanaşmıyorum. tabiki 25 mm boru ile de ısınıyor müşteri ama farkında olmadan % 10~15 daha fazla fatura ödüyor. ama diğer bütün firmaların da aynısını yaptığını düşünürsek (genelde) müşteri bu farkı anlayamıyor. siz şimdi niye siz farkınızı ortaya koymuyorsunuz diyebilirsiniz. onu da söylüyoruz müşteriye ama anlayana çoğu zaman bunu özellikle belirtmenize rağmen yok efendim şu firma 100 lira daha uzuza yapıyor, sen de yap o fiyata al işi, yok efendim boru çok kalın duracak duvarda, şimdi burayı kırmamız mı gerekiyor...... filan şeklinde sorular uzuyor. istanbulda bu sektörde kar marjlarının iyice düştüğünü düşünürsek 100 lira ekstara maliyet biz firmalar için gerçekten büyük rakam. firmalar bir radyatör vanasından 1 lira daha fazla kazanmak için, somunlu yerinde pimli vanalar alıyorlar, aynı şekilde imalatçılar daha ucuz vana satabilkmek için vanaların gramajıyla oynuyorlar. çok komik değil mi bi ara fırıncılar yapıyordu. bilmem belki hala öledir.

hal böle olunca siz istediğiniz kadar tasarruf edicem deyin bişi değişmez. tabi her müşteri aynı değil. bunları anlattığımızda ikna olup 100 lira 150 liraya bakmayanlardan var. konuyu nerelere getirdik yav. iş yok elimize vurdu

yoğuşmalı kombi alacak arkadaşlara tavsiyem % 25~30 tasarruf edeceği yalanlarına inanmayın, radyatör yüzey alanınızı ihtiyacınız olandan %25~30 fazla seçin, tesisatınız boru çaplarına dikkat edin, hepsinden önemlisi ısı yalıtımı muhakkak yaptırın, bina olarak anlaşamıyorsanız en azından daire içinden strafor yapın!


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.