marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008

BORULARDA ISI KAYBI VE YALITIMI

BORULARDA ISI KAYBI VE YALITIMI

Y. Müh. Gökhan ÖZBEK

Özet:

Bu yazıda ısıtma tesisatında kullanılan borulardan olan ısı kaybı üzerinde durulmuştur. Isıtılmayan hacimlerden geçen sıcak su borularından olan ısı kaybı çıplak ve izoleli haller için verilmiştir. Isı kaybının azaltılması için gerekli izolasyon kalınlığının çeşitli kaynaklarca verilen değerleri gösterilmiştir ve birbirleri ile karşılaştırılmışım

Isıtma tesisatlarında borular ısıtılan hacimlerden geçiyorsa, borudan hacme yayılan ısı, kayıp olarak değerlendirilmez. Ancak ısıtılmayan hacimlerden geçen borular için ısı kaybı söz konusudur. Eğer bu ısı kaybı için önlem alınmazsa kazandan çıkan su radyatörlere kadar soğuyacak ve daha soğuk su ile beslenen radyatörlerin ısı gücü düşecektir.


marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008

Çıplak borularda metre başına, sıcaklık farkına bağlı olarak ısı kaybı değerleri Şekil 1'de ve Tablo 1 'de verilmiştir. Görüldüğü gibi ortama büyük ölçüde bir ısı kaybı vardır. Boru bir ısı yalıtım malzemesi ile izole edildiğinde, izolasyon kalınlığına bağlı olarak kaybedilen ısı değerleri çok azalmaktadır. Şekil 2'de camyünü ile izole edildiklerinde borulardan olan ısı kayıpları verilmiştir. Tablo 2'de ise izolasyon kalınlığına bağlı olarak izolasyon dış yüzey alanları verilmiştir. Bu tablo izolasyon malzemesi ve galvanizli saç metrajı için yararlıdır.

 
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008

Artan izolasyon kalınlığı ile borudan olan ısı kaybının önlenmesi değerleri doğrusal değişmez, giderek azalır. Dolayısı ile izolasyonu fazla arttırmanın yararı yoktur. Bu kavram ekonomik izolasyon kalınlığı ile belirlenir. Ekonomik açıdan bu değer yatırım maliyeti ile yakıt tasarrufu karlılığı arasındaki optimum faydanın sağlandığı izolasyon kalınlığına karşı gelmektedir.

Optimum izolasyon kalınlığı değerleri Şekil 3'te verilmiştir.

Bu şekilde x ekseninde F faktörü görülmektedir

Bu faktör ile şekilden 250 mm çaplı boru için ekonomik izolasyon kalınlığı değeri 130 mm okunur. Isıtma uygulamalarında izolasyon kalınlığı camyünü için,

olarak salık verilmektedir. Tablo 3'te detaylı olarak akışkan sıcaklığına bağlı izolasyon kalınlıkları görülmektedir.
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008

Bayındırlık Bakanlığı Şartnamesi'nde salık verilen ve Tablo 4'te görülen izolasyon kalınlıkları ise çok daha fazladır. Yine Bayındırlık Bakanlığı Şartnamesi'ne göre, 10" çapın altındaki boru izolasyonu prefabrik olacaktır.
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008

Not =Son çıkan DÎN normlarında boruların izolasyon kalınlığının, boru çapı kadar olması tavsiye ediliyor.

Yaygın boru izolasyon malzemesi olarak cam-yünü, kauçuk köpüğü, polietilen köpük, perlit ve flex türü malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler prefabrike olup, çeşitli çaplardaki borulara hemen uygulanabilecek şekilde hazır olarak piyasada bulunmaktadır.

Bu malzemelere ait değerler Tablo 5'te verilmiştir
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008

Isı yalıtım malzemelerinin etkinliği içerdiği gözeneklere bağlı olduğundan, izolasyonun ezilip kırılmamasına ve ıslanmamasına çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle özellikle dış şartlara açık borulardaki izolasyon tabakası rutubete ve dış etkilere ».arşı korunmalıdır.

Camyünü üzerine parlak alüminyum saç levhadan kılıf yapılır. Bu amaçla kullanılacak alüminyum levha kalınlığı 0.5 mm. olmalıdır. Depo izolasyonlarında ise kullanılan alüminyum levha kalınlığının 0.6 mm. yapılması önerilir.

Piyasada bilinenin tersine, flex türü izolasyon malzemeleri ile camyünü, alternatif olarak karşılaştırıldığında, aynı kalınlıkta seçilmelidir. (Isı iletim katsayıları yaklaşık olarak aynı olduğu için)

Buhar borularındaki diğer önemli bir ısı kaybı da izole edilmemiş flanş, vana ve fittingsten kaynaklanır. Tablo 6'daki çizelgede, durgun bir ortamdaki borularda bulunan flanş ve vanalardan olan ısı kaybı, eşdeğer boru uzunluğu olarak verilmiştir. Bu kayıpların önlenmesi için prefabrike izolasyon malzemesi üretilmektedir. Veya özel olarak yapılmış kutular kullanılabilir. Ancak bu izolasyon, elemana kolayca ulaşılabilecek biçimde sökülebilir olmalıdır.
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008
marlo
Supervisor marlo
30 Nisan 2008
diez
diez
22 Ekim 2010

Binalarda enerji performansı yönetmeliği ilk çıktığında kendisinin ekiolan EK-1 deki tabloya göre yalıtım kalınlığı seçtiriyordu ki çok kalındeğerler çıkıyordu..
yani DN80 bir boru 80mm kalınlığında yalıtılıyordu..

1 nisan 2010 da yapılan değişiklikle yalıtım kalınlığı belirleme tablodan değil hesaplarla belirlenecek deniyor..

benim bulabildiğim tek hesap
http://www.izobor.com/tr/dokumanlar_files/Isi%20Kaybi%20Hesa bi.pdf

download'a da ekledim..

elinde başka hesap olan var mı?
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.