poyrazx
poyrazx
26 Mayıs 2008

Doğalgaz - Ufo - Merkezi Sistem ve PROJE

Merhaba..

Geçen sene yapılmış olan bir sitede oturmaktayım.
Bu sitenin projesi doğalgazlı olarak çizilmiş. Daire içinde petekler olsa da mahallede doğalgaz borusu yok. O yüzden şuanda ufo kullanıyoruz.

Sorum şu :

Apartmanda bir kısım insanlar kömürlü merkezi sisteme geçmek istiyorlar. Bir kısım insan da (ben dahil) doğalgazın mahalleye geleceği belirsiz tarihi beklemek istiyoruz. Şimdi apartmana kömürlü merkezi sistem yaptırabilmeleri için SALT ÇOĞUNLUK'a mı ihtiyaçları var? Yoksa oy birliğine yani herkesin oyuna mı ihtiyaçları var ?

Bizim için önemli bir konu. Cevaplandırabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler


kedice
kedice
26 Mayıs 2008

ilerde olası doğalgaz sistemine geçiş için hazırlık yapmış olursunuz kömürlü sistemi kurun bence doğalgaz geldiğinde kazan değişikliğiyle sistemi kullanırsınız. merkezi sistemin avantajları büyüktür. sadece bir öneri...


resulkorkmaz
resulkorkmaz
26 Mayıs 2008

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU

Kanun No: 5584

Kabul Tarihi: 22.02.2007

     MADDE 16- 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 42 nci maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
     "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.
     Isıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesine karar verilmesi halinde, yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır.


sanırım yeterli bir cevap olucaktır.


poyrazx
poyrazx
26 Mayıs 2008

Resul korkmaz cevap için teşekkürler.

Yalnız sorumun yanıtını tam anlayamadım. Normal şartlarda çoğunluk oyu gerekiyor. Ama 2000 metre kare olayından tam olarak ne kastedildiğini bilmiyorum ? Bizim durumumuzu şöyle izah edeyim..

Dediğim gibi projemizde çizilmiş olan sistem doğalgaz sistemi.
Bizim site toplam 24 daireden oluşuyor.. Aynı bahçe içerisinde toplam 7-8 siteden oluşuyoruz. Bu durumda 2000 metre kare olayı mı geçerli bizim için ? Yani bu durumda sorum yukarıdakiyle aynı.. Çoğunluk mu gerekiyor merkezi sistem için yoksa oy birliği mi ?

Bizim sitede çoğunluk yeterli diyen var.. 24 Dairenin 24 ünün de onay vermesi gerekir diyenler de var.. Mesela ben merkezi sistem istemiyorum. Çünkü çoğu insan ödemeyecek durumda. O insanlar yüzünden ben de madur kalmak istemiyorum. Soruma tekrar cevap verebilirsen sevinirim.

Teşekkürler.
resulkorkmaz
resulkorkmaz
26 Mayıs 2008

7 8 blok tek merkezden ısıtılıyor ve yönetim bir ise sizin için oy birliği geçerlidir yani tamamınızın kararı olmalı.%51 çoğunluk yeterli olmucaktır.


poyrazx
poyrazx
26 Mayıs 2008

Şimdi bahçe düzenleme işlerinde 8 blok ortak karar alıyor. Ama merkezi sistemde 8 site tek bir yerden ısınmaya kalkarsa verim alınamayacağından merkezi sisteme 8 site tek tek kendi apartmanına özel geçebilirler.. Ama kazancıyla maddi konularda 8 site birlikte pazarlık yapacaklar. 24 daireyiz.. Ve bürüt 145 metre kare diye geçiyor burası. Bahsettiğiniz 2.000 metrekare arsa için mi geçerli ? Yani biz 4 blok 6 katız. 145X4 = 600 metrekare desek.. 400 de bahçeden saysak 1000 metre kare yapar herhalde. O zaman 2000 i bulamadığımız için çoğunluk mu gerekiyor ? Yoksa 2000 den kastettiğiniz şey şu mu :

1 daire = 145 metrekare
24 daire = 145x24 = 3480 metrekare

Yukarıdaki ortalama örnek olarak verdiğim hesaplamalarda 2000 metre kare hesabı hangisine göre yapılmakta ?

Sıkıntı şu.. Apartmanda toplantıya çoğu ev sahibi katılmıyor.. Kimse umursamıyor.. Almancılar falan da var.. Birinci ikinci veya dördüncü toplantıda az bir sayıyla merkezi sistem için oy çoğunluğunu elde etmelerinden endişeleniyorum.

Bir de son olarak verdiğiniz kanunun ""Kabul Tarihi: 22.02.2007""
Bunun üzerinde bir değişiklik yapılıp yapılmadığını bulamadım. Sanırım şuanda kabul gören kanun maddesi bu?
poyrazx
poyrazx
28 Mayıs 2008

2000 metre kare hesabı hakkında yardımcı olabilecek yok mu ?

Tapuda arsa payı falan yazıyor toplam metrekare yazmıyor.
resulkorkmaz
resulkorkmaz
28 Mayıs 2008

toplam kapalı alan diyelim bu kapalı alana nelerin girdiği konusunda geniş bir açıklama yoktur açıkcası.aydınlıklar teras garaj bunların girip girmediği konusunda kesin bir bilgiye sahip değilim.ama kısa bi hesapla oturduğunuz blok tek başına karar alıcaksa daire m2 si ile daire sayısını çarpıp bulmak bence yaklaşık sonucu verecek size zaten 2000 m2 yi geçiyorsa diğer alanları katmanıza bile gerek kalmıcak.


poyrazx
poyrazx
28 Mayıs 2008

Daire sayısı çarpı 1 daire metrekaresi ise yukarıdaki kaba hesaplama ile 3500 metre kare falan oluyor. O zaman da 2000 metre kareyi geçmiş oluyoruz. Bu çok güzel bir haber Ama bir ayrıntı var.. O ayrıntı da senin verdiğin kanun tarihi 2007 2. aya ait. Ama 2007-11. ayda bir kanun daha çıktı. www.katmulkiyeti.com sitesinden yeni kanuna baktığım zaman senin verdiğin kanunla ilgili hiçbirşey yok. Mesela şu adreste de birisi bu soruma bir yorumda bulunmuş. Yorumun sonucu seninkiyle eşdeğer ama içeriği farklı.. Bir bak istersen : http://hukuki.net/forum/showthread.php?t=39203

O da proje üzerinde yoğunlaşmış.
resulkorkmaz
resulkorkmaz
28 Mayıs 2008

teşekkürler bu verdiğiniz sitelerdeki bilgilerde faydalı oldu.son olarak sizin için oy birliği geçerlidir.%100 oy birliği.benim verdiğim kanun enerji verimliliği kanununda geçerlidir bu arada.

ii günler.....
poyrazx
poyrazx
29 Mayıs 2008

Yeni bilgiler dahilinde sanırım fikriniz netleşti. %100 olarak oy birliği olarak düşünmenize çok sevindim. Benim için güzel bir haber

Bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum.

 


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.